Rok szkolny 2015/2016

Piękne zakończenie sezonu VI C

Lipiec2

Nasi 13- latkowie (rocznik 2003), zakończyli edukację oraz szkolenie sportowe w SP 15, osiągając na zakończenie sezonu dla szkoły i klubu, chyba najlepsze w historii klas pływackich sukces. Drużynowo zdobyli szóste miejsce w Polsce. Polski Związek Pływacki 02.07.2016 r. opublikował zestawienie wyników Drużynowych Międzywojewódzkich Zawodów Pływackich Młodzików 13 lat (rocznika 2003). Rywalizacja odbywała się w dwóch rundach (marzec i czerwiec 2016). Finałowe zawody - zwane nieoficjalnie Mistrzostwami Polski 13-latków odbyły się równolegle w 3 miastach (18/19 czerwca - Bochnia, Gorzów Wkp. i Ostrowiec Św.). Uczniowie Podstawowej Szkoły Sportowej nr 15, trener Ewy Sienkiewicz w łącznej punktacji za dwie rundy w klasyfikacji klubowej zajęli eksponowane, wysokie szóste miejsce w Polsce z dorobkiem 26 391 pkt. To najlepszy pływacki wynik drużynowy ostatnich lat. Wygrał BUKS Warszawa - 29 027 pkt. Sklasyfikowano 102 kluby z całego kraju. Oprócz punktacji zespołowej Polski Związek Pływacki opublikował ranking ogólnopolski oddzielnie dla każdej konkurencji indywidualnej. W rywalizacji indywidualnej Paulina Wojtaszewska, podopieczna trenerki Ewy Sienkiewicz, dwukrotnie uplasowała się na drugim miejscu w Polsce na dystansie 100 metrów stylem dowolnym i 200 metrów stylem zmiennym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!!!

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Czerwiec24

W piątek, 24 czerwca 2016 roku pożegnaliśmy rok szkolny 2015/2016. Uroczyste akademie odbyły się w trzech grupach wiekowych. Już o godz. 8.30 pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły - uczniów kas VI. Świadectwa z wyróżnieniem oraz listy gratulacyjne z rąk dyrektora Andrzeja Ciesielskiego oraz wychowawców odebrali najlepsi uczniowie oraz ich rodzice. Po części oficjalnej zgromadzeni w sali gimnastycznej obejrzeli ciekawy program artystyczny. Po starszych kolegach i koleżankach zakończenie roku przeżywały klasy IV i V oraz uczniowie klas młodszych.

Wszystkim życzymy słonecznych, udanych i bezpiecznych wakacji!

Apel wychowawczy - podsumowanie II semestru

Czerwiec22

22 czerwca 2016 roku odbyły się trzy apele wychowawcze dla klas I - II, III - IV i V - VI. Te spotkania były okazją do poznania osiągnięć uczniów w szkolnych konkursach przedmiotowych. Laureaci tych konkursów zaprezentowali się przed koleżankami i kolegami i otrzymali zasłużone dyplomy i nagrody. Apel był również okazją przypomnienia zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wakacji. Mamy nadzieję, że te zasady zapamiętali i będą stosować wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Zobacz zdjęcia

UCZNIOWIE KL VI C - W BOCHNI NA II MIEJSCU

Czerwiec19

Osiem medali uczniów SP 15 (zawodników MKS-SMS Victoria Racibórz): 2 złote, 5 srebrnych i jeden brązowy, to efekt udziału startu młodych pływaków w zawodach pływackich w Bochni. Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 13-letnich - II finałowa runda, to nieoficjalne Mistrzostwa Polski 13-latków, które rozgrywane były 18-19 czerwca, równolegle w trzech miastach: Gorzów Wlkp., Ostrowiec Św. i właśnie w Bochni. Na pływalni w Bochni wystartowało 185 zawodników z 27 klubów z województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i opolskiego. Podopieczni trener Ewy Sienkiewicz wielokrotnie stawali na podium. Paulina Wojtaszewska sięgnęła po dwa złote i dwa srebrne krążki, wygrała 100 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym, a srebrne medale wywalczyła na 400 m stylem dowolnym oraz 100 m stylem motylkowym. Srebrne medale wywalczyli również: Maja Wygnał na 200 m stylem grzbietowym oraz Bartosz Burszyk 100 m stylem klasycznym. Dwa medale (srebrny i brązowy) były także udziałem sztafet Victorii. W klasyfikacji drużynowej Victoria (SP 15) zajęła drugą lokatę z dorobkiem 14.260 pkt. Wygrała Galicja Kraków (14.349 pkt.). Dopiero weryfikacja i podsumowanie wyników z trzech stref (miast) przeprowadzona przez Komisję Pływania Polskiego Związku Pływackiego wskaże ostateczne lokaty indywidualne zawodników i klasyfikację drużynową. W sumie, w całej Polsce - w rundzie finałowej wystąpiło 790 młodzików z 102 klubów. Najprawdopodobniej Victoria w końcowym rozrachunku w kraju zajmie miejsce w pierwszej dziesiątce.

Wyniki:

Gala Laureatów SP 15

Czerwiec17

17 czerwca 2016r. w sali RCK Strzecha odbyła się VI Gala Laureatów. Impreza organizowana jest w szczególności po to, aby wyróżnić uczniów, którzy w ciągu roku szkolnego 2015/2016 zdobyli wysokie lokaty w zawodach sportowych, konkursach przedmiotowych i artystycznych na szczeblu miejskim, wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim. Dla wyróżnionych uczniów organizatorzy przygotowali drobne upominki, dla ich rodziców listy gratulacyjne. Sponsorem upominków była Rada Rodziców działająca w SP15. W imieniu nagrodzonych - dziękujemy. Do tradycji SP15 należy konkurs na "Najlepszego ucznia, najlepszego sportowca". Wzorem lat ubiegłych również na tej Gali Laureatów nastąpiło rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu. W tym roku szkolnym tytuł "Najlepszego sportowca" zdobyli:

Paulina Wojtaszewska, uczennica kl. 6c o profilu pływackim oraz

Amadeusz Czech, uczeń klasy 6d o profilu lekkaatletyka.

Nagrodą dla zdobywcy tytułu jest rower. Sponsorem tej wartościowej nagrody już od piętnastu lat jest Pan Wojciech Muzyk - właściciel sklepu Rowerowego "Sokół", który podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku ufundował rower górski dla jednego z laureatów konkursu. Fundatorem drugiego roweru jest człowiek, który od wielu lat współpracuje z naszą szkołą. Okazuje się, że sprawy dzieci i młodzieży są dla niego równie ważne jak dla nauczycieli oraz rodziców. Sponsor pragnął pozostać anonimowy. W imieniu uczniów i nauczycieli obu sponsorom składamy serdeczne podziękowania. Bez Ich hojności, wrażliwości oraz dobrej woli nie byłaby możliwa realizacja naszych zamierzeń i celów.

Zobacz zdjęcia

Klasy II i III na wycieczce do Kotliny Kłodzkiej

Czerwiec9

W dniach 7 - 9.06.2016 roku pięć klas z naszej szkoły wyjechało na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Klasy II b, II c, II d, II e, III e wraz z wychowawcami udały się w podróż po Kotlinie Kłodzkiej. Dzieci rozpoczęły swoją przygodę od zwiedzenia kopalni złota w Złotym Stoku oraz Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju. Mogły zobaczyć jak wygląda kopalnia od środka, w której oprócz złota produkowano arszenik. Następnie dzieci przeniosły się w świat zabawek swoich babek i prababek, poznały historię ich powstania, produkcji i sposobu zabawy. Drugi dzień obfitował również w wiele atrakcji. Wielkie skalne bloki w Andparskich Skałach po stronie Czech, piękne jeziorko szmaragdowe, zaczarowany wodospad oraz malownicze ścieżki pomiędzy skałami to wspaniałe miejsca do zwiedzania. Uczniowie w tym dniu poznali też tajemnicę czerpania papieru w Muzeum Papieru w Dusznikach Zdroju oraz zwiedzili Dworek, w którym odbywają się koncerty Chopinowskie. Trzeci dzień, również obfitował w " zimne atrakcje" - Jaskinia Niedźwiedzia, przepiękne malownicze miejsce, w którym panuje stała temperatura 6 stopni Celsjusza oraz podziemia miasta Kłodzka, którymi przeszli wszyscy w kierunku pięknej Starówki. Dodatkowymi atrakcjami wycieczki, było oczywiście picie wód zdrojowych z różnych źródeł oraz spacer po parkach zdrojowych Kudowy i Dusznik. Cały wyjazd zorganizowała Pani Estera Kurzydem wraz z raciborskim PTTK. Uczniowie pełni wrażeń i bardzo zadowoleni mieli wiele do opowiedzenia swoim rodzicom po powrocie.

Opracowała Estera Kurzydem

X Jubileuszowy Bieg Profilaktyczny

Czerwiec4

Bieg rozpoczęty został biegiem VIP-ów. Na starcie stanęli również uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i przedszkoli. Każdy uczestnik otrzymał koszulkę, a zwycięzcy puchary.

Wyniki:

II a odwiedza Dzienny Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych

Maj31

31 maja 2016 roku w ramach współpracy i Dnia Dziecka klasa II a wraz z wychowawcą Panią Małgorzatą Grabowską i pod opieką Pani Estery Kurzydem, odwiedzili Dzienny Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych przy ul. Rzeźniczej. Uczniowie przedstawili przepiękną inscenizację o leśnych skrzatach i zwierzętach borykających się z wciąż narastającym problemem zatruwania i zaśmiecania środowiska. Podopieczni ośrodka wraz z opiekunami z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie i pięknie podziękowali brawami. Dzieci poczęstowały swoich kolegów i koleżanki z ośrodka słodyczami a Kierownik Pan Michał Lorenc podziękował uczniom i paniom za występ oraz zachęcił i zaprosił do ponownego odwiedzenia dzieci .

Opracowała Estera Kurzydem

"15-stka" poszybowała wysooooooko"

Maj31

W hali Rafako Arena 31.05.2016 odbyły się XII Zawody Szybowców Styropianowych o Puchar Prezydenta. Jak co roku wystawiliśmy mocną drużynę co przyniosło spory sukces. Zdobyliśmy 3 pierwsze miejsca:

w klasyfikacji dziewcząt do lat 13 -I miejsce Izabela Łopocz, II miejsce Justyna Jarząb,

w klasyfikacji chłopców do lat 13 - I miejsce Karol Łamaza

i I miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Opracował M. Biliński

Matematyczny Czar Par 2016

Maj25

25 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Raciborzu odbyła się XI edycja powiatowego konkursu matematycznego o Puchar Dyrektora SP4 "Matematyczny Czar Par". Celem konkursu, jak co roku, było rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów oraz nauka logicznego i szybkiego myślenia. W tegorocznych zmaganiach udział wzięło 12 szkół z Raciborza i okolic, łącznie prawie pięćdziesięciu uczniów. Każdą szkołę reprezentowały dwie dwuosobowe drużyny. Jedna z klas czwartych, druga z klas piątych. Dla każdej drużyny przygotowano szereg zadań, w tym różnego rodzaju łamigłówki, krzyżówki, testy, sudoku, tangramy oraz zadania na logiczne myślenie. Naszą szkołę reprezentowali:

w kategorii klas czwartych: Teresa Jasita, Szymon Nowak

w kategorii klas piątych: Jan Brzoska, Antoni Rębisz.

Obydwie drużyny zajęły I miejsca w swoich kategoriach. Po zakończeniu zmagań z matematycznymi łamigłówkami, uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy, a zwycięzcy w każdej kategorii także puchary.

Gratulujemy.

WSPANIAŁY SPEKTAKL

Maj25

Dnia 25 maja uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. Prawie dwustu uczniów naszej szkoły z przyjemnością obejrzało spektakl pt. "Świat legend" Teatru Wrocławskiego In-Art. Nasi młodzi widzowie z zainteresowaniem słuchali niezwykłych opowieści o tym jak powstało państwo polskie, dlaczego myszy zjadły Popiela, czy każdemu z nas grozi Madejowe łoże i dlaczego Poznań też ma swój hejnał. Niesamowitej aury dodało tym legendom to, że twórcy spektaklu zabrali widza w świat lalek, masek i przeróżnych niekonwencjonalnych form wywodzących się ze średniowiecznych tradycji teatralnych. Dodatkowym atutem przedstawienia było wspaniałe połączenie legendarnej przeszłości ze światem współczesnym.

Katarzyna Halfar

Mistrzostwa Śląska 12-latków

Maj20

19 i 20 maja 2016r. na pływalni w Radlinie odbyły się Mistrzostwa Śląska 12-latków. W zawodach wystartowało 288 zawodników z 31 klubów, w tym pływacy z SP 15 (15 zawodników) reprezentujący barwy MKS-SMS Victoria Racibórz. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w konkurencjach - 50 m stylem motylkowym, 200 grzbietowym, 200 dowolnym,100 zmiennym, 400 dowolnym, 100 motylkowym, 100 klasycznym, 200 zmiennym, 100 dowolnym, 100 grzbietowym, 200 klasycznym, 800 dowolnym oraz w sztafetach: 4x100 m stylem dowolnym , 4x100 stylem zmiennym dziewcząt i chłopców. Na uwagę za starty indywidualne zasługują: Wiktorowicz Patrycja, Janik Rafał, Zub Wiktoria. Brawa dla całej trójki!!!!!

Ewa Rudzka-Bałys

Wyniki:

Zobacz zdjęcia

VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

Maj20

20 maja W Gimnazjum nr 5 odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II "Lolek, Karol, Jan Paweł II - papież". Był to konkurs drużynowy, każdą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie. W I etapie zawodnicy musieli rozwiązać test związany z życiem i działalnością papieża Polaka, w II - zmierzyć się z zadaniem niespodzianką, którym było prawidłowe pokolorowanie herbu papieskiego . Na podstawie wyników jury w składzie pani Grażyna Chudy i ksiądz Kamil Mieszkowski, wyłoniło laureatów. Naszą szkołę reprezentowali: Teresa Jasita i Dawid Wypler, którzy zdobyli II miejsce. Natomiast I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 zaś III miejsce - drużyna z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rzuchowie.

Krzysztof Jasita

II e w Szkole Muzycznej

Maj18

18 maja 2016 roku klasa II e odwiedziła salę koncertową w Szkole Muzycznej. Celem wizyty było wysłuchanie koncertu na różne instrumenty i przez wykonawców uczących się w tejże szkole. Uczniowie mieli okazję wysłuchać utworów słynnych kompozytorów takich, jak : Chopin, Bach czy Beethoven granych między innymi na fortepianie, skrzypcach, kontrabasie, altówce, flecie poprzecznym czy organach. Atrakcją był również śpiew solowy dziewczynki, która gościnnie przyjechała z Niemiec. W słuchaniu muzyki wzięły również udział grupy dzieci i dorosłych niepełnosprawnych z różnych ośrodków, szkoły nr 10 czy Opieki Społecznej. W tajniki muzyki poważnej wprowadziła wszystkich obecna dyrektor Szkoły Muzycznej.

Udany start na kędzierzyńskich "Koziołkach"

Maj14

313 zawodników z 31 klubów z całego kraju wystartowało 13-14 maja w VII Międzynarodowych Zawodach Pływackich - "Koziołki Pływackie 2016". Zawody rozegrano na 25-metrowej pływalni w Kędzierzynie-Koźlu. Wśród startujących z bardzo dobrej strony pokazali się pływacy - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu (MKS-SMS Victoria Racibórz). Nasi uczniowie podczas dwudniowej rywalizacji wywalczyli 17 medali w tym: 6 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych. W klasyfikacji generalnej (za 4 starty w punktacji wielobojowej), wśród 13-letnich dziewcząt podopieczne trener Ewy Sienkiewicz zajęły miejsca w pierwszej trójce. Paulina Wojtaszewska wywalczyła drugie miejsce a tuż za nią uplasowała się na trzeciej pozycji Maja Wygnał. Ewa Sienkiewicz

Wyniki:

Zobacz zdjęcia

Nasi uczniowie w Kadrze Śląska 13 - latków w pływaniu

Maj5

Śląski Okręgowy Związek Pływacki powołał uczniów naszej szkoły do Kadry Wojewódzkiej Młodzików w pływaniu. Do Gliwic na tygodniowe zgrupowanie szkoleniowe w dniach 29.04 - 05.05.16 r. pojechali uczniowie klasy pływackiej-6c: Marta Kasprowicz, Wiktoria Poznakowska, Paulina Wojtaszewska, Maja Wygnał, Bartosz Burszyk, Damian Górski, Maksymilian Rychel, Michał Sobczak, Igor Szymiczek, oraz Natalia Dobrowolska. Uczniowie pod okiem trenerki Ewy Sienkiewicz, zdobywali nowe doświadczenia wynikające ze wspólnego treningu z najlepszymi młodzikami naszego województwa. Życzę satysfakcji sportowej. Ewa Sienkiewicz

Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Maj4

W dniu 4 maja 2016r. odbył się apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne. Ciekawa prezentacja multimedialna przybliżyła wydarzenia historyczne związane z Konstytucją 3 Maja, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież. Apel był okazją do kształtowania postaw patriotycznych, wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie. Podniosłość wydarzenia podkreślała warta harcerzy, flagi narodowe oraz galowe stroje uczniów.

Apel przygotował wraz z uczniami nauczyciel historii i społeczeństwa pan Marek Zimnicki.

Wojewódzki Konkurs Przyrodniczo - Ekologiczny

Kwiecień28

Kolejne spektakularne zwycięstwo uczennic raciborskich szkół SP 15 i ZSP nr 2 Trzy finalistki XVI Powiatowego Konkursu Ekologicznego Eko - asy: Sonia Janeczek (SP 15, opiekun Jolanta Klejny), Zuzanna Paskuda (SP 15, op. Elżbieta Jagiełło - Pisanko) oraz Marcelina Sobierajska (ZSP nr 2, op. Ewa Szyra) reprezentowały Powiat Raciborski na Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczo - Ekologicznym, który odbył się w Żorach 28 kwietnia 2016 r. Raciborska drużyna zdobyła III miejsce zmagając się z wieloma zespołami, które zjechały się z wielu miast województwa śląskiego. O zwycięstwie decydowały pojedyncze punkty, bo rywalizacja była bardzo wyrównana. Zmagania konkursowe składały się z zadań praktycznych i teoretycznych. Bardzo ciekawa była część, w której uczestnicy musieli zaprezentować doświadczenie naukowe i je odpowiednio skomentować. Dziewczęta z Raciborza wykonały eksperyment, który wyjaśnił zjawisko przemieszczania się wody w roślinie dzięki kapilarom (włóknom roślinnym). Część teoretyczna obejmowała test, zdania prawda - fałsz, eko - puzzle. Wszystkie zadania wykonywane były zespołowo. W pracach komisji brali udział m.in. doradca metodyczny Jadwiga Tabor i pracownik Nadleśnictwa Lasów Rybnickich. Uwieńczeniem rywalizacji było udekorowanie zwycięskich zespołów medalami także nagrodzenie pucharami i cennymi książkami. Jeszcze raz gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała J. Klejny

Konkurs lektur w Szkole Podstawowej nr 4 w Raciborzu

Kwiecień27

Dnia 27 kwietnia w Szkole nr 4 w Raciborzu został zorganizowany konkurs lektur. W konkursie rywalizowali uczniowie kl. II, z siedmiu raciborskich szkół podstawowych. Szkołę Podstawową nr 15 reprezentowały uczennice klasy II c : Marta Klejny i Magdalena Frątczak, pod kierunkiem wychowawcy pani Teresy Kordula. Konkurs był zorganizowany w bardzo ciekawej formie. Uczniowie dzielnie zmagali się z różnymi zadaniami, jednocześnie dobrze się bawiąc. Uczennice wróciły do szkoły z pucharem zajmując zaszczytne II miejsce. Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

Opracowała Teresa Kordula

Halowe Mistrzostwa Raciborza i Powiatu Raciborskiego w Lekkiej Atletyce

Kwiecień26

26 kwietnia w ZSOMS odbyły się Halowe Mistrzostwa Raciborza i Powiatu Raciborskiego w Lekkiej Atletyce szkół podstawowych. Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonała dyrektor ZSOMS, Ewa Lewandowska, życząc wszystkim zawodnikom udanych startów i wartościowych wyników. Mistrzostwa uświetnił pokaz uczniów ZSOMS: bieg przez płotki zaprezentował Dawid Żebrowski, skok wzwyż Kacper Haręzga, a skok o tyczce Szymon Dziuba. Na tych zawodach nasi uczniowie zdobyli 19 medali(11 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe) a Puchar Dyrektora ZSOMS Ewy Lewandowskiej zdobyła Patrycja Rębisz za bieg na 600 m z wynikiem 1:58,14. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Wyniki:

PŁYWACY U PREZYDENTA

Kwiecień25

25 kwietnia był ważnym dniem dla młodych pływaków, uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi, tj. Wiktoria Poznakowska, Paulina Wojtaszewska, Marta Kasprowicz, Maja Wygnał, Wiktoria Zub, Patrycja Wiktorowicz, Maksymilian Rychel, Igor Szymiczek, Damian Górki, Bartosz Burszyk zostali przyjęci przez pana prezydenta Mirosława Lenka. Wraz ze swoją trenerką p. Ewą Sienkiewicz dzielili się radością z osiągniętych ostatnio sukcesów. A było ich sporo. W ciągu ostatniego miesiąca uczniowie zdobyli bardzo wysokie II miejsce w rozgrywanych w Raciborzu Mistrzostwach Szkół Sportowych, I miejsce podczas finałowej edycji Ligi Klubów Śląskich rocznika 2003 w Radlinie oraz byli niepokonani na Wojewódzkich Finałach Drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w pływaniu w Gliwicach. Zawodnikom zostały wręczone srebrne medale za drugie miejsce w Polsce (sztafeta 8x100 zmiennym), oraz drobne upominki. Rozmawiano również o planach uczniów związanych z wyborem gimnazjum, przygotowaniach do kolejnych startów i trudnościach w łączeniu nauki z treningami. Podkreślano, że wyniki te są efektem bardzo ciężkiej pracy pani Ewy, całego zespołu uczniów, pomocy ich rodziców oraz sponsorów a w szczególności p. Wojciecha Muzyk - właściciela sklepu rowerowego "Sokół" w Raciborzu. W spotkaniu uczestniczyli również: naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Robert Myśliwy, dyrektor SP 15 Andrzej Ciesielski, w- ce dyr ds. sportu SMS Kazimierz Stępień.

Nasi uczniowie biegali w Warszawie!

Kwiecień23

W sobotę, 23 kwietnia błonia Stadionu Narodowego gościły około 3000 dzieci i młodzieży programu "Lekkoatletyka dla każdego" przybyłych z całej Polski. Było gwarnie, wesoło i sportowo. Dzieci rywalizowały w biegach na dystansie 900 metrów - klasy IV-V szkół podstawowych oraz 1400 metrów - klasy VI i I-II gimnazjum. Do walki i sportowej rywalizacji zagrzewały ich m.in gwiazdy polskiej lekkiej atletyki, Sebastian Chmara, Artur Partyka, Paweł Czapiewski czy Lidia Chojecka. Nasze miasto reprezentowała 12 osobowa grupa w tym 6 uczniów naszej szkoły: Olivier Jakieła z IV b, Patrycja Rębisz i Piotr Niewrzoł z V d, Dawid Sekuła z VI a oraz Sandra Kilar i Natalia Gamrotek z VI d. Wszyscy uczestnicy wywieźli ze stolicy wspaniałe wspomnienia i obiecali, że za rok na pewno będą chcieli wystartować w tej imprezie.

Wyniki:

"Wycieczka do lasu"

Kwiecień22

Z okazji Dnia Ziemi klasa IIa przygotowała i przedstawiła przedstawienie ekologiczne pt. "Wycieczka do lasu". Wystawienie spektaklu poprzedził cykl lekcji, który miał na celu zwrócenie uwagi uczniów na stan środowiska przyrodniczego Ziemi, dostrzeganie pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na przyrodę, zachęcenie do ochrony naszej planety poprzez codzienne czynności. W występie bierze udział cała klasa. Przygotowania do przedstawienia obejmowały naukę tekstu, recytacji, opanowanie piosenek, tańca oraz przygotowanie strojów. Dzieci były bardzo zaangażowane i chętne do pracy. Dla występujących i oglądających była to doskonała zabawa, ale także nauka.

Wychowawca Małgorzata Grabowska

PIERWSI W FINALE WOJEWÓDZKIM

Kwiecień22

Zwycięstwem dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 15, zakończył się Wojewódzki Finał Drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w pływaniu, który odbył się 22 kwietnia w Gliwicach,. Drużyna dziewcząt oraz drużyna chłopców zajęła pierwsze miejsca. To kolejny sukces naszych uczniów - pływaków, którzy sięgnęli po tryumf w bardzo silnej dyscyplinie jaką jest na śląsku - pływanie. W zawodach wystartowało 416 pływaków z 17 śląskich szkół podstawowych, którzy zwyciężali wcześniej w eliminacjach miejskich, rejonowych i półfinałach. W końcowej klasyfikacji medalowej (chłopcy, dziewczęta) SP 15 zajęła pierwszą lokatę, zdobywając 18 medali. Na najwyższym stopniu podium stawali: Marta Kasprowicz, Adrian Dombek, Maksymilian Rychel, Maja Wygnał, Damian Górski, Wiktoria Zub, Wiktoria Poznakowska, Bartosz Burszyk, Paulina Wojtaszewska oraz sztafeta dziewcząt i chłopców 12-13 lat 4x50 m stylem zmiennym. Po srebro sięgnął: Rafał Janik. Brązowe medale wywalczyli: Marta Szymkiewicz, Matylda Frątczak, Kacper Czerwiński, Tymoteusz Staroń, Igor Szymiczek, oraz sztafeta chłopców 10-11 lat 4x50 m stylem dowolnym. Trenerami zawodników są: Grażyna Kłoda, Janusz Lukoszek, Ewa Rudzka - Bałys, Ewa Sienkiewicz. Gratulacje dla zawodników, rodziców naszych pływaków oraz trenerów.

Opracowała: Ewa Sienkiewicz

Wyniki:

Zobacz zdjęcia

"Jak rozweselić Ziemię?"

Kwiecień21

W czwartek 21 kwietnia obchodziliśmy szkolny Dzień Ziemi. Tematem przewodnim tego dnia była ekologia. Rozmawialiśmy o niej w klasach podczas lekcji oraz na apelach. Uczniowie z klasy II e pod opieką pani Estery Kurzydem zaprezentowali przedstawienie ekologiczne pt."Jak rozweselić Ziemię?", podczas którego przypomnieli koleżankom i kolegom zasady dbania o środowisko. Apele były również okazją, żeby pogratulować Sonii Janeczek, Robertowi Kachel i Zuzannie Paskuda - laureatom szkolnego i powiatowego konkursu ekologicznego EKO-ASY. Jak co roku i tym razem wokół dominował kolor zielony.

Zobacz zdjęcia

WARSZTATY W PWSZ

Kwiecień20

Dnia 20 kwietnia 2016 roku klasa I d uczestniczyła w warsztatach z automatyki i robotyki zorganizowanych przez studentów PWSZ w Raciborzu. W pracowniach uczelni studenci zapoznali dzieci z układami sterowania i automatyki, pracą drukarki 3D oraz możliwościami robota Kawasaki. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem obserwowały urządzenia, ale także same miały możliwość ich obsługi. Największym zainteresowaniem cieszył się oczywiście robot Kawasaki. Na zakończenie studenci zorganizowali quiz, w którym dzieci odpowiadały na pytania dotyczące warsztatów. Nagrodami głównymi były figurki mistrza Yody - wykonane przez drukarkę 3D. Ponadto wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe gadżety i logiczne układanki. Zabawa była wyśmienita, a w dodatku bardzo kształcąca. Wych. Irena Piszcz

"Symbole Wielkiej Brytanii" - konkurs z języka angielskiego

Kwiecień17

W kwietniu, w Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu, odbył się konkurs w ramach nauki języka angielskiego, pt. "Symbole Wielkiej Brytanii". Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu kultury brytyjskiej. Zadaniem uczniów było wykonanie, w formie trójwymiarowej, wylosowanego przez daną klasę symbolu Wielkiej Brytanii. Wśród wylosowanych symboli znalazły się min. Big Ben, double - decker bus, London Bridge, czerwona budka telefoniczna, Stonehenge, strój szkocki oraz ogrody angielskie. Udział w konkursie wzięli uczniowie klas piątych oraz szóstych. Z każdej klasy wyłoniona zostało grupa 4-5 osobowa. Jak się okazało, uczniowie podeszli do tematu bardzo sumiennie i wykonali imponujące budowle, sporych rozmiarów. Jury konkursu miało twardy orzech do zgryzienia przy wyłanianiu zwycięzców, gdyż wszystkie prace były bardzo atrakcyjne oraz niezwykle pracochłonne w wykonaniu . Ostatecznie, jury w składzie: Dominika Rydzek, Maja Madecka (nauczycielki języka angielskiego) oraz Dorota Dutkiewicz (nauczycielka plastyki) , Monika Wysopal - Marcyanik - (wychowawca świetlicy), wyłoniło zwycięzców - klasę Vc. Uczniowie (Matylda Frątczak, Dominika Ściepura, Patrycja Wiktorowicz, Karolina Niewrzoł, Tymoteusz Staroń) wykonali budkę telefoniczną - nieomal naturalnych rozmiarów. Jury postanowiło również przyznać wyróżnienie, klasie Vd (Aleksandra Smal, Patrycja Rębisz, Róża Tkacz, Agata Węgrzyk, Ania Chaber) za ogrody londyńskie. Pozostałe prace biorące udział w konkursie to : Double - decker bus - Klasa Vb (Olaf Matusiewicz, Dawid Sobota, Błażej Lenartowicz, Michał Korczok, Jan Brzoska), klasa VI a (Bartosz Urbszys) - strój szkocki, klasaVIc - Big Ben (Wiktoria Zub), Stonehenge ( Natalia Dobrowolska) , klasa VI d - The London Bridge (Dagmara Panicz, Zuzanna Sowa, Julia Sroka, Emilia Kaczyna, Justyna Gamrotek). Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, należy się ogromne uznanie, za ciężką i czasochłonną pracę oraz wspaniałe efekty. Wszystkie prace konkursowe ozdabiają teraz pracownię języka angielskiego i są ogromną atrakcją dla uczniów.

Maja Madecka, Dominika Rydzek

"Mistrzostwa Raciborza klas III w pływaniu o Puchar Dyrektora SP 15"

Kwiecień15

15 kwietnia 2016r kolejny raz w naszej szkole odbyły się coroczne zawody pływackie, w których brały udział dzieci klas III z całego Raciborza. Uczniowie rywalizowali w poszczególnych konkurencjach 50st dowolnym, 50grzbietowym, 50klasycznym oraz 25 stylem motylkowym. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie naszej szkoły: Emilia Świerczewska i Jakub Kłoda kl III d - wychowawczyni M .Rostowska, którzy w ogólnej klasyfikacji zdobyli najwięcej punktów zdobywając tytuł najlepszej zawodniczki i zawodnika oraz puchar Dyrektora SP 15.

Opracowała:Grażyna Kłoda

Wyniki:

Zobacz zdjęcia

Zwycięstwo SP 15 w Lidze

Kwiecień15

15 kwietnia 2016r w Radlinie niesamowity sukces osiągnęli uczniowie kl. VI C, z SP 15. Podczas finałowej edycji Ligi Klubów Śląskich w pływaniu, rocznika 2003, MKS - SMS Victoria Racibórz (SP 15), zwyciężyła z dużą przewagą punktową. W ogólnej klasyfikacji klubowej zdobyła 1118 pkt zajmując I miejsce wyprzedzając MKS Park Wodny Tarnowskie Góry ( II miejsce 1035pkt) i LKS Jedność 32 Przyszowice (III miejsce 931 pkt). W zawodach na pływalni MOSiR-u w Radlinie wystartowało 218 zawodników z 27 śląskich klubów, w tym 28 pływaków z MKS-SMS Victoria Racibórz, (uczniów SP15 i SP8) Podopieczni trener Ewy Sienkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 15, wywalczyli sześć medali - dwa złote, jeden srebrny i trzy brązowe a wśród najlepszych zawodników ligi znalazła się Paulina Wojtaszewska, która zajęła szóste miejsce. Dwa złote i brązowy medal dla Victorii Racibórz (SP 15) wywalczyli młodzi zawodnicy w konkurencjach sztafetowych, druga była Wiktoria Poznakowska a trzecie miejsca zajęli Paulina Wojtaszewska i Bartosz Burszyk. Kilku podopiecznym trenerki Ewy Sienkiewicz niewiele zabrakło by stanąć na podium.

Opracowała: Ewa Sienkiewicz

Wyniki:

Zobacz zdjęcia

IV rzut Ligii Klubów Śląskich rocznika 2004

Kwiecień13

13 kwietnia 2016r. na pływalni w Gliwicach odbył się IV rzut Ligii Klubów Śląskich rocznika 2004. W zawodach wystartowało 274 zawodników z 25 klubów, w tym pływacy z SP 15 (15 zawodników) reprezentujący barwy MKS-SMS Victorii Racibórz. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w konkurencjach - 50 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym, 50 m stylem klasycznym,200 m stylem zmiennym i w sztafetach: 8x50 m stylem dowolnym - sztafeta mieszana, 4x100 stylem zmiennym dziewcząt i chłopców. Na uwagę zasługuje Wiktorowicz Patrycja, która indywidualnie wywalczyła II miejsce na 50 stylem dowolnym z czasem 30,44. GRATULUJEMY PATI!!! Bardzo dobrze zaprezentowały się sztafety, które dzielnie walczyły do ostatnich metrów. W punktacji klubowej na 25 klubów zajęliśmy 5 miejsce z dorobkiem 791 punktów. Na uwagę zasługują: Zub Wiktoria i Wiktorowicz Patrycja, które w łącznej punktacji po IV rundach zawodów na 123 dziewczynki zajęły:

Zub Wiktoria VII miejsce

Wiktorowicz Patrycja VIII miejsce.

Na 151 chłopców Tymoteusz Staroń uplasował się na VIII pozycji. Gratulacje dla całej trójki.

Opracowała: Ewa Bałys

Wyniki:

Zobacz zdjęcia

SP 15 DRUGA W POLSCE

Kwiecień10

9 i 10 kwietnia na długo zapisze się w pamięci zawodników, uczniów klasy VI c oraz ich trenerki Ewy Sienkiewicz. W tych dniach na basenie H2Ostróg odbyły się Mistrzostwa Szkół Sportowych w Pływaniu. Do Raciborza przyjechało 233 najlepszych pływaków szkół podstawowych z całej Polski, m.in. z Warszawy, Poznania, Krakowa, Bydgoszczy, Suwałk, Koszalina, Tychów, Oświęcimia, Tarnowskich Gór, Rudy Śląskiej.W rywalizacji sportowej nasi pływacy, uczniowie w klasyfikacji drużynowej zajęli bardzo wysokie II miejsce, ustępując tylko SP 344 z Warszawy. Podczas wyścigów raciborzan emocje sięgały zenitu. W sumie zdobyli 8 medali. Na podium indywidualnie stawali Paulina Wojtaszewska (zdobyła 3 medale - złoty, srebrny i brązowy), Wiktoria Poznakowska(2 medale - złoty i srebrny) i Bartosz Burszyk (1 - brązowy). Ponadto dwukrotnie na podium stawały sztafety 8x100 m stylem zmiennym oraz 4x100 m stylem dowolnym dziewcząt. Wielu zawodników startowało w finałach A i B pobijając swoje rekordy życiowe.Paulina i Bartek zostali także wybrani najlepszymi zawodnikami z Raciborza i otrzymali nagrody prezesa MKS-SMS Victoria Racibórz Sławomira Szweda, a trenerka Ewa Sienkiewicz została nagrodzona przez prezesa ZNP o/Racibórz Teresę Ćwik, statuetką dla trenera najlepszej zawodniczki i zawodnika z Raciborza. W roku igrzysk olimpijskich zainaugurowano Dni Olimpijczyka. Apel olimpijski odczytał uczeń naszej szkoły Jan Górka. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Opracowała: Ewa Sienkiewicz

Wyniki:

Zobacz zdjęcia

XII EDYCJA KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO "DaF-Kenner druhen einen Clip"

Kwiecień8

Sześciolatki z klasy IB wzięły udział w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego organizowanym przez Wydawnictwo Szkolne PWN oraz Goethe Instytut. Zadanie konkursowe polegało na nakręceniu teledysku do wybranej piosenki. Autorami scenariusza byli rodzice oraz uczniowie. Praca nad projektem łatwa nie była, ale sprawiła wielką frajdę dzieciom. Efekt można zobaczyć poniżej. Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym - przede wszystkim rodzicom, Panu Pawłowi, który nakręcił potrzebne sceny oraz Pani Gabrieli, która nagrała dla nas podkład instrumentalny.

Backe, backe Kuchen

BRAWO RECYTATORZY!

Kwiecień7

Zaszczytne 3.MIEJSCE w Powiatowym Konkursie Recytatorskim zdobyli uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI. Uczeń klasy IVB Kamil Koczwara zajął 3. MIEJSCE, wspaniale recytując wiersz Jana Brzechwy "Żuraw i czapla" oraz fragment powieści Krystyny Drzewieckiej "Piątka z zakątka".

Bardzo udany był także występ Dawida Wyplera z klasy VB, który w kategorii "Wywiedzione ze słowa" również zajął 3. miejsce, prezentując fragment utworu" Dziennik cwaniaczka". Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, a także dyplomami i bonami podarunkowymi. Serdecznie gratulujemy !

Katarzyna Halfar

Omnibusik

Kwiecień6

Omnibusik to konkurs, w którym biorą udział wszyscy uczniowie klas szóstych. W tym roku odbył się po raz 16. Trzyosobowe drużyny z każdej klasy muszą zmierzyć się w pojedynku wiedzowym z każdego przedmiotu. W konkurencjach startują wszyscy uczniowie, ponieważ drużyny nie mogą się powtarzać. Wszystkie klasy szóste przygotowały świetny doping, okrzyki, hasła i transparenty. Zawodnicy byli ciekawie i kreatywnie przebrani Pomiędzy konkurencjami wszystkie klasy dopingowały swoich przedstawicieli. W grupie plastycznej osoby pracowały ponad dwie godziny nad plakatem pod tytułem: "Jem zdrowo - jestem szczęśliwy". Kiedy wszystkie punkty zostały już przyznane okazało się, że 6a i 6c mają po tyle samo punktów. Zaczęła się rywalizacja o 1 miejsce. Emocje sięgały zenitu. Reprezentanci z obydwóch klas mieli odpowiadać na pytania z losowo wybranego przedmiotu. W końcu po 5 dogrywkach konkurencję i 1 miejsce zdobyła klasa 6c. Wyniki:

I m-ce klasa 6c wychowawca pani Joanna Chrzanowska - Rybeczka (nagroda 300 zł)

II m-ce klasa 6a wychowawca pan Tomasz Furman ( nagroda 200 zł)

Nagrody pieniężne oraz słodycze dla każdej klasy ufundowała Rada Rodziców.

opracowała Elżbieta Buchalik

Zobacz zdjęcia

XVI Turniej Wiedzy Ekologiczno - Przyrodniczej Eko - Asy 2016

Kwiecień6

6 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu odbył się już po raz XVI Turniej Ekologiczny Eko -Asy 2016 pod hasłem: "Wyprawa Po-Prawa", dla klas drugich i trzecich. 10 dwuosobowych drużyn z powiatu raciborskiego walczyło o puchary, nagrody i miano najlepszych Eko - Asów. Po raz drugi Patronat Honorowy nad konkursem objął Starosta Powiatu Raciborskiego oraz ufundował puchary i nagrody dla uczestników. Uczniowie mieli do pokonania 10 różnych zadań: krzyżówkę z hasłem wiodącym, ustny quiz, wykreślanki ekologiczne, parki narodowe oraz znaczki ekologiczne, sprawdzali wiedzę z zakresu segregowania odpadów, chronionych roślin i zwierząt , pomników przyrody naszego miasta oraz zależności pokarmowych w świecie przyrody. Pierwsze miejsce i największą ilość punktów zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 15 w składzie : Sonia Janeczek i Zuzanna Paskuda pod opieką Jolanty Klejny, na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 2 : Hanna Pałczynska i Marcelina Sobierajska pod opieką Pani Ewy Szyry oraz trzecie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 : Radosław Jakubus i Bartosz Królik pod opieką Pani Danuty Radeckiej. Poziom wiedzy był wyrównany, ponieważ ilość punktów różniła się o 3-5 pomiędzy drużynami. W pracach komisji sprawdzającej poprawność zadań wzięły udział : Magdalena Koczwara - przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Raciborzu, Ewa Szyra - nauczyciel ZSP nr 2, Monika Chobot - nauczyciel z Nędzy oraz Justyna Drzymała - nauczyciel z Kuźni Raciborskiej. . Drużyna z 15 -stki i z ZSP 2 z Ocic będą reprezentowały nasz powiat w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym w Żorach. Konkurs przygotowały i przeprowadziły : Estera Kurzydem, Teresa Kordula i Jolanta Klejny.

Estera Kurzydem, organizator

Zobacz zdjęcia

Zmagania recytatorów

Kwiecień4

4 kwietnia odbył się szkolny konkurs recytatorski. Uczniowie klas IV-VI przedstawili wiersze i fragmenty prozy wybranych autorów. Najlepiej zaprezentowali się:

Dawid Wypler - I miejsce

Katarzyna Kubala - II miejsce

Kamil Koczwara - II miejsce

Krzysztof Płaczek - III miejsce

Zdobywcy I i II miejsca będą reprezentowali naszą szkołę podczas powiatowego konkursu recytatorskiego, który odbędzie się 7 kwietnia w RCK-u. Życzymy powodzenia !

Joanna Chrzanowska-Rybeczka

Światowy Dzień Wody

Marzec22

Z okazji Światowego Dnia Wody, uczniowie klasy Ib i If udali się na pełne atrakcji zajęcia edukacyjne do biblioteki. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. "Skąd się bierze woda w kranie" oraz rozwiązywały krzyżówki i łamigłówki związane z tym tematem. Mogli się również zamienić w laborantów i przymierzyć strój ochronny oraz uczestniczyć w doświadczeniach, podczas których badali wodę. Na zakończenie odbyła się degustacja wody o różnych smakach, a dzieci otrzymały drobny upominek - bidon oraz odblaski.

Opracowały K. Gruszczyk, M. Dzumyk

Pożegnanie zimy

Marzec21

W poniedziałek 21 marca o godzinie 9:30 został wystawiony spektakl pt.: "Zimowa opowieść" dla szkół i przedszkoli w wykonaniu Teatru Dziecięcego "Guziczek", działającego w Teatrze Ziemi Rybnickiej w reżyserii Izabeli Karwot. Główną rolę odegrała uczennica naszej szkoły Michasia Teodorowicz z klasy II d. Na ten spektakl wybrali się uczniowie klas młodszych: I c, I e, I f, II b, II c, II d, II e, II f, i III b wraz z wychowawcami oraz opiekunami. A teraz kilka słów na temat przedstawienia. Zima, zima pada śnieg… A jak go nie ma, to zawsze można pomarzyć o cudownie białym śniegu, lepieniu bałwanka… I tak za sprawą dziecięcej wyobraźni przenosimy się w zimowy świat. Bohaterem "Zimowej opowieści" jest bałwanek, któremu dzieci ofiarowały serce. Wspólna zabawa, chęć bycia razem i tak rodzi się przyjaźń między bałwankiem i dziećmi. Niektóre zabawy niekiedy źle się kończą. Bałwanek zostaje potrącony przez motor. Co z tego wynikło? Kogo bałwanek spotkał na swojej drodze? Może lekarza, przekupkę albo panią woźną? Jakie miał przygody? Odpowiedzi na te pytania już znamy, gdyż wspólnie przeżywaliśmy wszystkie przygody z młodymi aktorami spektaklu. Ta wspaniała opowieść była pełna ciepła, humoru i wzruszeń. Wszyscy byliśmy zachwyceni i oczywiście pełni niesamowitych wrażeń, a za wspaniałą rolę występujących aktorów nagrodziliśmy gromkimi brawami.

Opracowała: Alicja Głuch

Warsztaty rzeźby w glinie

Marzec21

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I b wzięła udział w warsztatach rzeźby w glinie, które w RCK prowadzi Pani Katarzyna Baron - Rogula. Celem zajęć było przede wszystkim pobudzenie wyobraźni oraz rozwijanie zdolności manualnych. Podczas warsztatów dzieci z przyjemnością i uśmiechem na twarzy poznawały tajniki rzeźbienia. W niecałą godzinę wyczarowały z gliny różne zwierzęta i nie tylko … Mimo, iż praca była trudna i czasochłonna, to dzięki kreatywności młodych rzeźbiarzy, efekt był czarujący.

Opracowała K. Gruszczyk

LAUREACI XI POWIATOWEGO KONKURSU NA OZDOBĘ WIELKANOCNĄ

Marzec20

20 marca 2016r w Budynku Ekspozycyjnym Muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1 odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom XI POWIATOWEGO KONKURSU NA OZDOBĘ WIELKANOCNĄ POD PATRONATEM STAROSTY RACIBORSKIEGO RYSZARDA WINIARSKIEGO I PREZYDENTA MIASTA RACIBÓRZ MIROSŁAWA LENK. Spośród 582 prac, jury w składzie: Julita Ćwikła, Monika Witek, Szymon Kura i Iwona Mogielnicka oceniało prace w kategoriach wiekowych kl.I-III, kl.IV-VI, gimnazjum oraz w trzech kategoriach tematycznych: Kartka Wielkanocna, Jajko Wielkanocne i Palma Wielkanocna. Uczniowie naszej szkoły zdobyli następujące nagrody:

-w kategorii KARTKA WIELKANOCNA: II m zajęła KAROLINA MARCYANIK uczennica kl.IIc, III m zdobyła ANNA MAJCHRZAK uczennica kl.IIIa, wyróżnienie otrzymała DOMINIKA ŚCIEPURA uczennica kl.Vc,

- w kategorii JAJKO WIELKANOCNE: I m zdobyła WERONIKA STOSIEK uczennica kl.VIc, wyróżnienia otrzymali: FILIP CIURASZKIEWICZ uczeń kl.I d, AGNIESZKA SOPEL uczennica kl.VIc, JULIA KŁOSEK uczennica kl.IVb. WSZYSTKIM LAUREATOM GRATULUJEMY.

Zobacz zdjęcia

ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

Marzec20

Od kilkunastu lat nasza szkoła bierze aktywny udział w corocznych ogólnopolskich kampaniach Zachowaj Trzeźwy Umysł. Tegoroczna edycja z hasłem przewodnim "Pod dobrą opieką" promuje ochronę dzieci i młodzieży przed alkoholem, narkotykami i dopalaczami. Zadania i założenia kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016 ujęte w przewodniej idei Dobra opieka - udany start w dorosłość, opartej na maksymie chińskiego filozofa Konfucjusza: Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem. Działania w ramach kampanii mają na celu:

 • wspieranie rozwoju dziecka poprzez eliminowanie cech charakteru wynikających z nadmiaru opieki lub braku opieki.
 • wpływanie na przyczynę negatywnych zachowań poprzez uświadamianie rodzicom zagrożeń wynikających z nadopiekuńczości i braku opieki.
 • wspieranie działalności wychowawczej szkół i placówek oświatowych w zakresie nowoczesnej edukacji prozdrowotnej (alkohol, papierosy, dopalacze, nowe narkotyki) poprzez prowadzenie zajęć profilaktycznych, spotkań, konkursów.
Udział w różnych formach działań wpływać ma dodatkowo na:
 • kształtowanie u dzieci i młodzieży postaw sprzyjających ich rozwojowi indywidualnemu i społecznemu, takich jak: uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, ciekawość poznawcza, kreatywność, przedsiębiorczość, kultura osobista, gotowość do uczestnictwa w kulturze, podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej.
 • przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym.
 • kształtowanie postaw prozdrowotnych.
Informacje i zadania dla uczniów

Karty pracy dla uczniów klas 1-3:

"Tola i Tymek na ścieżce zdrowia" - promują zdrowe produkty i zachowania, ostrzegając przed szkodliwymi, np. alkoholem, papierosami.

"Kto pomoże, kto się zaopiekuje, kto pochwali?" - wskazuje osoby, które wspierają i mogą pomóc przy rozwiązywaniu problemów.

Karty pracy dla uczniów klas 4-6:

"Moje emocje" - opisuje i nazywa emocje oraz podpowiada, jak sobie z nimi radzić.

"Pomóż Toli i Tymkowi dobrze wybrać" - uczy dokonywać dobrych i prozdrowotnych wyborów, wolnych od alkoholu i innych używek.

Informacje dla rodziców przedstawione na gazetce profilaktycznej w holu szkoły:

Ulotka profilaktyczno-konkursowa "Pod dobra opieką" - informuje o konkursie dla dzieci, promując dobre wzorce opieki.

Ulotki edukacyjne dla rodziców: "Troszczę się o Ciebie" - zwraca uwagę na negatywne konsekwencje nadopiekuńczości lub braku opieki nad dzieckiem.

"Dobra opieka daje moc" - utrwala zasady dobrej komunikacji z dzieckiem.

Opracowała Joanna Hanslik

UCZNIOWIE KL VI C DRUŻYNOWO NA I MIEJSCU

Marzec19

W dn. 18 – 19 marca w Raciborzu odbyły się Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 13letnich w pływaniu. Uczniowie SP Nr 15 (MKS-SMS Victoria Racibórz), podopieczni trener Ewy Sienkiewicz rywalizowali na obiekcie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. W zawodach wystartowało 172 zawodników z 25 klubów województwa opolskiego i œlšskiego. Zawody zakończyły się wielkim sukcesem uczniów naszej szkoły, w klasyfikacji drużynowej zajmujšc I miejsce. Równie dobrze zaprezentowali się w startach indywidualnych zdobywajšc 7 miejsc na podium. Trzykrotnie stawała na nim Paulina Wojtaszewska, ( I m-ce na 100 dow., II m-ce 200 zm. i III m-ce 400 dow.), druga była Wiktoria Poznakowska – 100 klas., trzeci Bartosz Burszyk – 100 klas. Na podium znalazły się także mieszane sztafety 4x50 m stylem dowolnym i zmiennym. Wielu zajmowało czołowe lokaty w swoich konkurencjach ustanawiajšc wartoœciowe rekordy życiowe.

Opracowała: Ewa Sienkiewicz

Wyniki:

Zobacz zdjęcia

"Słońce jest w każdym człowieku"

Marzec19

Pod takim hasłem 19 marca w Galerii Auchan odbył się finał pierwszych raciborskich "Pól nadziei". Jest to ogólnopolska kampania, której celem jest propagowanie idei wolontariatu. Dzieci w sposób prosty a jednocześnie bardzo wymowny, poprzez swoje prace literackie i plastyczne starały się przekazać, jak ważny jest drugi człowiek we współczesnym świecie.

Wśród laureatów konkursu literackiego były uczennice naszej szkoły: Joanna Pomiotło z V d , której wiersz pt. " Słońce " zdobył III miejsce Julia Kania z VI c , nagrodzona wyróżnieniem za napisanie opowiadania. W konkursie również udział wzięli Marta Kasprowicz i Bartek Burszyk z klasy VI c, którzy za swoje opwiadania otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

Joanna Chrzanowska-Rybeczka

I runda Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików 12-letnich

Marzec18

18 i 19 marca 2016r. na pływalni w Gliwicach odbyła się: I runda Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików 12-letnich. W zawodach wystartowało 227 zawodników z 25 klubów, w tym pływacy z SP 15 (16 uczniów z kl. Vc - trener Ewa Rudzka-Bałys i Wiktoria Zub z kl. VI c - trener Ewa Sienkiewicz) reprezentujący barwy MKS - SMS Victoria Racibórz. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w konkurencjach - 100 m stylem motylkowym, 100 m stylem klasycznym, 200 m stylem grzbietowym,400 m stylem dowolnym, 100 m stylem dowolnym, 200 m stylem klasycznym, 100 m stylem grzbietowym, 200 m stylem zmiennym i w sztafetach: 4x50 m stylem zmiennym - sztafeta mieszana 4x50 m stylem dowolnym - sztafeta mieszana Po I rundzie uczniowie SP15 zajmują III miejsce w klasyfikacji klubowej z dorobkiem 9.453,00 punktów. Bardzo dobrze zaprezentowały się sztafety, które dzielnie walczyły do ostatnich metrów:

2 miejsce wywalczyła sztafeta 4x50 stylem dowolnym z czasem 2:05,12 w składzie: Zub Wiktoria, Janik Rafał, Staroń Tymoteusz i Wiktorowicz Patrycja

8 miejsce wywalczyła sztafeta 4x50 stylem zmiennym z czasem 2:26,17 w składzie: Zub Wiktoria, Wiktorowicz Patrycja, Dobrzański Jacek i Staroń Tymoteusz.

10 miejsce wywalczyła sztafeta 4x50 stylem dowolnym z czasem 2: 11,79 w składzie: Frątczak Matylda, Mańkowski Kacper, Dobrzański Jacek, Grębski Mateusz.

16 miejsce wywalczyła sztafeta 4x50 stylem zmiennym w składzie: Janik Rafał, Mańkowski Kacper, Grębski Mateusz, Frątczak Matylda.

Opracowała: Ewa Rudzka-Bałys

Wyniki:

Zobacz zdjęcia

XVII edycja Konkursu Matematycznego o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz

Marzec16

16 marca w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 2 w Raciborzu odbyła się XVII edycja Konkursu Matematycznego o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz. W konkursie wzięło udział 27 uczniów z 9 szkół powiatu raciborskiego. I miejsce i tytuł Najlepszego Matematyka Szóstoklasisty zdobyło dwóch uczniów: Michał Koterba - ZSP nr 4 opiekun Marek Gardzielik oraz Karol Pieczka z SP nr 3 w Raciborzu opiekun Alina Pieczka II miejsce zajęli Laura Musioł z ZSP nr 2 w Raciborzu, op. Małgorzata Pisarczyk oraz Marta Halfar z SP nr 1, op. Sabina Chodenko. III miejsce zajęły również dwie osoby: Anna Strzelczyk z SP nr 15, op. Danuta Matyja oraz Emilia Kałus ZSG w Nędzy, op. Mirosława Kuśka.

W rywalizacji drużynowej I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Racibórz zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3 w Raciborzu - Brzeziu, II miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu zaś III miejsce - uczniowie ZSG w Nędzy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Anna Strzelczyk, Amadeusz Kołpacki i Michał Sobczak. Zadania do konkursu przygotowała Marzena Bugiel. Warsztaty dotyczące kreatywności matematycznych dla uczestników poprowadzili nauczyciele matematyki SP nr 1 w Raciborzu Sabina Chodenko oraz Marek Krybus.

XVII POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI dla klas I-III w SP 15

Marzec15

15 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu odbył się XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski dla klas I-III pod hasłem "Wszystkie dzieci nasze są". W konkursie wzięło udział 22 uczniów - laureatów konkursów szkolnych i gminnych, których oceniało jury w składzie panie Kamila Kubiak, Barbara Szyksznian-Morek, Bogusława Koczwara i Monika Łyczko.

Tegorocznymi laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Teresa Wołek kl. I z ZSP 1 w Raciborzu (opiekun Beata Czogalik),

I miejsce - Zofia Skawińska kl. II z SP 18 w Raciborzu (opiekun Izabela Kuźnik),

I miejsce - Jonatan Koczy kl. III z SP 13 w Raciborzu (opiekun Dorota Świst),

II miejsce - Jakub Kececi kl. II z ZSG w Nędzy (opiekun Ewa Skatuła),

II miejsce - Maja Kołpacka kl.III z SP 15 w Raciborzu (opiekun Elżbieta Jagiełło-Pisanki),

II miejsce - Aleksandra Jaschek kl. III z ZSP 4 w Raciborzu (opiekun Edyta Weiser),

III miejsce - Emilia Klimża kl. II z ZSO w Bieńkowicach (opiekun Edyta Witeczek),

III miejsce - Martyna Stosiek kl. II z ZSP w Krowiarkach (opiekun Monika Łyczko),

III miejsce - Adam Zamkotowicz kl. III z SP w Kuźni Raciborskiej (opiekun Brygida Płachciak).

Laureaci konkursu Teresa Wołek, Zofia Skawińska i Jonatan Koczy wezmą udział w XX Regionalnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 21 IV'2015 w Gliwicach.

Zobacz zdjęcia

Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I - III

Marzec8

8 marca o godz. 8:00 w sali A-0-4 odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I - III pod hasłem "Wszystkie dzieci nasze są". W konkursie wzięło udział 34 uczniów - każdą klasę reprezentowało dwóch recytatorów. Tym razem największą popularnością cieszyły się wiersze Jana Brzechwy, które zostały wybrane przez 12 uczniów. Jury w składzie pani Kamila Kubiak, pani Bogusława Koczwara i pani Aleksandra Stępień po długich naradach wybrało laureatów:

I miejsce Maja Kołpacka III b,

II miejsce Michalina Teodorowicz II d, Małgosia Liptak I d, Staś Kubański I e,

III miejsce Jagoda Piórko I a, Kaja Grochowska II e, Krzyś Kardaczyński II c.

W tym roku na etapie powiatowym naszą szkołę będzie reprezentowała Maja Kołpacka, która zaprezentuje wiersz "Baśń o śniegowej dziewczynce". Życzymy jej powodzenia i trzymamy za nią kciuki.

Warsztaty z dziedziny fizyki w CKZiU nr 2 ,,Mechanik"

Marzec3

Dnia 3 marca 2016 roku klasa II c wraz z wychowawcą Teresą Kordulą, wybrała się na warsztaty fizyczne do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 ,,Mechanik" w Raciborzu. Tam dzieci miały okazję przyjrzeć się doświadczeniom fizycznym przedstawianym przez młodzież tejże placówki. W pracowni fizycznej, przy odpowiednio przygotowanych stanowiskach, młodzież prezentowała bardzo ciekawe doświadczenia z dziedziny fizyki. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem obserwowały i same miały możliwość przećwiczenia. Niesamowite wrażenie wywarło na nich doświadczenie związane z wytworzeniem pioruna. Wizyta w CKZiU nr 2 ,,Mechanik" była dla uczniów bardzo ciekawym przeżyciem, przede wszystkim budującym i dostarczającym ogromnej ilości wiedzy, a jednocześnie dobrej zabawy. Za możliwość udziału w tego typu zajęciach, okazaną życzliwość i miłą atmosferę, składamy podziękowania Pani Patrycji Kozak oraz młodzieży.

Przygotowała : Teresa Kordula

Zobacz zdjęcia

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz ortografii"

Marzec2

Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Raciborzu 2 marca odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz ortografii" dla uczniów klas III. Tekst konkursowego dyktanda opowiadał o wyprawie do cyrku, naszpikowany był wieloma trudnymi słowami.

Naszą szkołę reprezentowała Sonia Janeczek, uczennica klasy IIIe. Tekst dyktanda napisała najlepiej ze wszystkich uczestników. W osiemnastoletniej edycji tego konkursu, po raz pierwszy dyktando zostało napisane bezbłędnie!! pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym. Gratulujemy Soni i życzymy jej dalszych sukcesów. Sonia reprezentować będzie Racibórz na Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym.

Opracowała Jolanta Klejny

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III

Marzec1

01 marca 2016r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy zdobyli I miejsce w szkolnym etapie tego konkursu - Robert Kachel z klasy III b (wychowawca ucznia: Elżbieta Jagiełło - Pisanko) oraz Jakub Kłoda z klasy III d (wychowawca ucznia: Małgorzata Rostowska). Wielki sukces odniósł Robert Kachel, który zajął I miejsce pokonując 15 kolegów i koleżanek z innych raciborskich szkół. Z dumą prezentował zdobyte nagrody, dyplom oraz najcenniejszą nagrodę - zwycięski puchar. Ponadto uczeń dostał się do etapu wojewódzkiego tego konkursu.

Robert jest zdolnym uczniem, szczególnie w dziedzinie matematyki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Warto podkreślić fakt, iż Robert zaczął naukę w naszej szkole jako sześciolatek.

Opracowała Elżbieta Jagiełło-Pisanko

III rzut Ligi Klubów Śląskich rocznika 2004

Luty5

5 lutego 2016r. na pływalni w Gliwicach odbył się III rzut Ligi Klubów Śląskich rocznika 2004. W zawodach wystartowało 257 zawodników z 25 klubów, w tym pływacy z SP 15 (18 zawodników) reprezentujący barwy MKS-SMS Victoria Racibórz. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w konkurencjach - 50 m stylem motylkowym, 200 m stylem grzbietowym, 200 m stylem dowolnym, 100 m stylem zmiennym i w sztafetach: 8x50 m stylem dowolnym - sztafeta mieszana, 4x100 m stylem dowolnym dziewcząt i chłpców. Na uwagę zasługuje Wiktorowicz Patrycja, która indywidualnie wywalczyła II miejsce na 200 stylem dowolnym z czasem 2:26,70.

Wyniki

Zobacz zdjęcia

APELE WYCHOWAWCZE 28 -29.01.2016r.

Styczeń29

W dniach 28 i 29 stycznia 2016r. odbyły w szkole się apele wychowawcze podsumowujące I semestr roku szkolnego 2015/2016 w 4 grupach wiekowych. Na apelach podsumowano wyniki klasyfikacji. Zaprezentowano wyniki uczniów wzorowych, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 4,75 oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie. Podsumowano czytelnictwo wśród uczniów oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursów szkolnych i pozaszkolnych. Uczniowie klas młodszych obejrzeli program artystyczny na temat bezpiecznych zabaw zimowych przygotowany prze uczniów klasy Ic pod opieką pani Anity Raczkowskiej oraz uczniów klasy IIIb pod opieką pani Elżbiety Jagiełło - Pisanko. Podczas apeli poruszone zostały problemy koleżeńskich relacji między uczniami, zasady bezpieczeństwa na terenie szkoły, bezpiecznej drogi do i ze szkoły, sposoby rozwiązywania konfliktów koleżeńskich. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo uczniów w czasie ferii zimowych, zarówno w domu, jak i podczas zabaw na śniegu i lodzie.

Opracowała Barbara Szyksznian-Morek

Zobacz zdjęcia

Dzień Babci i Dziadka

Styczeń27

Dnia 27 stycznia 2016 roku klasa II e wraz z wychowawcą Esterą Kurzydem przygotowała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Uczniowie przedstawili krótką inscenizację i wiersze oraz zagrali na dzwonkach "Sto lat, sto lat, niech żyją nam". Na zakończenie, w parach zatańczyli śląski taniec " Szot" i wręczyły samodzielnie wykonane kwiaty. W ten sposób dzieci podziękowały swoim najukochańszym Babciom i Dziadkom za ich trud, cierpliwość, poświęcenie i miłość, z jaką spotykają się na co dzień. Gościom bardzo podobał się występ. Za chwilę radości i wdzięczności dzieci otrzymały głośne oklaski i słodycze. To było bardzo miłe spotkanie.

Przygotowała :Estera Kurzydem

JASEŁKA SZKOLNE

Styczeń15

W piątek 15 stycznia uczniowie klas IV-VI w świątecznym nastroju oglądali przedstawienie Jasełek, przygotowane przez uczniów klasy IVa pod opieką p.Joanny Kobieli. W przedstawieniu nie zabrakło postaci Maryi z Józefem i Dzieciątkiem, Gospodarzy, Aniołów, Pasterzy, Trzech Króli, Dzieci oraz Krakowianek. Młodzi aktorzy pięknie recytowali niezwykłe treści o Bożym Narodzeniu, a także wykonywali znane kolędy, takie jak: "Dzisiaj w Betlejem", "Pójdźmy wszyscy do stajenki","Wśród nocej ciszy". Widzowie ze wzruszeniem wysłuchali także kolęd "Z narodzenia Pana" oraz "Mizerna ,cicha" w wykonaniu gitarzysty Antka Rębisza z klasy Va. Gratulujemy bardzo udanego występu!

Opracowała Katarzyna Halfar

Dzień Znaczka Pocztowego

Styczeń15

Z okazji Dnia Znaczka Pocztowego w świetlicy szkolnej został zorganizowany konkurs plastyczny pt. "Jesienny znaczek pocztowy". Nagrody zostaną wręczone podczas apelu podsumowującego pierwsze półrocze.

Lista Laureatów:

Bal karnawałowy

Styczeń8

8 stycznia w SP 15 odbył się bal karnawałowy dla dzieci z klas I-III. Tym razem nasz wodzirej pan Sebastian oraz stewardesa zaprosili nas w podróż samolotem wprost do nieba. Na pokładzie " samolotu", rozpoczęła się świetna zabawa. Wszystkie dzieci miały piękne kostiumy. Dziewczęta najczęściej przebierały się za królewny, modelki, piosenkarki ,elfy, a chłopcy za komandosów, batmanów i policjantów... Wszyscy uczestnicy " lotu" mogli pokazać swoje barwne stroje biorąc udział w pokazie. W rytmie dyskotekowej muzyki wszyscy bawili się świetnie. Dzieci wystroiły salę zrobionymi przez siebie łańcuchami i balonami. Każda klasa zadbała o poczęstunek.

Opracowanie: Beata Górska

Spotkanie opłatkowe

Grudzień22

22 grudnia 2015 roku nasza szkoła gościła Pana Prezydenta Mirosława Lenka oraz dyrektorów placówek oświatowych prowadzonych przez UM w Raciborzu na spotkaniu opłatkowym. Z tej okazji nasi uczniowie zaprezentowali szanownym gościom przedstawienie pt." Gdzie jest pierwsza gwiazdka?" Dzieci w zabawny sposób opowiedziały o przygotowaniach aniołów w niebie, pod okiem św. Piotra, do Bożego Narodzenia. W nastrój świąteczny wprowadzili wszystkich narratorzy: Magdalena Frątczak i Janek Górka. W rolę św.Piotra wcielił się Dawid Wypler. Gwiazdkę zagrała Joanna Pomiotło. Aniołami byli: Katarzyna Kubal, Oliwia Urbanowska, Krzysztof Płaczek, Piotr Turlejski i Jacek Dobrzański.

Inscenizacja wzbogacona została utworami w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem Anny Reszki. Przedstawienie wyreżyserowały Joanna Chrzanowska-Rybeczka i Bogusława Koczwara. O wystrój sceny i sali gimnastycznej zadbały Dorota Dutkiewicz i Monika Wysopal. Wszyscy stoworzyli zgrany zespół, dzięki któremu powstał ciekawy program artystyczny. Dziękujemy.

Opracowała Joanna Chrzanowska - Rybeczka

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa"

Grudzień22

Nasza szkoła wraz z parafią NSPJ oraz Księgarnią Oficyna była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa". Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem uczniów. Wykonano 40 prac, w tym 39 z naszej szkoły. Piękne szopki były starannie i pomysłowo wykonane z różnych materiałów, a w ich przygotowanie zaangażowały się całe rodziny. W dniach od 16 do 22 grudnia były wystawione w szkole, a następnie w kościele parafialnym NSPJ. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe wraz z filmem o Bożym Narodzeniu. Rodziny wyróżnione otrzymają dyplomy na apelu szkolnym podsumowującym I semestr. Jury wyłoniło zwycięzców przyznając kilkoro uczniom równorzędne miejsca:

I miejsce - Natalia i Szymon Kraśnicki; Michał Rutowicz; Matylda i Magdalena Frątczak; Teresa i Karol Jasita wraz z rodzinami.

II miejsce - Michalina Jakubowska; Shania Rogoza; Filip Ciuraszkiewicz; Gabriel i Wiktoria Poznakowski wraz z rodzinami.

III miejsce - Oliwia i Amelia Siedlaczek; Hanna Malinowska; Anna i Tomasz Majchrzak; Julia Warchoł wraz z rodzinami.

Wyróżnienia - Julia Kłosek; Anna i Jan Brzoska; Roksana Kłosek; Julia Sopniewska; Zofia Jurkowska wraz z rodzinami.

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Grudzień22

Jak co roku w naszej szkole świetlica szkolna zorganizowała kiermasz bożonarodzeniowy. Na kiermaszu można było kupić anioły, bombki, stroiki, choinki, świeczniki i różne świąteczne dekoracje. Wszystkie prace zostały własnoręcznie wykonane przez dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej oraz przez wychowawców świetlicy. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów i rodziców. Serdecznie wszystkim dziękujemy za wsparcie naszej corocznej akcji!

Opracowała Dorota Dutkiewicz

Świąteczne konkursy plastyczne

Grudzień22

W grudniu 2015 r w naszej szkole zorganizowano konkursy plastyczne pt. " Kartka bożonarodzeniowa" i " Mikołaj - forma przestrzenna". W konkursach brali udział uczniowie klas I - VI. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach wiekowych: kl I - III i kl IV - VI. Komisja oceniająca prace brała pod uwagę estetykę wykonania pracy, oryginalność, pomysłowość i umiejętność zastosowania i łączenia różnych materiałów plastycznych. Nagrodzone prace zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej w holu głównym naszej szkoły. Wręczenie nagród odbędzie podczas apeli podsumowujących I semestr roku szkolnego.

Lista Laureatów:

Marzycielska Poczta

Grudzień22

W grudniu 2015 roku uczniowie świetlicy szkolnej po raz pierwszy uczestniczyli w akcji "Marzycielska Poczta - napisz list do chorego dziecka". Marzycielska Poczta to akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Dzieci z ogromną radością przystąpiły do pisania listów, świątecznych życzeń oraz rysowania laurek. Uczniowie życzyły dzieciom powodzenia i wytrwałości w walce z chorobą.

"Książki naszych marzeń"

Grudzień22

Nasza biblioteka przystąpiła w roku szkolnym 2015/2016 do rządowego programu ,,Książki naszych marzeń". Otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji Narodowej , przy wsparciu Samorządu 3000 zł. Zakupiliśmy 260 książek. Są to pozycje proponowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Dostosowane są one do umiejętności czytelniczych i zaintertesowań uczniów klas młodszych i starszych. Książki zostały zaprezentowane uczniom na wystawie w bibliotece szkolnej oraz rodzicom podczas kiermaszu świątecznego. Zainteresowani rodzice mieli możliwość obejrzenia nowości czytelniczych oraz porozmawiania z bibliotekarzem na temat czytelnictwa swojego dziecka i ogólnie uczniów naszej szkoły. Uczniowie będą mieli możliwość omawiania wybranych pozycji podczas lekcji z wychowawcami, polonistami i bibliotekarzem. Dzieci chętnie siegają po nowe, kolorowe, ładnie wydane pozycje. Każda ciekawa książka może uprzyjemnić świąteczny czas i zachęcić do sięgnięcia po kolejną.

Opracowała: Aleksandra Stępień

Koncert charytatywny

Grudzień20

20 grudnia 2015 r w RCK odbył się koncert charytatywny na rzecz sześcioletniej Judyty Kosteczka chorującej na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe oraz padaczkę lekooporną, organizowany przez SKZZ "Źródło". Podczas koncertu zorganizowana została aukcja charytatywna, którą nasza świetlica wsparła przekazując własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe. Małej Judytce życzymy dużo zdrowia.

Jasełka dla rodziców i dzieci niepełnosprawnych

Grudzień15

Uczniowie klasy II E I II C przygotowały uroczyste Jasełka dla rodziców, które przedstawiły na zebraniu z Rodzicami w dniu 15 grudnia. Inscenizacja opowiadała o narodzinach Jezuska w Betlejem, którego odwiedziły zwierzątka, pasterze i aniołowie. Każdy złożył w żłóbku dary. Wspólnie z rodzicami i wychowawcami Esterą Kurzydem i Teresą Kordulą, śpiewali kolędy. Na zakończenie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane podarunki i złożyły świąteczne życzenia. Nastrój panujący podczas spotkania wprowadził wszystkich w magię świat Bożego Narodzenia. Z tymi samymi Jasełkami uczniowie wraz z paniami udały się do Dziennego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych na ulicę Rzeźniczą, gdzie przedstawiły inscenizację dla tamtejszych dzieci i wspólnie pośpiewały kolędy. Na zakończenie poczęstowały wychowanków słodyczami i złożyły świąteczne życzenia. Za przygotowanie spotkania podziękował dzieciom Pan kierownik Michał Lorenz, któremu Pani Teresa Kordula wręczyła kartkę z życzeniami. Wspólne kolędowanie i Jasełka, to początek współpracy szkoły z ośrodkiem, którego inicjatorką jest Estera Kurzydem, nauczyciel SP15 i oligofrenopedagog w ośrodku. Wspólnie z Panią Teresą Kordulą postanowiły odwiedzać z uczniami dzieci w ośrodku, bawić się z nimi i organizować przedstawienia, dwa razy w roku. Taka integracja dzieci i wspólna zabawa jest wspaniałą terapią i otwarciem się na potrzebę kontaktu dzieci chorych i niepełnosprawnych z uczniami naszej szkoły.

Przygotowała Estera Kurzydem

Zobacz zdjęcia

Konkurs "Mistrz fletu"

Grudzień11

Zespół fletowy ze Szkoły Podstawowej nr 15 wziął udział w jubileuszowym- XV Wojewódzkim Konkursie "Mistrz fletu", na którym zajął I miejsce w kategorii kl. IV-VI. Impreza muzyczna odbyła się 11 grudnia w Klubie dla Młodzieży "Strefa" w Raciborzu, gdzie ponad 100 młodych wykonawców prezentowało swe umiejętności wielogłosowej gry na fletach. Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Kosa, Emilia Wachowicz i Karolina Sichma z klasy VI a, Natalia Wołowiec, Wiktoria Miketa, Emilia Sitkiewicz, Justyna Jarząb, Iza Łopocz i Julia Sztreker z VI b oraz Dagmara Panicz, Zuzia Sowa, Zosia Wysoczańska, Jakub Styrnol, Justyna Gamrotek z klasy VI d. Nasi uczniowie otrzymali w nagrodę statuetkę, dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy!

"Zawody Mikołajkowe" w pływaniu

Grudzień11

11 grudnia na pływalni PWSZ odbyły się" Zawody Mikołajkowe" w pływaniu . Młodzi adepci pływania Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi rywalizowali miedzy sobą w poszczególnych konkurencjach: kl III na dystansie 25 m stylem dowolnym , klasa IV 50stylem dowolnym , klasa V 100 stylem zmiennym i w kl VI 100 stylem dowolnym. Trójka najlepszych pływaków w poszczególnych rocznikach otrzymała medale i pamiątkowe dyplomy.

Na szczególne wyróżnienie zasługują:

Międzyszkolny konkurs wiedzy o "Mikołajku"

Grudzień7

7 grudnia 2015r w ZSO nr 1 w Raciborzu odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy o "Mikołajku" i jego autorach dla uczniów klas III raciborskich szkół podstawowych. Sprawdzano wiedzę związaną z całą serią "Mikołajka" i ekranizacją filmową poświęconą temu bohaterowi i jego kolegom. Nasze uczennice Karolina Juzefus i Weronika Sekuła z klasy III d zajęły I miejsce i wygrały nagrody ufundowane przez Instytut Francuski w Polsce oraz Polskie Stowarzyszenie Europa Języków i Kultur.

Mikołajki '2015

Grudzień7

W tym roku mikołajki wypadły w niedzielę. Jednak Mikołaj nie zapomniał o uczniach naszej szkoły i odwiedził nas w poniedziałek - 7 grudnia. Tym razem nie był sam. Towarzyszyły mu dwa aniołki, renifer i budzący wśród najmłodszych najwięcej obaw - diabeł. Ponieważ wszystkie dzieci deklarowały grzeczne zachowanie, aniołki i renifer częstowali je słodyczami. Nie zabrakło również wierszy, piosenek i życzeń dla Mikołaja, a także zaproszeń na przyszły rok.

Opracowała: Aleksandra Urban

Kot w butach

Grudzień3

3 grudnia 2015 roku uczniowie z klas I a, I c, I d, II c, II e i III e byli na wycieczce w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Ten wyjazd był szczególnym przeżyciem dla sześciolatków z klas pierwszych, które po raz pierwszy miały okazję być w prawdziwym teatrze. Tytułowy Kot w butach i jego przyjaciel Janek przez dwie godziny byli doskonałymi przewodnikami po świecie bajek. Piękna scenografia, kostiumy, rekwizyty, światła i muzyka spotęgowały przeżycia uczniów i pomogły im jeszcze lepiej chłonąć atmosferę teatru.

Opracowała: Aleksandra Urban

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Listopad25

To już 113 rocznica, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodor Roosevelt, stanął w obronie małego niedźwiadka, który miał być zastrzelony przez myśliwego. Od tamtej pory zaczęto produkcję pluszowego misia, Teddy Bear , jako maskotki dla dzieci. W ramach obchodów tego święta cztery klasy drugie ( IIE, IIB, IIC, IID) z naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedziły księgarnię "Sowa", w której spotkały się z Misiem. Tam wysłuchały fragmentów książki "Kubusia Puchatka" A.A. Milnea, posmakowały przysmaków Misia, pomogły pozbierać patyczki w rękawiczkach z jednym palcem i pokolorowały postać niedźwiadka. W prezencie uczniowie otrzymali zakładki z kuponem rabatowym oraz smakołyki. Spotkanie było pełne wrażeń, w miłej atmosferze, a właściciel księgarni, Pan Dariusz Biel, zadowolony z wizyty dzieciaków i nauczycieli. To już po raz piąty wcielił się w postać bajkową, aby móc przeczytać książeczkę młodym czytelnikom no i oczywiście promować czytelnictwo, zwłaszcza młodemu pokoleniu.

Dziękujemy Misiu

Przygotowała : Estera Kurzydem

Zobacz zdjęcia

Liga Klubów Śląskich 12 latków w pływaniu II - Edycja

Listopad25

25.11.15 r w Radlinie odbyły się zawody pływackie - Liga Klubów Śląskich 12-latków (II - edycja). W zawodach wystartowało 219 zawodników i zawodniczek z 26 klubów ze Śląska, w tym ekipa z SP nr 15 - trener Ewa Sienkiewicz. Po II - EDYCJI , SP 15 (MKS-SMS Victoria Racibórz), w punktacji drużynowej zajmuje I miejsce. W konkurencjach indywidualnych najlepiej zaprezentowała się Paulina Wojtaszewska - III m-e 200 m zmiennym (2:42,61) Natomiast na II i III - miejscu stanęły zespoły sztafetowe:

II m-ce sztafety mieszanej 8 x50 m st. dowolnym - 4:09,27 w składzie: Maja Wygnał, Damian Górski, Marta Kasprowicz, Bartosz Burszyk, Wiktoria Poznakowska, Maksymilian Rychel, Paulina Wojtaszewska, Igor Szymiczek,

II m-ce 4x50 zm. chłopców - 2:20,49 Damian Górski, Bartosz Burszyk, Igor Szymiczek, Maksymilian Rychel,

III m-ce 4x50 zm. dziewcząt - 2:24,05 Marta Kasprowicz, Wiktoria Poznakowska, Daria Janacz, Paulina Wojtaszewska.

Wyniki naszych uczniów

I MIEJSCE Dawida w Konkursie "Monodram, czyli teatr jednego aktora".

Listopad20

Miejsko-Powiatowy Konkurs "Monodram, czyli teatr jednego aktora". odbył się 20 listopada w G-5.Uczeń klasy VB Dawid Wypler został zwycięzcą konkursu dzięki wspanialej recytacji fragmentu utworu pt."Dziennik cwaniaczka". Wyróżnienie w konkursie otrzymała Karolina Koza z kl.VIb. Konkurs przybrał formę warsztatów prowadzonych przez p. Grażynę Tabor. Gratulujemy udanych występów i wspaniałych nagród.

NASI NAJLEPSI- Emilka Świerczewska

Listopad18

Przedstawiamy dziś jedną z naszych utalentowanych uczennic. Od kilku lat Emilia Świerczewska, uczennica klasy IIId zdobywa czołowe miejsca na różnych zawodach sportowych. Emilka trenuje kilka dyscyplin sportu: zapasy w Miejskim Klubie Zapaśniczym Unia Racibórz , Jiu-Jitsu w Raciborskim Klubie "Łamator" oraz biegi i pływanie pod kierunkiem nauczycielki SP 15 pani Ewy Sienkiewicz. Jednym z najwcześniejszych sukcesów utalentowanej zawodniczki był samodzielny udział w Raciborskim Biegu Profilaktycznym w 2010r. - kiedy to startowała jako 4 letnia, najmłodsza uczestniczka. A oto niektóre sukcesy Emilki, tylko z ostatnich 2 miesięcy:

 • I miejsce w konkurencji NE-WAZA w ramach Ligi Dzieci i Młodzieży w Ju-Jitsu Sportowym w dniu 17.10.2015r.
 • I miejsce w konkurencji FIGHTING bez I Fazy w ramach Ligi Dzieci i Młodzieży w Ju-Jitsu Sportowym w dniu 17.10.2015r.
 • I miejsce w konkurencji NE-WAZA w ramach Ogólnopolskiej Ligi Ju - Jitsu Sportowego Dzieci i Młodzieży w dniu 17.10.2015r.
 • I miejsce w konkurencji FIGHTING bez I Fazy w ramach Ogólnopolskiej Ligi Ju - Jitsu Sportowego Dzieci i Młodzieży 17.10.2015r.
 • II miejsce w Biegu Niepodległości na dystansie 600m w dniu 11.11.2015r.
 • I miejsce w Pucharze Śląska w zapasach, kategoria wagowa H w dniu 15.11.2015r.
 • I miejsce w Trójmeczu Pływackim Katowice-Opole-Racibórz w konkurencji 100m zmienny, z czasem 1:58:93 w dniu 18.11.2015r.
 • I miejsce w Trójmeczu Pływackim Katowice-Opole-Racibórz w konkurencji 50m dowolny z czasem 43.74 w dniu 18.11.2015r.

Gratulujemy Emilce i życzymy dalszych sukcesów!

Opracowała: B.Szyksznian-Morek

VIII Regionalny Konkurs Piosenki Dziecięcej "Śpiewać każdy może" w Knurowie

Listopad18

Dnia 17 listopada 2015 r. zespół wokalny SP 15 "Sympatyczni" wziął udział w VIII Regionalnym Konkursie Piosenki Dziecięcej "Śpiewać każdy może" w Knurowie. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Machowska (V a), Paulina Kosa (VI a), Natalia Wołowiec i Wiktoria Miketa z VI b, Wiktor Bugla, Amadeusz Czech, Justyna Gamrotek, Jakub Oślizło, Dagmara Panicz, Julia Sroka, Jakub Styrnol, Piotr Thamm, Emilia Kaczyna, Zosia Wysoczańska- wszyscy z VI d. Ze względu na dużą ilość wykonawców (114 występów) konkurs trwa 2 dni (17 i 18 listopada). Uczniowie mieli okazję skonfrontować swoje umiejętności wokalne z rówieśnikami z 23 miejscowości (Knurów, Rybnik, Częstochowa, Międzyrzecze, Pawłowice, Czyżowice, Lubomia, Ornontowice, Brenna, Kuźnia Raciborska, Pszczyna, Rydułtowy, Gliwice, Kozy, Stanowice, Borucin, Wodzisław, Zabrze, Ujsoły, Krzepice, Jastrzębie Zdrój, Myszków, Racibórz ). Nasz zespół pozostawił dobre wrażenie nie tylko z powodu udanego występu. Uwagę zwrócił też sympatyczny i życzliwy sposób, w jaki nasi uczniowie reagowali na występy innych wykonawców (wiadomo- sportowcy znają się na kibicowaniu i zasadach fair play).

I wyniki:

Kategoria III zespoły wokalne

Grupa wiekowa szkoły podstawowe klasy IV-VI

II miejsce: Zespół "SYMPATYCZNI" ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu przygotowany pod opieką merytoryczną Pani Anny Reszki

Gratulacje!

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA - WYCIECZKA DO MINI ZOO W GAMOWIE

Listopad17

Z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka klasa Ib i If udały się do Mini Zoo w Gamowie. Tam czekały na dzieci same atrakcje. Były wesołe zabawy na "wiejskim" placu zabaw, zwiedzanie mini zoo oraz przejażdżka na koniu. No i oczywiście ognisko… nie tylko z kiełbaskami. Pieczone ziemniaki smakowały wybornie.

Opracowały: K. Gruszczyk, M. Dzumyk

W zaczarowanym świecie Braci Grimm

Listopad12

12 listopada 2015 późnym popołudniem w naszej szkole odbył się ,,Wieczór czytania bajek" dla uczniów klas I - III. W niezwykłej scenerii i magicznej atmosferze, która zagościła w naszych salach, dzieci z ogromną ciekawością słuchały bajek autorstwa Braci Grimm. Bajki czytane były przez zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas wicestarosta pan Marek Kurpis, aktorka teatralna, laureatka konkursu ,, Racibórz prozą zaczarowany" - pani Kamila Besz, właściciel jednej z największych księgarni ,,Sowa" w Raciborzu pan Dariusz Biel oraz złoty olimpijczyk, trener zapaśników pan Ryszard Wolny. Goście z wielkim zaangażowaniem wprowadzili małych słuchaczy w świat bajkowej magii. W trakcie czytania opowieści dzieci żywo uczestniczyły w spotkaniu, dopowiadały brakujące części bajek. Świetnie radziły sobie również z rozwiązywaniem zagadek, odpowiadały na zadawane pytania. Atrakcyjną niespodzianką był również owocowy poczęstunek, zorganizowany w ramach promocji zdrowej żywności. Na zakończenie, każdy uczestnik miał za zadanie namalować ulubionego bohatera bajki, nie koniecznie czytanej przez gości. W sali i na korytarzu został rozłożony ogromny papierowy rulon, na którym uczniowie zaprezentowali swoje bajkowe postacie. Wieczór był bardzo udany, a mali uczestnicy mieli okazję, choć na chwilkę oderwać się od codziennej rzeczywistości, by powędrować w zaczarowany bajowy świat. Przybyłym gościom oraz wszystkim uczestnikom pragniemy podziękować za przybycie i już dziś serdecznie zapraszamy na kolejną edycję ,,Wieczoru czytania bajek".

Przygotowała : Teresa Kordula, Oliwia Joszko

Wycieczka do Szkółki leśnej w Nędzy

Listopad12

W dniu 12 listopada uczniowie klasy 5c i 5d d miały okazję uczestniczyć w wycieczce do Szkółki leśnej w Nędzy. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom wiedzy z zakresu wychowania ekologicznego. Dzieci poznały przyrodę własnego regionu, zasady umiejętnego korzystania z zasobów przyrody i ochrony środowiska naturalnego. Po szkółce leśnej z młodziutkimi sadzonkami drzew iglastych i liściastych oprowadzała nas pracownica szkółki. Dzieci poznały fazy rozwoju drzewa od nasionka do sadzonki. Miały też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania drzew. Podczas prezentacji o lesie uczniowie mogli nie tylko obserwować typowe zwierzęta naszych lasów, ale również uczyli się rozpoznawać ich odgłosy. Z ogromną przyjemnością spędziliśmy czas przy ognisku - piekliśmy kiełbaski i bawiliśmy się na świeżym powietrzu.

Święto Niepodległości 11 listopada

Listopad10

Z okazji 97.rocznicy odzyskania niepodległości dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez p. Marka Zimnickiego. Uczniowie klasy VIa przypomnieli zebranym o wydarzeniach z XVIII wieku, które doprowadziły do trzech rozbiorów Polski i utraty jej niepodległości na 123 lata. O radości z odzyskania niepodległości dnia 11 listopada 1918 roku usłyszeliśmy w recytacji uczniów z klasy Vb oraz śpiewie pieśni przygotowanych przez p. Annę Reszkę. W czasie apelu zostały ogłoszone wyniki Konkursu Recytacji Poezji i Prozy Patriotycznej "Polska-moja ojczyzna" oraz konkursu plastycznego, które zostały zorganizowane 9 listopada z okazji Święta Niepodległości przez p.Bogusławę Koczwarę oraz p.Katarzynę Halfar. Miejsce I w konkursie zajęli Karolina Strachota z kl.IVa oraz Kamil Koczwara z kl. IVb, II miejsce zajęli Vanessa Reichert z kl. IVb oraz Dawid Wypler z kl. V b, miejsce III zajęła Teresa Jasita z kl. IV b, a wyróżnienia w konkursie otrzymały Paulina Domin z kl. IV a oraz Julia Kłosek z kl. IV b. Laureaci konkursu zaprezentowali widzom przepiękne recytacje prozy Marii Dąbrowskiej oraz poezji Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Kubiaka oraz Tadeusza Różewicza.

Sztafetowe biegi przełajowe

Listopad4

Kolejny raz odbyły się coroczne sztafetowe biegi przełajowe w których nasza szkoła również brała udział. Pierwsze miejskie współzawodnictwo miało miejsce 13 października 2015 r w Raciborzu, a nasze sztafety reprezentowały dziewczęta w składzie: Justyna Gamrotek, Natalia Dobrowolska, Sandra Kilar, Dagmara Panicz, Joanna Pomiotło, Patrycja Wiktorowicz i Aleksandra Smal oraz chłopcy: Maks Konopacki, Igor Gawron, Łukasz Zarembik , Amadeusz Czech, Wiktor Bugla, Bartosz Rydzek. Dziewczęta i chłopcy wywalczyli pierwsze miejsce, tym samym zakwalifikowali się do następnego etapu. Powiatowe sztafetowe biegi przełajowe odbyły się 26.10. 2015 r w Tworkowie. Nasze drużyny w składzie - dziewczęta: Justyna Gamrotek, Natalia Dobrowolska, Sandra Kilar, Dagmara Panicz, Joanna Pomiotło, Patrycja Rębisz i Aleksandra Smal oraz chłopcy :Maks Konopacki, Kamil Czerny, Łukasz Zarembik, Amadeusz Czech, Wiktor Bugla, Bartosz Rydzek spisali się świetnie. Reprezentanci naszej szkoły zajęli pierwsze miejsca co spowodowało, że zakwalifikowali się do następnej rundy na które udaliśmy się dnia 05.11.2015 do Rudy Śląskiej. Wśród 16 szkół podstawowych, które reprezentowały nasze województwo, nasi zawodnicy i zawodniczki zajęli ostatecznie 12 miejsce wśród chłopców i 4 miejsce wśród dziewcząt. Zawody na szczeblu województwa reprezentowały dziewczyny w składzie: Justyna Gamrotek, Natalia Dobrowolska, Sandra Kilar, Dagmara Panicz, Joanna Pomiotło, Patrycja Wiktorowicz i Aleksandra Smal i chłopcy: Maks Konopacki, Kamil Czerny, Piotr Thamm, Amadeusz Czech, Wiktor Bugla, Bartosz Rydzek. Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Opiekunami grupy dziewcząt była p. Joanna Sroka. a chłopców p. Adam Kurpis.

"Każdy może napisać książkę!" - spotkanie autorskie z Joanną Olech

Listopad4

W dniu 04.11.2015 uczniowie klas 5b i 5d uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z ilustratorką książek dla dzieci, autorką słynnej Dynastii Niziołków - Joanną Olech. Spotkanie, które odbyło się w Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży na ul. Kasprowicza 12, miały bardzo ciekawą warsztatowa formę. Pani Olech skutecznie zachęcała młodych czytelników do dyskusji i twórczego myślenia. Wiele emocji wzbudził quiz nt. książki, której uczestnicy nie czytali! Uczniowie puścili także wodze fantazji, kiedy zostali poproszeni o dokończenie historii smoka Pompona według trzech różnych scenariuszy. Bo przecież, jak przekonywała pisarka, każdy może napisać książkę!

Foto relacja

IX DNI PROFILAKTYKI

Październik30

Już po raz dziewiąty w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu w dniach 26 - 30 października 2015 roku zorganizowano Dni Profilaktyki pod hasłem przewodnim "Żyję bezpiecznie - stawiam na zdrowie". Celem zaplanowanych działań była szeroko pojęta profilaktyka, edukacja oraz promocja zdrowia, budowanie pozytywnych relacji z rówieśnikami, dostrzeżenie potrzeb innych osób i udzielenie im wsparcia. Więcej ...

Galeria zdjęć

Konkurs plastyczny pt: "Mój Kościół"

Październik29

20 października kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu obchodził 80-lecie. Z tej okazji uczniowie klas II-VI wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez nauczycieli religii i ks. proboszcza Adama Rogalskiego pt: "Mój Kościół". Wykonano ponad 300 rysunków i 2 makiety. 68 prac zostało wyróżnionych i wyeksponowanych w kościele. 29 października odbyło się wręczenie dyplomów i nagród.

Krotoszyński kombinat

Październik28

IIe i IIc wraz z wychowawcami Esterą Kurzydem i Teresą Kordulą, wybrały się do Kombinatu w Kietrzu /Krotoszynie. To jeden z trzech olbrzymich zakładów /Baborów, Pilszcz, Krotoszyn/, w których hoduje się krowy mleczne. Wycieczka odbyła się w ramach cyklu lekcji o zdrowym żywieniu oraz gospodarstwie ekologicznym. Cały krotoszyński kombinat mieści kilka olbrzymich obór, w których znajduje się pogrupowanych w wieku 2500 krów. Począwszy od tych malutkich tuż po wycieleniu się / do 0,5 roku życia/ poprzez przedszkole /do 1 rż/, jałówki i te, które w wieku 23-24 miesięcy stają się dorosłymi, zdolnymi do rozrodu krowami. Dzieci obserwowały moment dojenia w oborze, w której równocześnie są wprowadzane 44 krowy. Oczywiście cały proces jest zmechanizowany. Wszystko obsługują maszyny. Rocznie w Krotoszynie produkuje się 30 mln litrów mleka, które odbierane jest przez firmę DANON . Pobyt w kombinacie pokazał ciężką i żmudną pracę ludzi tam zatrudnionych oraz jak długa jest droga mleka zanim trafi do naszych domów, czy to w szklance, czy w postaci jogurtu Danona.

Przygotowała Estera Kurzydem

EKO NALEŚNIKI

Październik27

Klasa Ib w ramach Dni Profilaktyki w dniu 27 pażdziernika przygotowała wspólnie z wychowawcą i rodzicami przepyszne zdrowe śniadanie - eko naleśniki. Naleśniki były nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne. Na stole znalazły się konfitury domowej roboty, biały twarożek oraz mus jabłkowy - prawdziwa uczta dla podniebienia i okazja do wspólnego posiłku.

Opracowała K. Gruszczyk

Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania

Październik23

Uczennice naszej szkoły z klas I-III oraz z klas IV-VI brały udział w III Powiatowym Konkursie Pięknego Pisania "Zostań Mistrzem Kaligrafii", który odbył się dnia 23 października 2015 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki w Raciborzu. Naszą szkołę w grupie I-III reprezentowały Zuzanna Hajtko i Oliwia Sotyka z klasy II e, a w grupie klas starszych Oliwia Barcikowska z klasy IVa, Róża Tkacz z klasy Vc oraz Justyna Jarząb z klasy VIb. W konkursie, którego celem było propagowanie wśród uczniów sztuki pięknego pisania, zachęcanie do dbania o estetykę i charakter pisma oraz rozwijanie w uczniach zasad poprawnego stylu pisania "Złote Pióro" czyli I miejsce w konkursie zdobyła Oliwia Sotyka z klasy II e (wychwawczyni Estara Kurzydem), a III miejsce zajęła Justyna Jarząb z klasy VI b (opiekun Bogusława Koczwara). Serdecznie gratulujemy!

Opracowała; Katrzyna Halfar

Liga Klubów Śląskich 12-latków w pływaniu

Październik23

23.10.15 r w Radlinie odbyły się zawody pływackie - Liga Klubów Śląskich 12-latków. W zawodach wystartowało 259 zawodników i zawodniczek z 32 klubów ze Śląska, w tym ekipa z SP nr 15 - trener Ewa Sienkiewicz. Występ uczniów z klasy VI C można uznać za udany. Po I - EDYCJI , SP 15 (MKS-SMS Victoria Racibórz), zajmuje II miejsce drużynowo. W konkurencjach indywidualnych najlepiej wypadli Wiktoria Poznakowska oraz Bartosz Burszyk.

Wyniki naszych uczniów

Liga Klubów Śląskich 11-latków w pływaniu

Październik23

23 paŸdziernika w Szczygłowicach (Knurów), odbył się pierwszy z czterech rzutów Ligii Klubów Œlšskich 11-latków w pływaniu. W zawodach wystartowało 268 zawodników z 25 klubów. Rocznik 2004 reprezentowało 18 uczniów naszej szkoły. Po pierwszej rudzie SP15 (MKS-SMS Victoria Racibórz) zajmuje IV miejsce drużynowo.

Wyniki naszych uczniów

Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2015/2016

Październik19

W dniu 19 października w Rybniku odbyła się uroczystość Wojewódzkiej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2015/2016. Była to także okazja do podsumowania szkolnej sportowej rywalizacji szkół, nauczycieli-trenerów zajmujących się szkoleniem młodzików, juniorów młodszych i juniorów oraz szkolnych klubów sportowych za rok szkolny 2014/2015. Gośćmi uroczystości byli m.in. Wicewojewoda Śląski Gabriela Lenartowicz, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber i Honorowy Prezes ZW SZS Janusz Nowakowski. Obecni byli również samorządowcy, posłowie i sympatycy sportu szkolnego. We współzawodnictwie w sporcie szkolnym za rok szkolny 2014/2015 szkół podstawowych - w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty nasza szkoła zajęła III miejsce na sklasyfikowanych 190 szkół. W klasyfikacji kadry szkoleniowej klubów SZS - dyscypliny sportów indywidualnych w kategorii młodzików nasi nauczyciele zajęli: II miejsce - Grażyna Kłoda oraz III miejsce - Ewa Sienkiewicz Nagrody za poprzedni rok szkolny w Rybniku odebrały: wicedyrektor Barbara Szyksznian-Morek, Grażyna Kłoda, Ewa Sienkiewicz oraz Joanna Hanslik.

Opracowała B. Szyksznian-Morek

Święto Edukacji

Październik14

W dniu 14 października, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji - święto nauczycieli i innych pracowników szkoły. Uroczysty charakter święta podkreślił pan Dyrektor podczas akademii przygotowanej przez uczniów klasy IIIa pod kierunkiem pani Bożeny Szczypki oraz uczniów klasy IIIe pod kierunkiem pani Jolanty Klejny. Młodsi uczniowie świetnie się spisali, zarówno w roli aktorów, jak i prowadzących uroczystość. Wszystkim bardzo podobały się ich występy. Wszyscy uczniowie podziękowali nauczycielom za ich trud wręczając kwiaty i laurki z życzeniami.

III Olimpiada Lekkoatletyczna

Październik8

Na stadionie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, 8 października 2015 r, odbyła się III Olimpiada Lekkoatletyczna dla szkół podstawowych i gimnazjum, w której wystartowało 350 uczestników. Organizatorem zawodów był UKS "Victoria" przy SP 15 z Oddziałami Sportowymi. Uroczystego otwarcia olimpiady dokonała wicedyrektor SP 15 Barbara Szyksznian -Morek. Młodzież rywalizowała w kilku konkurencjach z podziałem na kategorie wiekowe.

Szkoły podstawowe - dwie grupy wiekowe: klasy VI, klasy V-IV - dz.: 60 m, 600 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, sztafeta szwedzka, chł.: 60 m, 1000 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, sztafeta szwedzka.

Gimnazja - dwie grupy wiekowe: klasa III, klasa II-I, dz.: 100 m, 300 m, 600 m, skok w dal, sztafeta szwedzka, chł.: 100 m, 300 m, 1000 m, skok w dal, sztafeta szwedzka.

Medale uczestnikom zawodów wręczali złoci medaliści Mistrzostw Polski Młodzików: Julia Ziębicka i Krzysztof Turski.

Uczniowie naszej szkoły zdobyli 15 medali.

Wyniki naszych uczniów

Prezes UKS - Beata Szyjka

Strażnicy miejscy w szkole

Październik05

5 i 6 października 2015 roku klasy pierwsze odwiedzili przedstawiciele Komendy Straży Miejskiej w Raciborzu młodszy inspektor Małgorzata Nowińska i starszy inspektor Arkadiusz Zientala. Strażnicy miejscy rozmawiali z pierwszoklasistami na temat bezpieczeństwa w domu, w drodze do szkoły i w szkole. Uczniowie poznali różne sytuacje, które zagrażają ich bezpieczeństwu oraz zostali poinstruowani jak należy zachować się w tych sytuacjach. Rozmowy dodatkowo były ilustrowane prezentacją multimedialną przygotowaną przez naszych gości. Na zakończenie dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe, które będą wykorzystywane podczas wyjść poza teren szkoły - na spacery lub wycieczki. Opracowała Aleksandra Urban

Konkurs rozstrzygnięty !

Październik02

W dniu 2 października 2015r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej z miłą wiadomością. Rozstrzygnięty został konkurs, ogłoszony przez Komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, pn. "Moje wspomnienia z wizyty w Śląsko-Małopolskim Oddziale Straży Granicznej". Konkurs był pokłosiem zorganizowanego 19 maja w Komendzie ŚMOSG dnia otwartych koszar. Podczas tej wizyty dzieci i młodzież z okolicznych szkół oraz mieszkańcy Raciborza mieli okazję poznać z bliska służbę w Straży Granicznej. Spośród nadesłanych prac komisja, w skład której weszli przedstawiciele Komendy ŚMOSG, przyznała trzy główne nagrody oraz trzy wyróżnienia.

Spośród 6 przyznanych nagród, aż 4 przypadły uczniom naszej szkoły:

II miejsce zajął Gabriel Poznakowski, uczeń klasy Ia

III miejsce zajął Tomasza Majchrzak, uczeń klasy IIb

Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Konieczniak z klasy IIa oraz Julia Warchoł z klasy IIIb. Młodzi artyści otrzymali dyplomy oraz upominki.

Na podstawie informacji na stronie www.naszraciborz.pl autorstwa kpt. SG Katarzyny Walczak opracowała Barbara Szyksznian-Morek

Apele wychowawcze

Październik02

W dniu 2 października 2015r. odbyły się w naszej szkole apele wychowawcze w czterech grupach wiekowych. W spotkaniu z uczniami klas pierwszych wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu: aspirant sztabowy Grzegorz Mederski - przedstawiciel raciborskiej drogówki oraz oficer prasowy podkomisarz Mirosław Szymański. Aspirant sztabowy Grzegorz Mederski w bardzo przystępny i budzący zainteresowanie pierwszaków sposób przedstawił cenne rady dotyczące ich bezpieczeństwa w szkole, na podwórku i w domu. Najwięcej uwagi poświęcono bezpiecznemu poruszaniu się po drodze. Policjanci przypomnieli najmłodszym uczniom, że dzieci do lat 7 nie mogą same poruszać się po drogach i muszą pozostawać pod opieką osoby dorosłej. Przypomniano także najmłodszym uczniom jak powinni zachować się przechodząc przez jezdnię, którą stroną drogi się poruszać i co robić by być widocznym i bezpiecznym na drodze. Okres jesienno-zimowy to czas, gdy dzień jest bardzo krótki i szybko zapada zmrok. Często dochodzi wtedy do niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i innych pieszych. By takich zdarzeń uniknąć dzieci od najmłodszych lat powinny wiedzieć jak ważnym elementem ubioru są odblaski. Promując wśród maluchów bezpieczeństwo na drodze policjanci podkreślili ogromną rolę jaką odgrywają właśnie elementy odblaskowe. Na zakończenie nasi goście rozdali naszym najmłodszym uczniom elementy odblaskowe w formie niebieskich serduszek, ufundowane wszystkim pierwszoklasistom w naszym kraju przez PZU w ramach kampanii społecznej "Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym". Taki odblask przyczepiony do szkolnego plecaka wystarczy, aby kierowca mógł zauważyć małego pieszego z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu ma czas na odpowiednią reakcję. Maluchy przyjęły odblaskowe serduszka z wielką radością, a także zobowiązały się mieć je zawsze na sobie, gdy będą wychodzić z domu. Podczas apeli poruszone zostały problemy koleżeńskich relacji między uczniami, zasady bezpieczeństwa na terenie szkoły, bezpiecznej drogi do i ze szkoły, sposoby rozwiązywania konfliktów oraz zaprezentowano osoby do których można zwrócić się w szkole, w razie potrzeby o wszelką pomoc i interwencję.

Opracowała Barbara Szyksznian-Morek

Konkurs "Wiedzy o Ruchu Drogowym "

Wrzesień24

Jak co roku nasi uczniowie brali udział w konkursie "Wiedzy o Ruchu Drogowym " w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Konkurs przebiegł w tym roku pod hasłem "Wybieraj. Zmieniaj. Łącz". W klasyfikacji generalnej na 9 uczestniczących szkól podstawowych zajęliśmy drużynowo 3 miejsce w składzie Marta Kasprowicz ( 4 miejsce w klasyfikacji indywidualnej), Daria Janacz i Michał Sobczak. Uczniowie byli oceniani przez jury, w składzie: przedstawiciel Straży Granicznej - sierżant Anna Szymanek, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu - aspirant sztabowy Grzegorz Mederski oraz Małgorzata Szczygielska - Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

Foto relacja na stronie biblioteki

EkoElfy z SP 15 znowu maszerują

Wrzesień18

W przedostatni weekend września cała Polska angażowała się w akcję "Sprzątania Świata". Jak co roku i nasza szkoła wzięła aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Starsi uczniowie wraz z opiekunami porządkowali wyznaczony teren. Młodsi swoje poparcie dla ochrony środowiska zamanifestowali nieco inaczej. To już siódmy raz ruszyli "w miasto" uświadamiać raciborzan, " Jak ważną sprawą jest ochrona własnego środowiska" oraz co robić, żeby żyło nam się dobrze, według idei hasła: " WYPRAWA - POPRAWA". Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowali własnoręcznie wykonane ulotki o tematyce ekologicznej propagujące ideę dbałości o środowisko. Dodatkowo każda klasa wykonała kolorowy transparent z hasłem, zielone baloniki, no i oczywiście strój Zielonego EkoElfa. Siedem klas I-III , czyli ok. 200 Zielonych EkoElfów maszerowało raźno przez miasto, śpiewając ekologiczne piosenki i wręczając zdumionym przechodniom samodzielnie przygotowane ulotki. Dzieciaki wzbudzały podziw i zainteresowanie mieszkańców Raciborza. "Dbaj o środowisko, bo to nie śmietnisko", " Szanuj Ziemię, to nasz dom", rozbrzmiewało tego dnia na ulicach naszego miasta. "Trzeba pamiętać, żeby dbać o środowisko, dlatego starsze klasy sprzątają, a my chodzimy po mieście śpiewając ekologiczne piosenki, rozdając ulotki . Najważniejsze, żeby nie śmiecić i więcej jeździć rowerem niż autem"- tak tłumaczyły dzieci z klasy IIE przypadkowym przechodniom .

Organizator : Estera Kurzydem

Zobacz więcej zdjęć

Raciborski Festyn Ekologiczny

Wrzesień17

W dniu 17 września 2015r. uczniowie klas III b i II e wraz z opiekunami - Elżbietą Jagiełło - Pisanko i Esterą Kurzydem wzięli udział w corocznym Raciborskim Festynie Ekologicznym, który odbywał się na Rynku. Dzieci wystąpiły z przedstawieniem pt. "Ziemia - planeta, na której żyję" oraz z piosenkami o tematyce ekologicznej. Mimo ogromnej tremy, mali aktorzy wypadli świetnie i zostali nagrodzeni brawami oraz słodyczami. To samo przedstawienie uczniowie klasy III b zaprezentowali także w szkole swoim młodszym koleżankom i kolegom z klas pierwszych.

Opracowała Elżbieta Jagiełło - Pisanko

Zobacz więcej zdjęć

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Wrzesień01

We wtorek, 1 września o godzinie 9.30 w naszej szkole odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2015/2016. Podczas akademii 138 przedstawicieli sześciu klas I złożyło uroczyste ślubowanie oraz zostało pasowanych na uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej uczniowie klasy IIc i IIe zaprezentowali się w programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem pani Teresy Korduli i pani Estery Kurzydem. O godzinie 11.00 nowy rok szkolny przywitali uczniowie klas starszych. Przed wszystkimi uczniami 10 miesięcy nauki - życzymy im samych piątek i szóstek! Powodzenia dzieciaki!