Rok szkolny 2015/2016

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Listopad25

To już 113 rocznica, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodor Roosevelt, stanął w obronie małego niedźwiadka, który miał być zastrzelony przez myśliwego. Od tamtej pory zaczęto produkcję pluszowego misia, Teddy Bear , jako maskotki dla dzieci. W ramach obchodów tego święta cztery klasy drugie ( IIE, IIB, IIC, IID) z naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedziły księgarnię "Sowa", w której spotkały się z Misiem. Tam wysłuchały fragmentów książki "Kubusia Puchatka" A.A. Milnea, posmakowały przysmaków Misia, pomogły pozbierać patyczki w rękawiczkach z jednym palcem i pokolorowały postać niedźwiadka. W prezencie uczniowie otrzymali zakładki z kuponem rabatowym oraz smakołyki. Spotkanie było pełne wrażeń, w miłej atmosferze, a właściciel księgarni, Pan Dariusz Biel, zadowolony z wizyty dzieciaków i nauczycieli. To już po raz piąty wcielił się w postać bajkową, aby móc przeczytać książeczkę młodym czytelnikom no i oczywiście promować czytelnictwo, zwłaszcza młodemu pokoleniu.

Dziękujemy Misiu

Przygotowała : Estera Kurzydem

Zobacz zdjęcia

Liga Klubów Śląskich 12 latków w pływaniu II - Edycja

Listopad25

25.11.15 r w Radlinie odbyły się zawody pływackie - Liga Klubów Śląskich 12-latków (II - edycja). W zawodach wystartowało 219 zawodników i zawodniczek z 26 klubów ze Śląska, w tym ekipa z SP nr 15 - trener Ewa Sienkiewicz. Po II - EDYCJI , SP 15 (MKS-SMS Victoria Racibórz), w punktacji drużynowej zajmuje I miejsce. W konkurencjach indywidualnych najlepiej zaprezentowała się Paulina Wojtaszewska - III m-e 200 m zmiennym (2:42,61) Natomiast na II i III - miejscu stanęły zespoły sztafetowe:

II m-ce sztafety mieszanej 8 x50 m st. dowolnym - 4:09,27 w składzie: Maja Wygnał, Damian Górski, Marta Kasprowicz, Bartosz Burszyk, Wiktoria Poznakowska, Maksymilian Rychel, Paulina Wojtaszewska, Igor Szymiczek,

II m-ce 4x50 zm. chłopców - 2:20,49 Damian Górski, Bartosz Burszyk, Igor Szymiczek, Maksymilian Rychel,

III m-ce 4x50 zm. dziewcząt - 2:24,05 Marta Kasprowicz, Wiktoria Poznakowska, Daria Janacz, Paulina Wojtaszewska.

Wyniki naszych uczniów

I MIEJSCE Dawida w Konkursie "Monodram, czyli teatr jednego aktora".

Listopad20

Miejsko-Powiatowy Konkurs "Monodram, czyli teatr jednego aktora". odbył się 20 listopada w G-5.Uczeń klasy VB Dawid Wypler został zwycięzcą konkursu dzięki wspanialej recytacji fragmentu utworu pt."Dziennik cwaniaczka". Wyróżnienie w konkursie otrzymała Karolina Koza z kl.VIb. Konkurs przybrał formę warsztatów prowadzonych przez p. Grażynę Tabor. Gratulujemy udanych występów i wspaniałych nagród.

NASI NAJLEPSI- Emilka Świerczewska

Listopad18

Przedstawiamy dziś jedną z naszych utalentowanych uczennic. Od kilku lat Emilia Świerczewska, uczennica klasy IIId zdobywa czołowe miejsca na różnych zawodach sportowych. Emilka trenuje kilka dyscyplin sportu: zapasy w Miejskim Klubie Zapaśniczym Unia Racibórz , Jiu-Jitsu w Raciborskim Klubie "Łamator" oraz biegi i pływanie pod kierunkiem nauczycielki SP 15 pani Ewy Sienkiewicz. Jednym z najwcześniejszych sukcesów utalentowanej zawodniczki był samodzielny udział w Raciborskim Biegu Profilaktycznym w 2010r. - kiedy to startowała jako 4 letnia, najmłodsza uczestniczka. A oto niektóre sukcesy Emilki, tylko z ostatnich 2 miesięcy:

  • I miejsce w konkurencji NE-WAZA w ramach Ligi Dzieci i Młodzieży w Ju-Jitsu Sportowym w dniu 17.10.2015r.
  • I miejsce w konkurencji FIGHTING bez I Fazy w ramach Ligi Dzieci i Młodzieży w Ju-Jitsu Sportowym w dniu 17.10.2015r.
  • I miejsce w konkurencji NE-WAZA w ramach Ogólnopolskiej Ligi Ju - Jitsu Sportowego Dzieci i Młodzieży w dniu 17.10.2015r.
  • I miejsce w konkurencji FIGHTING bez I Fazy w ramach Ogólnopolskiej Ligi Ju - Jitsu Sportowego Dzieci i Młodzieży 17.10.2015r.
  • II miejsce w Biegu Niepodległości na dystansie 600m w dniu 11.11.2015r.
  • I miejsce w Pucharze Śląska w zapasach, kategoria wagowa H w dniu 15.11.2015r.
  • I miejsce w Trójmeczu Pływackim Katowice-Opole-Racibórz w konkurencji 100m zmienny, z czasem 1:58:93 w dniu 18.11.2015r.
  • I miejsce w Trójmeczu Pływackim Katowice-Opole-Racibórz w konkurencji 50m dowolny z czasem 43.74 w dniu 18.11.2015r.

Gratulujemy Emilce i życzymy dalszych sukcesów!

Opracowała: B.Szyksznian-Morek

VIII Regionalny Konkurs Piosenki Dziecięcej "Śpiewać każdy może" w Knurowie

Listopad18

Dnia 17 listopada 2015 r. zespół wokalny SP 15 "Sympatyczni" wziął udział w VIII Regionalnym Konkursie Piosenki Dziecięcej "Śpiewać każdy może" w Knurowie. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Machowska (V a), Paulina Kosa (VI a), Natalia Wołowiec i Wiktoria Miketa z VI b, Wiktor Bugla, Amadeusz Czech, Justyna Gamrotek, Jakub Oślizło, Dagmara Panicz, Julia Sroka, Jakub Styrnol, Piotr Thamm, Emilia Kaczyna, Zosia Wysoczańska- wszyscy z VI d. Ze względu na dużą ilość wykonawców (114 występów) konkurs trwa 2 dni (17 i 18 listopada). Uczniowie mieli okazję skonfrontować swoje umiejętności wokalne z rówieśnikami z 23 miejscowości (Knurów, Rybnik, Częstochowa, Międzyrzecze, Pawłowice, Czyżowice, Lubomia, Ornontowice, Brenna, Kuźnia Raciborska, Pszczyna, Rydułtowy, Gliwice, Kozy, Stanowice, Borucin, Wodzisław, Zabrze, Ujsoły, Krzepice, Jastrzębie Zdrój, Myszków, Racibórz ). Nasz zespół pozostawił dobre wrażenie nie tylko z powodu udanego występu. Uwagę zwrócił też sympatyczny i życzliwy sposób, w jaki nasi uczniowie reagowali na występy innych wykonawców (wiadomo- sportowcy znają się na kibicowaniu i zasadach fair play).

I wyniki:

Kategoria III zespoły wokalne

Grupa wiekowa szkoły podstawowe klasy IV-VI

II miejsce: Zespół "SYMPATYCZNI" ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu przygotowany pod opieką merytoryczną Pani Anny Reszki

Gratulacje!

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA - WYCIECZKA DO MINI ZOO W GAMOWIE

Listopad17

Z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka klasa Ib i If udały się do Mini Zoo w Gamowie. Tam czekały na dzieci same atrakcje. Były wesołe zabawy na "wiejskim" placu zabaw, zwiedzanie mini zoo oraz przejażdżka na koniu. No i oczywiście ognisko… nie tylko z kiełbaskami. Pieczone ziemniaki smakowały wybornie.

Opracowały: K. Gruszczyk, M. Dzumyk

W zaczarowanym świecie Braci Grimm

Listopad12

12 listopada 2015 późnym popołudniem w naszej szkole odbył się ,,Wieczór czytania bajek" dla uczniów klas I - III. W niezwykłej scenerii i magicznej atmosferze, która zagościła w naszych salach, dzieci z ogromną ciekawością słuchały bajek autorstwa Braci Grimm. Bajki czytane były przez zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas wicestarosta pan Marek Kurpis, aktorka teatralna, laureatka konkursu ,, Racibórz prozą zaczarowany" - pani Kamila Besz, właściciel jednej z największych księgarni ,,Sowa" w Raciborzu pan Dariusz Biel oraz złoty olimpijczyk, trener zapaśników pan Ryszard Wolny. Goście z wielkim zaangażowaniem wprowadzili małych słuchaczy w świat bajkowej magii. W trakcie czytania opowieści dzieci żywo uczestniczyły w spotkaniu, dopowiadały brakujące części bajek. Świetnie radziły sobie również z rozwiązywaniem zagadek, odpowiadały na zadawane pytania. Atrakcyjną niespodzianką był również owocowy poczęstunek, zorganizowany w ramach promocji zdrowej żywności. Na zakończenie, każdy uczestnik miał za zadanie namalować ulubionego bohatera bajki, nie koniecznie czytanej przez gości. W sali i na korytarzu został rozłożony ogromny papierowy rulon, na którym uczniowie zaprezentowali swoje bajkowe postacie. Wieczór był bardzo udany, a mali uczestnicy mieli okazję, choć na chwilkę oderwać się od codziennej rzeczywistości, by powędrować w zaczarowany bajowy świat. Przybyłym gościom oraz wszystkim uczestnikom pragniemy podziękować za przybycie i już dziś serdecznie zapraszamy na kolejną edycję ,,Wieczoru czytania bajek".

Przygotowała : Teresa Kordula, Oliwia Joszko

Wycieczka do Szkółki leśnej w Nędzy

Listopad12

W dniu 12 listopada uczniowie klasy 5c i 5d d miały okazję uczestniczyć w wycieczce do Szkółki leśnej w Nędzy. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom wiedzy z zakresu wychowania ekologicznego. Dzieci poznały przyrodę własnego regionu, zasady umiejętnego korzystania z zasobów przyrody i ochrony środowiska naturalnego. Po szkółce leśnej z młodziutkimi sadzonkami drzew iglastych i liściastych oprowadzała nas pracownica szkółki. Dzieci poznały fazy rozwoju drzewa od nasionka do sadzonki. Miały też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania drzew. Podczas prezentacji o lesie uczniowie mogli nie tylko obserwować typowe zwierzęta naszych lasów, ale również uczyli się rozpoznawać ich odgłosy. Z ogromną przyjemnością spędziliśmy czas przy ognisku - piekliśmy kiełbaski i bawiliśmy się na świeżym powietrzu.

Święto Niepodległości 11 listopada

Listopad10

Z okazji 97.rocznicy odzyskania niepodległości dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez p. Marka Zimnickiego. Uczniowie klasy VIa przypomnieli zebranym o wydarzeniach z XVIII wieku, które doprowadziły do trzech rozbiorów Polski i utraty jej niepodległości na 123 lata. O radości z odzyskania niepodległości dnia 11 listopada 1918 roku usłyszeliśmy w recytacji uczniów z klasy Vb oraz śpiewie pieśni przygotowanych przez p. Annę Reszkę. W czasie apelu zostały ogłoszone wyniki Konkursu Recytacji Poezji i Prozy Patriotycznej "Polska-moja ojczyzna" oraz konkursu plastycznego, które zostały zorganizowane 9 listopada z okazji Święta Niepodległości przez p.Bogusławę Koczwarę oraz p.Katarzynę Halfar. Miejsce I w konkursie zajęli Karolina Strachota z kl.IVa oraz Kamil Koczwara z kl. IVb, II miejsce zajęli Vanessa Reichert z kl. IVb oraz Dawid Wypler z kl. V b, miejsce III zajęła Teresa Jasita z kl. IV b, a wyróżnienia w konkursie otrzymały Paulina Domin z kl. IV a oraz Julia Kłosek z kl. IV b. Laureaci konkursu zaprezentowali widzom przepiękne recytacje prozy Marii Dąbrowskiej oraz poezji Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Kubiaka oraz Tadeusza Różewicza.

Sztafetowe biegi przełajowe

Listopad4

Kolejny raz odbyły się coroczne sztafetowe biegi przełajowe w których nasza szkoła również brała udział. Pierwsze miejskie współzawodnictwo miało miejsce 13 października 2015 r w Raciborzu, a nasze sztafety reprezentowały dziewczęta w składzie: Justyna Gamrotek, Natalia Dobrowolska, Sandra Kilar, Dagmara Panicz, Joanna Pomiotło, Patrycja Wiktorowicz i Aleksandra Smal oraz chłopcy: Maks Konopacki, Igor Gawron, Łukasz Zarembik , Amadeusz Czech, Wiktor Bugla, Bartosz Rydzek. Dziewczęta i chłopcy wywalczyli pierwsze miejsce, tym samym zakwalifikowali się do następnego etapu. Powiatowe sztafetowe biegi przełajowe odbyły się 26.10. 2015 r w Tworkowie. Nasze drużyny w składzie - dziewczęta: Justyna Gamrotek, Natalia Dobrowolska, Sandra Kilar, Dagmara Panicz, Joanna Pomiotło, Patrycja Rębisz i Aleksandra Smal oraz chłopcy :Maks Konopacki, Kamil Czerny, Łukasz Zarembik, Amadeusz Czech, Wiktor Bugla, Bartosz Rydzek spisali się świetnie. Reprezentanci naszej szkoły zajęli pierwsze miejsca co spowodowało, że zakwalifikowali się do następnej rundy na które udaliśmy się dnia 05.11.2015 do Rudy Śląskiej. Wśród 16 szkół podstawowych, które reprezentowały nasze województwo, nasi zawodnicy i zawodniczki zajęli ostatecznie 12 miejsce wśród chłopców i 4 miejsce wśród dziewcząt. Zawody na szczeblu województwa reprezentowały dziewczyny w składzie: Justyna Gamrotek, Natalia Dobrowolska, Sandra Kilar, Dagmara Panicz, Joanna Pomiotło, Patrycja Wiktorowicz i Aleksandra Smal i chłopcy: Maks Konopacki, Kamil Czerny, Piotr Thamm, Amadeusz Czech, Wiktor Bugla, Bartosz Rydzek. Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Opiekunami grupy dziewcząt była p. Joanna Sroka. a chłopców p. Adam Kurpis.

"Każdy może napisać książkę!" - spotkanie autorskie z Joanną Olech

Listopad4

W dniu 04.11.2015 uczniowie klas 5b i 5d uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z ilustratorką książek dla dzieci, autorką słynnej Dynastii Niziołków - Joanną Olech. Spotkanie, które odbyło się w Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży na ul. Kasprowicza 12, miały bardzo ciekawą warsztatowa formę. Pani Olech skutecznie zachęcała młodych czytelników do dyskusji i twórczego myślenia. Wiele emocji wzbudził quiz nt. książki, której uczestnicy nie czytali! Uczniowie puścili także wodze fantazji, kiedy zostali poproszeni o dokończenie historii smoka Pompona według trzech różnych scenariuszy. Bo przecież, jak przekonywała pisarka, każdy może napisać książkę!

Foto relacja

IX DNI PROFILAKTYKI

Październik30

Już po raz dziewiąty w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu w dniach 26 - 30 października 2015 roku zorganizowano Dni Profilaktyki pod hasłem przewodnim "Żyję bezpiecznie - stawiam na zdrowie". Celem zaplanowanych działań była szeroko pojęta profilaktyka, edukacja oraz promocja zdrowia, budowanie pozytywnych relacji z rówieśnikami, dostrzeżenie potrzeb innych osób i udzielenie im wsparcia. Więcej ...

Galeria zdjęć

Konkurs plastyczny pt: "Mój Kościół"

Październik29

20 października kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu obchodził 80-lecie. Z tej okazji uczniowie klas II-VI wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez nauczycieli religii i ks. proboszcza Adama Rogalskiego pt: "Mój Kościół". Wykonano ponad 300 rysunków i 2 makiety. 68 prac zostało wyróżnionych i wyeksponowanych w kościele. 29 października odbyło się wręczenie dyplomów i nagród.

Krotoszyński kombinat

Październik28

IIe i IIc wraz z wychowawcami Esterą Kurzydem i Teresą Kordulą, wybrały się do Kombinatu w Kietrzu /Krotoszynie. To jeden z trzech olbrzymich zakładów /Baborów, Pilszcz, Krotoszyn/, w których hoduje się krowy mleczne. Wycieczka odbyła się w ramach cyklu lekcji o zdrowym żywieniu oraz gospodarstwie ekologicznym. Cały krotoszyński kombinat mieści kilka olbrzymich obór, w których znajduje się pogrupowanych w wieku 2500 krów. Począwszy od tych malutkich tuż po wycieleniu się / do 0,5 roku życia/ poprzez przedszkole /do 1 rż/, jałówki i te, które w wieku 23-24 miesięcy stają się dorosłymi, zdolnymi do rozrodu krowami. Dzieci obserwowały moment dojenia w oborze, w której równocześnie są wprowadzane 44 krowy. Oczywiście cały proces jest zmechanizowany. Wszystko obsługują maszyny. Rocznie w Krotoszynie produkuje się 30 mln litrów mleka, które odbierane jest przez firmę DANON . Pobyt w kombinacie pokazał ciężką i żmudną pracę ludzi tam zatrudnionych oraz jak długa jest droga mleka zanim trafi do naszych domów, czy to w szklance, czy w postaci jogurtu Danona.

Przygotowała Estera Kurzydem

EKO NALEŚNIKI

Październik27

Klasa Ib w ramach Dni Profilaktyki w dniu 27 pażdziernika przygotowała wspólnie z wychowawcą i rodzicami przepyszne zdrowe śniadanie - eko naleśniki. Naleśniki były nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne. Na stole znalazły się konfitury domowej roboty, biały twarożek oraz mus jabłkowy - prawdziwa uczta dla podniebienia i okazja do wspólnego posiłku.

Opracowała K. Gruszczyk

Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania

Październik23

Uczennice naszej szkoły z klas I-III oraz z klas IV-VI brały udział w III Powiatowym Konkursie Pięknego Pisania "Zostań Mistrzem Kaligrafii", który odbył się dnia 23 października 2015 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki w Raciborzu. Naszą szkołę w grupie I-III reprezentowały Zuzanna Hajtko i Oliwia Sotyka z klasy II e, a w grupie klas starszych Oliwia Barcikowska z klasy IVa, Róża Tkacz z klasy Vc oraz Justyna Jarząb z klasy VIb. W konkursie, którego celem było propagowanie wśród uczniów sztuki pięknego pisania, zachęcanie do dbania o estetykę i charakter pisma oraz rozwijanie w uczniach zasad poprawnego stylu pisania "Złote Pióro" czyli I miejsce w konkursie zdobyła Oliwia Sotyka z klasy II e (wychwawczyni Estara Kurzydem), a III miejsce zajęła Justyna Jarząb z klasy VI b (opiekun Bogusława Koczwara). Serdecznie gratulujemy!

Opracowała; Katrzyna Halfar

Liga Klubów Śląskich 12-latków w pływaniu

Październik23

23.10.15 r w Radlinie odbyły się zawody pływackie - Liga Klubów Śląskich 12-latków. W zawodach wystartowało 259 zawodników i zawodniczek z 32 klubów ze Śląska, w tym ekipa z SP nr 15 - trener Ewa Sienkiewicz. Występ uczniów z klasy VI C można uznać za udany. Po I - EDYCJI , SP 15 (MKS-SMS Victoria Racibórz), zajmuje II miejsce drużynowo. W konkurencjach indywidualnych najlepiej wypadli Wiktoria Poznakowska oraz Bartosz Burszyk.

Wyniki naszych uczniów

Liga Klubów Śląskich 11-latków w pływaniu

Październik23

23 paŸdziernika w Szczygłowicach (Knurów), odbył się pierwszy z czterech rzutów Ligii Klubów Œlšskich 11-latków w pływaniu. W zawodach wystartowało 268 zawodników z 25 klubów. Rocznik 2004 reprezentowało 18 uczniów naszej szkoły. Po pierwszej rudzie SP15 (MKS-SMS Victoria Racibórz) zajmuje IV miejsce drużynowo.

Wyniki naszych uczniów

Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2015/2016

Październik19

W dniu 19 października w Rybniku odbyła się uroczystość Wojewódzkiej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2015/2016. Była to także okazja do podsumowania szkolnej sportowej rywalizacji szkół, nauczycieli-trenerów zajmujących się szkoleniem młodzików, juniorów młodszych i juniorów oraz szkolnych klubów sportowych za rok szkolny 2014/2015. Gośćmi uroczystości byli m.in. Wicewojewoda Śląski Gabriela Lenartowicz, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber i Honorowy Prezes ZW SZS Janusz Nowakowski. Obecni byli również samorządowcy, posłowie i sympatycy sportu szkolnego. We współzawodnictwie w sporcie szkolnym za rok szkolny 2014/2015 szkół podstawowych - w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty nasza szkoła zajęła III miejsce na sklasyfikowanych 190 szkół. W klasyfikacji kadry szkoleniowej klubów SZS - dyscypliny sportów indywidualnych w kategorii młodzików nasi nauczyciele zajęli: II miejsce - Grażyna Kłoda oraz III miejsce - Ewa Sienkiewicz Nagrody za poprzedni rok szkolny w Rybniku odebrały: wicedyrektor Barbara Szyksznian-Morek, Grażyna Kłoda, Ewa Sienkiewicz oraz Joanna Hanslik.

Opracowała B. Szyksznian-Morek

Święto Edukacji

Październik14

W dniu 14 października, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji - święto nauczycieli i innych pracowników szkoły. Uroczysty charakter święta podkreślił pan Dyrektor podczas akademii przygotowanej przez uczniów klasy IIIa pod kierunkiem pani Bożeny Szczypki oraz uczniów klasy IIIe pod kierunkiem pani Jolanty Klejny. Młodsi uczniowie świetnie się spisali, zarówno w roli aktorów, jak i prowadzących uroczystość. Wszystkim bardzo podobały się ich występy. Wszyscy uczniowie podziękowali nauczycielom za ich trud wręczając kwiaty i laurki z życzeniami.

III Olimpiada Lekkoatletyczna

Październik8

Na stadionie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, 8 października 2015 r, odbyła się III Olimpiada Lekkoatletyczna dla szkół podstawowych i gimnazjum, w której wystartowało 350 uczestników. Organizatorem zawodów był UKS "Victoria" przy SP 15 z Oddziałami Sportowymi. Uroczystego otwarcia olimpiady dokonała wicedyrektor SP 15 Barbara Szyksznian -Morek. Młodzież rywalizowała w kilku konkurencjach z podziałem na kategorie wiekowe.

Szkoły podstawowe - dwie grupy wiekowe: klasy VI, klasy V-IV - dz.: 60 m, 600 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, sztafeta szwedzka, chł.: 60 m, 1000 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, sztafeta szwedzka.

Gimnazja - dwie grupy wiekowe: klasa III, klasa II-I, dz.: 100 m, 300 m, 600 m, skok w dal, sztafeta szwedzka, chł.: 100 m, 300 m, 1000 m, skok w dal, sztafeta szwedzka.

Medale uczestnikom zawodów wręczali złoci medaliści Mistrzostw Polski Młodzików: Julia Ziębicka i Krzysztof Turski.

Uczniowie naszej szkoły zdobyli 15 medali.

Wyniki naszych uczniów

Prezes UKS - Beata Szyjka

Strażnicy miejscy w szkole

Październik05

5 i 6 października 2015 roku klasy pierwsze odwiedzili przedstawiciele Komendy Straży Miejskiej w Raciborzu młodszy inspektor Małgorzata Nowińska i starszy inspektor Arkadiusz Zientala. Strażnicy miejscy rozmawiali z pierwszoklasistami na temat bezpieczeństwa w domu, w drodze do szkoły i w szkole. Uczniowie poznali różne sytuacje, które zagrażają ich bezpieczeństwu oraz zostali poinstruowani jak należy zachować się w tych sytuacjach. Rozmowy dodatkowo były ilustrowane prezentacją multimedialną przygotowaną przez naszych gości. Na zakończenie dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe, które będą wykorzystywane podczas wyjść poza teren szkoły - na spacery lub wycieczki. Opracowała Aleksandra Urban

Konkurs rozstrzygnięty !

Październik02

W dniu 2 października 2015r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej z miłą wiadomością. Rozstrzygnięty został konkurs, ogłoszony przez Komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, pn. "Moje wspomnienia z wizyty w Śląsko-Małopolskim Oddziale Straży Granicznej". Konkurs był pokłosiem zorganizowanego 19 maja w Komendzie ŚMOSG dnia otwartych koszar. Podczas tej wizyty dzieci i młodzież z okolicznych szkół oraz mieszkańcy Raciborza mieli okazję poznać z bliska służbę w Straży Granicznej. Spośród nadesłanych prac komisja, w skład której weszli przedstawiciele Komendy ŚMOSG, przyznała trzy główne nagrody oraz trzy wyróżnienia.

Spośród 6 przyznanych nagród, aż 4 przypadły uczniom naszej szkoły:

II miejsce zajął Gabriel Poznakowski, uczeń klasy Ia

III miejsce zajął Tomasza Majchrzak, uczeń klasy IIb

Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Konieczniak z klasy IIa oraz Julia Warchoł z klasy IIIb. Młodzi artyści otrzymali dyplomy oraz upominki.

Na podstawie informacji na stronie www.naszraciborz.pl autorstwa kpt. SG Katarzyny Walczak opracowała Barbara Szyksznian-Morek

Apele wychowawcze

Październik02

W dniu 2 października 2015r. odbyły się w naszej szkole apele wychowawcze w czterech grupach wiekowych. W spotkaniu z uczniami klas pierwszych wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu: aspirant sztabowy Grzegorz Mederski - przedstawiciel raciborskiej drogówki oraz oficer prasowy podkomisarz Mirosław Szymański. Aspirant sztabowy Grzegorz Mederski w bardzo przystępny i budzący zainteresowanie pierwszaków sposób przedstawił cenne rady dotyczące ich bezpieczeństwa w szkole, na podwórku i w domu. Najwięcej uwagi poświęcono bezpiecznemu poruszaniu się po drodze. Policjanci przypomnieli najmłodszym uczniom, że dzieci do lat 7 nie mogą same poruszać się po drogach i muszą pozostawać pod opieką osoby dorosłej. Przypomniano także najmłodszym uczniom jak powinni zachować się przechodząc przez jezdnię, którą stroną drogi się poruszać i co robić by być widocznym i bezpiecznym na drodze. Okres jesienno-zimowy to czas, gdy dzień jest bardzo krótki i szybko zapada zmrok. Często dochodzi wtedy do niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i innych pieszych. By takich zdarzeń uniknąć dzieci od najmłodszych lat powinny wiedzieć jak ważnym elementem ubioru są odblaski. Promując wśród maluchów bezpieczeństwo na drodze policjanci podkreślili ogromną rolę jaką odgrywają właśnie elementy odblaskowe. Na zakończenie nasi goście rozdali naszym najmłodszym uczniom elementy odblaskowe w formie niebieskich serduszek, ufundowane wszystkim pierwszoklasistom w naszym kraju przez PZU w ramach kampanii społecznej "Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym". Taki odblask przyczepiony do szkolnego plecaka wystarczy, aby kierowca mógł zauważyć małego pieszego z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu ma czas na odpowiednią reakcję. Maluchy przyjęły odblaskowe serduszka z wielką radością, a także zobowiązały się mieć je zawsze na sobie, gdy będą wychodzić z domu. Podczas apeli poruszone zostały problemy koleżeńskich relacji między uczniami, zasady bezpieczeństwa na terenie szkoły, bezpiecznej drogi do i ze szkoły, sposoby rozwiązywania konfliktów oraz zaprezentowano osoby do których można zwrócić się w szkole, w razie potrzeby o wszelką pomoc i interwencję.

Opracowała Barbara Szyksznian-Morek

Konkurs "Wiedzy o Ruchu Drogowym "

Wrzesień24

Jak co roku nasi uczniowie brali udział w konkursie "Wiedzy o Ruchu Drogowym " w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Konkurs przebiegł w tym roku pod hasłem "Wybieraj. Zmieniaj. Łącz". W klasyfikacji generalnej na 9 uczestniczących szkól podstawowych zajęliśmy drużynowo 3 miejsce w składzie Marta Kasprowicz ( 4 miejsce w klasyfikacji indywidualnej), Daria Janacz i Michał Sobczak. Uczniowie byli oceniani przez jury, w składzie: przedstawiciel Straży Granicznej - sierżant Anna Szymanek, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu - aspirant sztabowy Grzegorz Mederski oraz Małgorzata Szczygielska - Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

Foto relacja na stronie biblioteki

EkoElfy z SP 15 znowu maszerują

Wrzesień18

W przedostatni weekend września cała Polska angażowała się w akcję "Sprzątania Świata". Jak co roku i nasza szkoła wzięła aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Starsi uczniowie wraz z opiekunami porządkowali wyznaczony teren. Młodsi swoje poparcie dla ochrony środowiska zamanifestowali nieco inaczej. To już siódmy raz ruszyli "w miasto" uświadamiać raciborzan, " Jak ważną sprawą jest ochrona własnego środowiska" oraz co robić, żeby żyło nam się dobrze, według idei hasła: " WYPRAWA - POPRAWA". Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowali własnoręcznie wykonane ulotki o tematyce ekologicznej propagujące ideę dbałości o środowisko. Dodatkowo każda klasa wykonała kolorowy transparent z hasłem, zielone baloniki, no i oczywiście strój Zielonego EkoElfa. Siedem klas I-III , czyli ok. 200 Zielonych EkoElfów maszerowało raźno przez miasto, śpiewając ekologiczne piosenki i wręczając zdumionym przechodniom samodzielnie przygotowane ulotki. Dzieciaki wzbudzały podziw i zainteresowanie mieszkańców Raciborza. "Dbaj o środowisko, bo to nie śmietnisko", " Szanuj Ziemię, to nasz dom", rozbrzmiewało tego dnia na ulicach naszego miasta. "Trzeba pamiętać, żeby dbać o środowisko, dlatego starsze klasy sprzątają, a my chodzimy po mieście śpiewając ekologiczne piosenki, rozdając ulotki . Najważniejsze, żeby nie śmiecić i więcej jeździć rowerem niż autem"- tak tłumaczyły dzieci z klasy IIE przypadkowym przechodniom .

Organizator : Estera Kurzydem

Zobacz więcej zdjęć

Raciborski Festyn Ekologiczny

Wrzesień17

W dniu 17 września 2015r. uczniowie klas III b i II e wraz z opiekunami - Elżbietą Jagiełło - Pisanko i Esterą Kurzydem wzięli udział w corocznym Raciborskim Festynie Ekologicznym, który odbywał się na Rynku. Dzieci wystąpiły z przedstawieniem pt. "Ziemia - planeta, na której żyję" oraz z piosenkami o tematyce ekologicznej. Mimo ogromnej tremy, mali aktorzy wypadli świetnie i zostali nagrodzeni brawami oraz słodyczami. To samo przedstawienie uczniowie klasy III b zaprezentowali także w szkole swoim młodszym koleżankom i kolegom z klas pierwszych.

Opracowała Elżbieta Jagiełło - Pisanko

Zobacz więcej zdjęć

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Wrzesień01

We wtorek, 1 września o godzinie 9.30 w naszej szkole odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2015/2016. Podczas akademii 138 przedstawicieli sześciu klas I złożyło uroczyste ślubowanie oraz zostało pasowanych na uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej uczniowie klasy IIc i IIe zaprezentowali się w programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem pani Teresy Korduli i pani Estery Kurzydem. O godzinie 11.00 nowy rok szkolny przywitali uczniowie klas starszych. Przed wszystkimi uczniami 10 miesięcy nauki - życzymy im samych piątek i szóstek! Powodzenia dzieciaki!