Rok szkolny 2014/2015


Dzień Dziecka

Czerwiec1

Dzień 1 czerwca 2015 w SP 15 w Raciborzu był czasem wyjątkowo dobrej zabawy i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Nauczyciele przygotowali dla swoich podopiecznych wiele różnych atrakcji. Były nimi m.in. mała liga lekkoatletyczna dla klas trzecich, Festiwal Talentów dla klas pierwszych i drugich, Podczas Festiwalu Talentów uczniowie prezentowali swoje umiejętności sprawnościowe, instrumentalne, taneczne oraz intelektualne. Mimo lekkiej tremy wszyscy wykonawcy spisali się świetnie. Jury przyznało, aż cztery pierwsze miejsca, zajęli je:

I m. w kategorii "gra na instrumencie" - Tymoteusz Opiela kl. 2e

I m. w kategorii "śpiew" - Maja Kołpacka kl. 2b

Im. w kategorii "sport" - Emilia Świerczewska kl. 2d

Im. w kategorii "nietypowe zainteresowania" - Piotr Cwik kl. 2b

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Racibórz oraz Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko S.A.

Mała liga lekkoatletyczna dla klas III odbyła się z udziałem pięciokrotnej medalistki Mistrzostw Polski Młodzików i Juniorów Młodszych w biegu przez płotki, a obecnie zdobywczyni czwartej lokaty na Halowych Mistrzostwach Polski na 60 m przez płotki Katarzyny Hyjek. Uczniowie klas III zmierzyli się w trzech konkurencjach: w biegu na 40 m,w skoku w dal i biegu na 300 m.

Klasy starsze uczestniczyły w pokazie ratownictwa wodnego, grach i zabawach w wodzie i na boisku, wycieczce do "Leśnej Polany", Zakopanego, seansie filmowym oraz zabawach integracyjnych. Wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzy i dopisywał wspaniały humor.

Puchar dla najlepszej szkoły Śląska!!!

Maj22

22 maja 2015r w Radlinie wspaniale zaprezentowali się uczniowie kl VI c podczas finałowej edycji Ligi Klubów Śląskich Szkół Podstawowych w pływaniu. Szkoła Podstawowa nr 15 zwyciężyła z bardzo dużą przewagą punktową. W ogólnej klasyfikacji zdobyła 1238pkt i I miejce wyprzedzając Wodnik Siemianowice ( II miejsce 776pkt) i MOS Tychy (III miejsce 760pkt) Podopieczni trener Grażyny Kłody ze Szkoły Podstawowej nr 15 wielokrotnie meldowali się w pierwszych trójkach swoich konkurencji. W klasyfikacji końcowej zawodów MKS-SMS Victoria SP 15 zajęła pierwsze miejsce na 18 sklasyfikowanych klubów, a wśród najlepszych zawodników ligi odnajdujemy nazwiska Katarzyny Zarembik, która zajęła trzecie miejsce i Dawida Bubaka- piąte miejsce.

Ciekawsze wyniki raciborzan:

Finał Rejonowy Czwórboju LA

Maj20

20.05.2015r na stadionie PWSZ w Raciborzu odbył się Finał Rejonowy Czwórboju LA w którym rywalizowały zespoły chłopców i dziewcząt z SP Nr 15, SP Nr 18, SP Rudnik, SP Zwonowice oraz SP Lyski. Zwycięskie zespoły Finału miejskiego Czwórboju LA - dziewcząt SP 15 przygotowanych przez panią Irenę Noga w składzie: Milena Bilińska, Alessandra Piekarska, Natalia Pattocy, Justyna Gamrotek (kl. V), Monika Łubik, Wiktoria Dyrcz oraz chłopców przygotowanych przez panią Joannę Hanslik: Karol Kasprzycki, Mateusz Kwaśny, Bartek Rydzek, Kamil Czerny (obaj z kl. V), Jarosław Lesik i Rafał Żyła (pływacy pani Grażyny Kłoda) nie zawiodły i tym razem. Zajmując I miejsce zyskały prawo reprezentowania Raciborza w Finale Wojewódzkim.

Ogólnopolskie Zawody Pływackie 11-latków

Maj14

14-15.05.2015r. na pływalni w Radlinie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Pływackie 11-latków. W Drużynowym Wieloboju Pływackim wystartowało 215 zawodników z 18 klubów, w tym pływacy z SP 15 (19 zawodników) reprezentujący barwy MKS-SMS Victoria Racibórz (trener Ewa Sienkiewicz i Ewa Rudzka-Bałys). Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w konkurencjach - 50 m stylem motylkowym, 100 m stylem grzbietowym, 200 m stylem dowolnym, szt. 4x50 m stylem zmiennym, 100 m stylem klasycznym, 100 m stylem dowolnym, 200 m stylem zmiennym, szt. 4x50 m stylem dowolnym. Po trzy dyplomy za starty indywidualne na tych zawodach sięgnęła Wiktoria Zub, która była druga na 100 m stylem klasycznym (1:35,15) i 100 m stylem dowolnym (1:12,34), trzecia na 200 m stylem dowolnym (2:39,75). Na 50 m stylem motylkowym zajęła czwartą lokatę z czasem (0:36,38) W punktacji ogólnej dzieci z naszej szkoły zajęły trzecią lokatę zdobywając 8545 punktów. Natomiast w klasyfikacji medalowej Victoria zajęła szóste miejsce.

Pozostałe wyniki:

Sukces Dominiki

Maj7

Uczennica kl.VI B Dominika Jasita zajęła 2. miejsce w XVI Międzyszkolnym Konkursie Humanistycznym, który odbył się 7 maja w SP nr 4.Test konkursowy obejmował wiedzę ogólną z j.polskiego oraz zagadnienia z historii związane z I wojną światową. Nasza uczennica zdobyła 37 pkt na 42, ex aequo z ucz.Tymoteuszem Kędzior z SP 13. Należy dodać, że 1. miejsce zajął uczeń SP 18 Krzysztof Nitko z wynikiem 38 pkt, a 3.miejsce F. Żurawiecki również z SP 18-36pkt. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany. Gratulujemy Dominice i jej opiekunom-p.J.Morawiec i p.M.Zimnickiemu.

Uczniowie naszej szkoły w Kadrze Śląska 13- latków w pływaniu

Maj4

Śląski Okręgowy Związek Pływacki powołał uczniów naszej szkoły do Kadry Wojewódzkiej Młodzików w pływaniu. Są to uczniowie klasy 6c: Katarzyna Zarembik, Magdalena Borsuk, Martyna Mańkowska,rezerwowa- Wiktoria Bałys, Dawid Bubak, Jarosław Lesik, Jakub Wituszyński, Rafał Żyła i Michał Szremski. Dnia 04-09.05.2015r uczniowie wraz z trenerką Grażyną Kłodą zostali powołani na zgrupowanie w Gliwicach gdzie trenowali z najlepszymi młodzikami ze Ślaska!!!

Mistrzostwa III klas w pływaniu

Kwiecień29

Na pływalni PWSZ 29 kwietnia rozegrano mistrzostwa Raciborza klas III szkół podstawowych w pływaniu o puchar dyrektora SP nr 15. Młodzi adepci sportu pływackiego rywalizowali - niekiedy po raz pierwszy, w konkurencjach 50 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym, 25 m stylem klasycznym i 25 m stylem motylkowym. Zwycięzcy tej ostatniej konkurencji: Denis Rudnik i Marta Szymkiewicz otrzymali puchary dyrektora SP 15 Andrzeja Ciesielskiego dla najlepszych zawodników zawodów. Trójkom najlepszych pływaków w poszczególnych konkurencjach wręczono medale i dyplomy. Ponadto zwycięzcy zostali obdarowani czepkami MKS-SMS Victoria Racibórz, a wszyscy startujący cieszyli się pamiątkowymi dyplomami. Sędzią głównym mistrzostw był wielce zasłużony raciborski arbiter Zbigniew Mirski. Organizatorami zawodów dla dzieci byli: Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi, Urząd Miasta, UKS Victoria przy SP nr 15, MKS-SMS Victoria Racibórz.

Trójki najlepszych w rozegranych konkurencjach:

Zobacz zdjęcia

Dzień Ziemi w SP 15

Kwiecień24

W dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu zorganizowano apele z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy 1e i 3c pod opieką wychowawczyń Estery Kurzydem i Aleksandry Urban przypomnieli w piosenkach i wierszach jak na co dzień dbać o Ziemię. Radzili koleżankom i kolegom, żeby segregowali śmieci, zbierali surowce wtórne, oszczędzali wodę i prąd i dbali o środowisko. Panie zachęciły dzieci do aktywnego udziału w całorocznym szkolnym konkursie "Przyjaciel Przyrody". Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolory Ziemi.

Zobacz zdjęcia

Turniej gier i zabaw ruchowych

Kwiecień16

W dniu 16.04.2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w półfinale wojewódzkim gier i zabaw ruchowych w Radlinie. Po wcześniejszych eliminacjach na szczeblu miejskim i powiatowym ,w których to zajmowali I miejsca, przyszedł czas na rozgrywkiw Radlinie. Uczniowie spisali sie świetnie i ostatecznie zajęli II miejsce. Mali sportowcy brali udział w 5 zabawach sprawnościowych za które otrzymywali punkty. W skład drużyny wchodzili uczniowie klas II i III:

klasa II:

Emilka Świerczewska, Oliwia Siedlaczek, Helenka Nieckarz, Marta Niewrzoł, Weronika Sekuła, Max Śliwiński, Maks Marczak, Kuba Kłoda, Dawid Kabat, Kajtek Jakubowski

klasa III:

Hanna Staroń, Vanessa Reichert, Oliwia Osowiecka, Paulina Drożdż, Julia Grzeszczyk, Szymon Laube, Marcin Myszakowski, Oliwier Jakieła, Jakub Potaczek.

Przygotowaniem do zawodów i opieką nad młodymi sportowcami zajmowali się p. Joanna Sroka (kl.II) i p. Adam Kurpis (kl.III)

Racibórz - moje miasto

Kwiecień14

14 kwietnia 2015 roku o godzinie 9:00 w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu odbył się (po kilkuletniej przerwie) Powiatowy Konkurs "Racibórz - moje miasto". W konkursie uczestniczyli uczniowie klas III z raciborskich szkół, a oceniało ich jury w składzie panie Julita Ćwikła z raciborskiego muzeum, Danuta Skóra - dyrektor SP 18 oraz Jolanta Zając - nauczycielka z SP 8. Dwuosobowe drużyny musiały wykazać się bogatą wiedzą o naszym mieście. Nasza drużyna, w składzie Adrianna Piszcz z III c i Teresa Jasita z III c, zdobyła II miejsce, oddając palmę pierwszeństwa kolegom z SP 18. Po dogrywce chłopcy wyprzedzili nasze dziewczyny zaledwie o pół punktu.

Gratulujemy Adzie i Teresce i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs wiedzy religijnej

Kwiecień10

10 kwietnia 2015 r. w Rudniku już po raz siódmy odbył się konkurs wiedzy religijnej "Na drodze Cię Jezu spotykam" pod honorowym patronatem Starosty Raciborskiego. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny z 13 szkół podstawowych naszego powiatu. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym każdy z uczestników rozwiązywał test, następnie punkty zsumowano i do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć drużyn. Zadania były urozmaicone: pytania dla grupy, krzyżówka, puzzle, kalambury, rozpoznawanie postaci świętych. Nasza drużyna w składzie: Dawid Wypler z kl. IVb, Adrian Kuropatwa z kl. Va oraz Dominika Jasita z kl. VIb zajęła III miejsce. Uczniów przygotował p. Krzysztof Jasita. Zawody wygrała SP z Pietrowic Wielkich, drugie miejsce zajęła SP 18 z Raciborza.

"Omnibusik"

Kwiecień10

"Omnibusik" to konkurs dla uczniów klas szóstych, którego tradycje sięgają do 2000 roku.10 kwietnia do walki o trofeum, nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców, stanęły cztery klasy szóste. Przygotowani z wszystkich przedmiotów, sprawni fizycznie, utalentowani muzycznie i plastycznie, nie ugięli się pod gradem pytań jury, . a rywalizacja do końca była bardzo wyrównana. Wszystkie klasy szóste przygotowały świetny doping, okrzyki, hasła i transparenty. Zawodnicy byli ciekawie i kreatywnie przebrani Drużyny plastyczne wykonały prace na temat "Mam prawo do.." . Każda klasa włożyła w tę pracę sporo wysiłku, by ich kolaż wygrał. Gdy skończyły się wszystkie konkurencje uczniowie zaprezentowali swoje barwne, oryginalne prace. O klasyfikacji końcowej zadecydowała dogrywka. Wyniki: I miejsce oraz nagroda 350 zł - klasa VI d wychowawca p. Joanna Hanslik II miejsce nagroda 250 zł - klasa VI a wychowawca p. Bogusława Koczwara Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodyczami.

Zobacz zdjęcia

O środkach uzależniających i ich wpływie na zdrowie człowieka

Kwiecień9

Z roku na rok wzrasta zagrożenie życia i zdrowia dzieci i młodzieży wynikające z coraz powszechniejszej dostępności do narkotyków i substancji o działaniu psychoaktywnym. Okres dojrzewania jest dość trudny dla młodego człowieka. Związane jest to z szybkim rozwojem fizycznym, z wyjściem z roli dziecka i wkraczaniem w świat nastolatka. Jest to moment dużych napięć wewnętrznych, szukania autorytetów, dużego znaczenia grupy rówieśniczej. Młodzi ludzie zaczynają mieć swoje zdanie, które mocno akcentują, co może prowadzić do napięć z rodzicami. Częstymi przyczynami nałogowych zachowań są ciekawość i towarzysząca jej nuda, a także konflikty z rówieśnikami i dorosłymi. Młody człowiek nie jest świadomy konsekwencji swoich zachowań, co może prowadzić do zgubnych skutków. Chcąc uświadomić dzieciom i młodzieży zagrożenia i konsekwencje dla zdrowia i życia, jakie pociąga za sobą nawet jednorazowe zażycie narkotyków w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi Raciborzu we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej st. chor. Danielem Bartusikiem i st. chor. Dariuszem Grzonką zorganizowano w dn. 09.04.2015r. prelekcję dla klas III - VI. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się co to jest uzależnienie, poznali różne rodzaje i postać środków uzależniających, techniki wywierania presji, namawiania, czy zachęcania do spróbowania środka uzależniającego oraz usłyszeli o skutecznych sposobach odmawiania i możliwościach uzyskania pomocy. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli pokaz wyszkolenia psa o imieniu Kira, przygotowanego do wyszukiwania narkotyków i środków psychoaktywnych oraz poznali zasady bezpiecznego zachowania się w przypadku kontaktu z nieznanym lub agresywnym psem. W podziękowaniu za wspaniałe spotkanie dzieci obdarowały pieska smakołykami.

X V Turniej Wiedzy Ekologiczno - Przyrodniczej Eko - Asy 2015

Marzec31

EKO - ASY turniej wiedzy ekologiczno - przyrodniczej dla klas II i III szkół podstawowych Raciborza i powiatu raciborskiego. 31 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu odbył się już po raz XV Turniej Ekologiczny Eko -Asy 2015 pod hasłem: "Turysto, szanuj środowisko", dla klas drugich i trzecich. 9 dwuosobowych drużyn z powiatu raciborskiego walczyło o puchary, nagrody i miano najlepszych Eko - Asów. W tym roku po raz pierwszy Patronat Honorowy nad konkursem objął Starosta Powiatu Raciborskiego oraz ufundował puchary i nagrody dla uczestników. Uczniowie mieli do pokonania 8 różnych zadań: krzyżówkę z hasłem wiodącym, ustny quiz, wykreślanki ekologiczne, sprawdzali wiedzę z zakresu segregowania odpadów, chronionych roślin , pomników przyrody naszego miasta oraz zależności pokarmowych w świecie przyrody. Pierwsze miejsce i największą ilość punktów zdobył zespół Szkoły Podstawowej nr 15 w składzie :Adrianna Piszcz i Oliwia Sowiecka pod opieką Pani Aleksandry Urban , na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 2 : Emilia Fita i Karolina Regent pod opieką Pani Teresy Przybyły , oraz trzecie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 18 : Jesicca Kerner i Zuzanna Kołek pod opieką Pani Izabeli Lechowicz. Poziom wiedzy był wyrównany, ponieważ ilość punktów różniła się o 3-5 pomiędzy drużynami. W pracach komisji sprawdzającej poprawność zadań wzięły udział : Magdalena Koczwara - przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Raciborzu, Izabela Lechowicz - nauczyciel SP18 , Sylwia Krakowczyk - nauczyciel SP 8 oraz Beata Czogalik - nauczyciel ZSP nr 1. . Drużyna z " 15 -stki " będzie reprezentowała nasz powiat w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym w Żorach. Konkurs przygotowały i przeprowadziły : Jolanta Klejny, Barbara Szyksznian- Morek oraz Estera Kurzydem.

Estera Kurzydem,

Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze Ziemi Rybnickiej

Marzec30

Dnia 30 marca 2015r o godz. 900 klasa I d wraz z wychowawcą Alicją Głuch oraz panią Moniką Wysopal-Marcyanik wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Teatru w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Oglądaliśmy spektakl pt. "Złodzieje czasu", którego główną postać o imieniu Momo grała koleżanka i uczennica naszej klasy Michasia Teodorowicz. W tym przedstawieniu zaangażowane były grupy teatralne - Guziczek, Tara Bum i Rondo oraz Studio Tańca Vivero. To opowieść dla dzieci, młodzieży i rodziców. Dotyka jednego z najważniejszych problemów współczesności - brak czasu. Zapracowani i zajęci swoimi sprawami rodzice rekompensują dzieciom brak rodzinnego ciepła dostatnim życiem. Pożeraczami czasu są Szarzy Panowie, przebiegli złodzieje, którzy bezlitośnie odkupują godziny, a nawet minuty życia od dorosłych. Walkę z nimi podejmuje dziewczynka Momo. Wspierają ją postaci mityczne : Mistrz Hora, strażnik czasu i wierny mu żółw Kasjopeja, którzy pokazują jej, że źródłem czasu jest rytmiczne bicie ludzkiego serca. Spektakl dostarczył nam wielu niezapomnianych chwil i wrażeń, byliśmy pełni podziwu dla wspaniałej naszej małej aktorki Michasi, która profesjonalnie odegrała swoją rolę. Na koniec nagrodziliśmy aktorów gorącymi brawami, które były dla nich największą radością i nagrodą.

Złota raciborska sztafeta

Marzec27

Doskonale zaprezentowały się sztafety uczniów naszej szkoły podczas rozegranych 26-27marca 2015r w Radlinie Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików 13 Letnich. Podopieczni trenerki Grażyny Kłody z SP 15 wygrali sztafetę mieszaną 4x50 st dow mix i srebrny medal w sztafecie 4x5o st zm. Po medale w startach indywidualnych sięgnęli: Jarosław Lesik złoty medal na 100st dow, Katarzyna Zarembik srebrny medal na 100st dow, Dawid Bubak 2 brązowe medale 100st i 200st klasycznym oraz Michał Szremski na 400st dow. Razem zdobyli 7 medali!!!! Bardzo cieszą zwycięstwa sztafet bo to świadczy o potencjale grupy, w czołówce były także drugie zespoły sztafetowe. Na pływalni w MOSiR-u wystartowało 156 zawodników z 24 klubów województwa śląskiego i opolskiego. W klasyfikacji generalnej SP 15 zajęła wysokie 3 miejsce.

Ciekawsze wyniki uczniów naszej szkoły

Zobacz zdjęcia

Tak witaliśmy wiosnę

Marzec21

W tym roku klasy III witały wiosnę w Młodzieżowym Domu Kultury. Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których malowali i wycinali kolorowe motyle. Następnie, po słodkim poczęstunku, obejrzeli widowisko słowno-muzyczne oparte na motywach baśni pt. "Akademia Pana Kleksa". Wychowankowie MDK po mistrzowsku prezentując swoje talenty - śpiewali, tańczyli, recytowali. Na koniec dzieci bawiły się z paniami z Crazy Clubu. Inicjatorem imprezy była Młodzieżowa Rada Miasta Racibórz, której należą się serdeczne podziękowania.

MISTRZOSTWA SZKÓŁ SPORTOWYCH W RACIBORZU

Marzec21

Pięć medali Szkoły Podstawowej nr 15 i 13 miejsc finałowych to dorobek uczniów naszej szkoły podczas rozegranych 20-21.03.2015r w raciborskim H2O Mistrzostw Szkół Sportowych w pływaniu. W zawodach wystartowało 366 zawodników z 39 drużyn szkolnych. W klasyfikacji generalnej SP 15 zajęła wysokie 6 miejsce zdobywając 226 pkt. Sklasyfikowano 23 zespoły szkół podstawowych. Puchary przewodniczącego Rady Miasta Raciborza dla najlepszych zawodników z naszego miasta zostały wręczone: Katarzynie Zarembik i Jarosławowi Lesikowi uczniowie kl VI c -pływackiej. Po medale sięgnęli: Katarzyna Zarembik 2 medale - srebro 100m st mot (1:12,41) i brązowy medal 200m st dow (2:20,51) . Jarosław Lesik 2 medale brązowe 50st dow (0:28,26) i 100st dow (1:02,41). Dawid Bubak 1 medal brązowy 100st klas (1:17,35)

Ciekawsze wyniki uczniów naszej szkoły

Mistrzowie Ortografii

Marzec18

W środę 18 marca odbył się szkolny konkurs "Mistrz ortografii", w którym wzięło udział 20 uczniów z klas IV-VI. Uczestnicy konkursu napisali dyktando pt. "Przyrodnik Konstanty" oraz rozwiązali test ortograficzny, przygotowany przez p.B.Koczwarę i p.K.Halfar. Mistrzami ortografii naszej szkoły ponownie zostali Bartłomiej Płaczek z klasy VI B (opiekun J.Morawiec) z maksymalną ilością 125 punktów oraz Wiktoria Steckiewicz z kl.VI a (opiekun B.Koczwara),która uzyskała 123 punkty. Natomiast 3.miejsce w konkursie zajęła Paulina Wojtaszewska z klasy VC(op..J.Morawiec) z wynikiem 117 punktów. Gratulujemy i życzymy powodzenia w Powiatowym Konkursie "Mistrz Ortografii",który odbędzie się w maju.

W trosce o bezpieczeństwo

Marzec18

Częstą przyczyną porażenia prądem jest brak wiedzy lub też świadome lekceważenie zasad bezpieczeństwa przez dzieci i dorosłych. Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń zasilanych prądem elektrycznym i jak uniknąć niebezpieczeństw podczas korzystania z nich dowiedzieli się uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu w dn. 18 i 19 marca br. Podczas spotkania prowadzonego przez przedstawiciela firmy Tauron Mirosława Polaka uczniowie obejrzeli i omówili scenki filmowe, w których duszek podpowiadał dzieciom czego nie wolno robić podczas korzystania z urządzeń elektrycznych i jak należy postąpić właściwie, aby uniknąć porażenia prądem. Dzieci dowiedziały się również, dlaczego nie wolno zbliżać się do urządzeń elektrycznych o dużym napięciu elektrycznym, jak np. transformatory, słupy, czy rozdzielnie, jak zachować się w czasie burzy oraz w innych sytuacjach grożących porażeniem. Dzieci poznały też oznakowania informujące o zagrożeniu oraz nr alarmowy pogotowia energetycznego. Podczas quizu udowodniły, że wiele zapamiętały ze spotkania i że poziom ich wiedzy nt. elektryczności został poszerzony. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali książeczki edukacyjne nt. prądu, jego źródeł, zasad postępowania podczas korzystania z elektrycznych urządzeń domowych oraz sposobów oszczędzania.

Oprac. K.Kubiak.

Lubię matematykę

Marzec16

16 marca 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się XV Międzyszkolny Konkurs o Puchar Dyrektora SP 1 pt. "Lubię matematykę". W konkursie wzięło udział dwudziestu uczniów z klas III z dziesięciu raciborskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali Teresa Jasita i Marek Stefanowski z klasy III c. A oto wyniki konkursu:

1. miejsce: Teresa Jasita, SP 15 (opiekun: Aleksandra Urban)

2. miejsce: Małgorzata Starzyńska, SP 18 (opiekun: Danuta Ruczaj)

3. miejsce: Karolina Regent, ZSP 2 (opiekun: Teresa Przybyła)

Nasza Tereska i Małgosia z SP 18 będą reprezentować Racibórz w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym, który odbędzie się 24 marca.

Gratulujemy i trzymamy kciuki.

"Matematyka na 5" w G5

Marzec13

13 marca w murach Gimnazjum G5 odbył się konkurs matematyczny. Startowało w nim 39 uczniów klas V-VI szkół podstawowych z 13 placówek z terenu całego powiatu raciborskiego. Konkurs składał się z dwóch części: indywidualnej oraz grupowej, w której uczniowie w zespołach tworzonych przez poszczególne szkoły walczyli o Puchar Dyrektora Szkoły. Nasza drużyna w składzie: Wiktoria Steczkiewicz, Michał Rębisz, Krzysztof Wrona wywalczyła zaszczytne II miejsce ( do pełni szczęścia zabrakło nam 1 punktu). W kategorii indywidualnej Michał Rębisz zdobył II miejsce. Serdecznie gratulujemy.

ZMAGANIA RECYTATORÓW

Marzec12

12 marca uczniowie kl. IV-VI wzięli udział w szkolnym konkursie recytatorskim, który zorganizowały Joanna Morawiec i Joanna Chrzanowska-Rybeczka. Lauretami konkursu zostali:

I miejsce - Magdalena Borsuk z VI c, opiekun J. Chrzanowska-Rybeczka

II miejsce - Dawid Wypler z IV d , opiekun K. Halfar

III miejsce - Monika Kociołek z VI a , opiekun B. Koczwara

Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów, który odbył się 17 marca w Raciborskim Centrum Kultury. Podczas przesłuchań nasi recytatorzy wygłaszali wiersze i fragmenty prozy. Spośród nich najlepiej zaprezentowała się Magdalena Borsuk z VI c, która zajęła drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Mamy nadzieję, że umiejętności recytatorskie Magdy zostaną zauważone 26 marca podczas rejonowego konkursu w Bielsku-Białej.

XVI POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI dla klas I-III w SP 15

Marzec10

10 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu odbył się XVI Powiatowy Konkurs Recytatorski dla klas I-III pod hasłem "Żyjmy zdrowo". Organizatorkami konkursu były jak co roku nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej z SP 15 panie mgr Aleksandra Urban i mgr Irena Piszcz. W konkursie wzięło udział 23 uczniów - laureatów konkursów szkolnych, których oceniało jury w składzie panie mgr Kamila Kubiak - wicedyrektor SP 15, mgr Bogusława Koczwara - polonista SP15, mgr Alicja Szamara - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z SP 3 w Raciborza oraz mgr Jolanta Pytlik - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z ZSP w Borucinie. W nawiązaniu do hasła przewodniego konkursu organizatorki pozyskały sponsora "zdrowych" nagród. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zestawy składające się m.in. z odpornościowych żelków "Vibovit", kremów, mydełka w płynie i materiałów piśmienniczych. Sponsorem nagród była Apteka Zdrowit mieszcząca się przy ul. Katowickiej w Raciborzu. Uczniowie, którzy zajęli I miejsca dodatkowo dostali pamiątkowe statuetki i książki. Laureatki konkursu Emilia Klimża, Klara Koletzko i Anna Sroka wezmą udział w Regionalnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 23 IV 2015 w Gliwicach. A Hani Staroń, która zdobyła II miejsce gratulujemy.

Żyjmy zdrowo

Luty24

24 lutego o godz. 9:00 w sali A-0-4 odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I - III pod hasłem "Żyjmy zdrowo". Każdą klasę reprezentowało dwóch recytatorów. Jury w składzie pani dyrektor Kamila Kubiak, pani Bogusława Koczwara i pani Aleksandra Stępień po długich naradach wybrało laureatów:

I miejsce Hanna Staroń III c

II miejsce Samuel Kurek III b

III miejsce Michalina Teodorowicz I d

W tym roku na etapie powiatowym naszą szkołę będzie reprezentowała Hania Staroń, która zaprezentuje wiersz "Karolina".

Życzymy jej powodzenia i trzymamy za nią kciuki.

Sukcesy pływackie w Radlinie

Luty18

6 medali 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe zdobyli uczniowie naszej szkoły w III Rundzie Ligi Klubów Śląskich w pływaniu rocznika 2002, które odbyły się 18.02.2015r w Radlinie. W klasyfikacji medalowej po trzech rundach szkoła zajmuje drugie miejce. W zawodach wystartowało 159 zawodników z 23 klubów. Doskonale zaprezentowały się sztafety z SP 15 zdobywając 2 złote medale na dystansie 8X50 st dow mix dz, chł i 4x100 dow chłopców; składy sztafet( Chwiałkowska Roksana, Żyła Rafał, Mańkowska Martyna, Wituszyński Jakub, Bałys Wiktoria, Bubak Dawid, Zarembik Katarzyna, Lesik Jarosław) (Szremski Michał, Żyła Rafał, Bubak Dawid, Lesik Jarosław) oraz brązowy medal 4x100dow dziewcząt( Chwiałkowska Roksana, Mańkowska Martyna, Bałys Wiktoria, Zarembik Katarzyna). W startach indywidualnych na wyróżnienie zasługują: Katarzyna Zarembik zdobywając 2 srebrne medale 200st dow, 50st mot i Dawid Bubak brązowy medal 100st zm i IV m-ce 200st grzb. Kilku zawodnikom niewiele zabrakło do miejsca na podium. Gratulujemy sukcesów!!!!!!!!

Ciekawsze wyniki do 20 miejsca ( Podopieczni trenerki Grażyny Kłody)

Podsumowanie wyników w nauce i osiągnięć uczniów w I sem. roku szkolnego 2014/2015

Styczeń30

W dniach 29 i 30 stycznia 2015r. podczas apeli szkolnych uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani przez wicedyrektor Kamilę Kubiak z wynikami w nauce, sporcie, konkursach i zbiórkach ekologicznych. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Najwybitniejsi uczniowie otrzymają stypendium Prezydenta Miasta Racibórz.

Podsumowanie wyników klasyfikacji w I semestrze roku szk. 2014/2015

Uczniowie wzorowi

Jasełka

Styczeń29

Uczniowie klas IV- VI pod opieką pań Bogusławy Koczwary i Anny Reszki przygotowali Jasełka, które zaprezentowali swoim rówieśnikom oraz rodzicom. Poza obejrzeniem wspaniałej gry aktorskiej można było wysłuchać anielskich śpiewów w wykonaniu szkolnych słowików oraz posłuchać kolęd i pastorałek granych przez Zespół Fletowy. Historia o narodzeniu Pana Jezusa została uwspółcześniona wzbudzając u widzów ogromny zachwyt i radość. Uroczystość miała miejsce w dn. 19.12.2014r. i 29.01.2015r.

Powiatowy Konkurs Plastyczny "W krainie Mikołaja"

Styczeń16

W styczniu 2015 r. został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Plastyczny "W krainie Mikołaja", który organizowała Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu. Nasze uczennice zajęły wysokie lokaty. II miejsce zdobyła Adrianna Piszcz z kl. III c, a wyróżnienie - Julia Kłosek z kl. III b.

Gratulujemy!!!

Na początek roku najlepszy jest bal!

Styczeń9

Nowy 2015 Rok uczniowie klas I - III rozpoczęli wspaniałym balem. Wzorem lat ubiegłych poprowadził go wodzirej Sebastian Chmiel wraz z asystentką. Motywem przewodnim tegorocznego balu były zabawy nawiązujące do castingów do programów "Talent show", "Top Model", czy "Taniec z gwiazdami". Zadowolenie, radość i uśmiech dzieci to najlepsza rekomendacja dla prowadzących.

Kiermasz ozdób świątecznych i wystawa prac plastycznych

Grudzień16

Jak co roku w okresie przedświątecznym zorganizowano w szkole kiermasz ozdób bożonarodzeniowych wykonanych przez podopiecznych świetlicy szkolnej pod kier. wychowawczyń: Doroty Dutkiewicz, Teresy Grąziowskiej, Katarzyny Lary i Moniki Wysopal - Marcyanik. Na holu szkolnym zaprezentowano prace uczniów klas IV - VI o tematyce zimowej i świątecznej.

Pierwsze medale z Mistrzostw Śląska

Grudzień12

Pływalnia Olimpijczyk w Gliwicach gościła 12 grudnia 275 zawodników z 32 klubów na Mistrzostwach Śląska 11-latków. Młodzi pływacy z kl. V SP 15 (Victorii Racibórz) zdobyli 4 medale: 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy, co dało im piątą lokatę w klasyfikacji medalowej. Na najwyższym stopniu podium zameldował się uczeń SP nr 15 Bartosz Burszyk na 50 m stylem klasycznym i został Mistrzem Śląska 11 - latków. Bartek walnie przyczynił się do sprawienia ogromnej niespodzianki, wraz z Ł. Zarembikiem, I. Szymiczek oraz K. Dymurskim wywalczyli I miejsce w sztafecie 4x50 m stylem zm. chł. Kolejne medale wywalczyły także sztafety, tym razem dziewcząt: II miejsce na 4x50 m st. zmiennym ( w składzie: M. Wygnał, W. Poznakowska, P. Wojtaszewska i M. Kasprowicz), oraz III miejsce na 4x50 m st. dowolnym ( w składzie: D. Janacz, P. Wojtaszewska, M. Kasprowicz i W. Poznakowska). Trener SP 15 i Victorii Ewa Sienkiewicz nie kryła dumy z wyników swoich podopiecznych. - To nasze pierwsze i jednocześnie dla mnie osobiście cenne medale zdobyte na Mistrzostwach Śląska. Wspaniała walka jaką stoczyli w sztafetach nasi zawodnicy przyniosła wiele emocji i wrażeń kibicom (zawodnikom i rodzicom, trenerce). Ważne jest to, że dobrze zaprezentowali się wszyscy zawodnicy, uzyskali oni klasy sportowe i rekordy życiowe.

Ciekawsze wyniki (do 20 miejsca)

Galeria zdjęć

Złote sztafety SP15

Grudzień12

Zwycięstwa zespołów sztafetowych uczniów z SP 15 na rozegranych 11/12 grudnia w Radlinie Mistrzostwach Śląska 12-latków są odzwierciedleniem siły w wojewódzkiej rywalizacji i dobrej pracy z młodymi adeptami pływania. Na szczególne wyróżnienie zasługuje uczennica klasy VI c Katarzyna Zarembik,która w startach indywidualnych trzykrotnie stanęła na miejscu podium i tym samym wywalczyła druga lokatę w klasyfikacji najlepszych pływaczek( za 2 starty wg punktacji FINA). Na pozycjach medalowych meldowali się ponadto: Dawid Bubak, Magdalena Borsuki. W zawodach wystartowało 204 zawodników z 32 klubów okręgu śląskiego.

Ciekawsze wyniki (do 20 miejsca)

XIV powiatowy konkurs "Mistrz fletu"

Grudzień12

W piątek, 12 grudnia 2014r uczniowie klas szóstych wzięli udział w XIV powiatowym konkursie "Mistrz fletu". Miejscem rywalizacji był klub dla młodzieży "Strefa", gdzie zjechały się zespoły szkół podstawowych i gimnazjów z Raciborza, Nędzy, Bieńkowic, Tworkowa, Pietrowic Wielkich, Krowiarek i Baborowa. W skład zespołu SP 15 weszli uczniowie klasy 6A: Monika Kociołek, Natalia Kuzdrowska, Natalia Pisarczyk, Wiktoria Steczkiewicz, klasy 6B: Dominika Jasita, Bartek Mętel, Marta Musioł, Magda Urban, Julia Zapart oraz klasy 6D: Ania Dyrcz, Wiktoria Dyrcz, Natalia Wiesiołek. Nasz zespół zaprezentował się w dwóch, opracowanych na 4 głosy utworach: "Cicha noc" i "Rudolf Czerwononosy", co pozwoliło na uzyskanie I miejsca wśród szkół podstawowych.

Powiatowy Konkurs Plastyczny "Mikołajek po wakacjach"

Grudzień10

10 grudnia w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. von Eichendorffa przy ZSO nr 1 w Raciborzu został podsumowany Powiatowy Konkurs Plastyczny "Mikołajek po wakacjach". Dzieci miały za zadanie wykonać pracę graficzną tematycznie związaną z Mikołajkiem i jego powrotem do życia szkolnego po wakacjach. Zdobywcą I miejsca okazał się uczeń klasy III b Samuel Kurek

Gratulujemy!!!

SREBRO Michała Sobczaka!

Listopad26

Michał Sobczak wywalczył srebrny medal podczas rozgrywanych 26.11.14 r w Radlinie zawodów pływackich - Liga Klubów Śląskich 11-latków. W zawodach brało udział 255 zawodników i zawodniczek z 27 klubów ze Śląska.

Uczeń naszej szkoły Michał Sobczak sprawił wszystkim, trenerce Ewie Sienkiewicz a przede wszystkim sobie miłą niespodziankę zajmując drugie miejsce w wyścigu na 200 metrów stylem klasycznym z wynikiem 3:13,33. Wynik ten jest również klasą sportową dla 12 - latków (kl. sport. 3:21,40) Dobrze popłynął także Bartosz Burszyk, który zajął siódme miejsce na dystansie 200 metrów klasycznym (3:17,72 - kl. Sportowa dla 12 - latków). IV miejsce sztafety mieszanej 8 x50 m st. dowolnym, w składzie: D. Janacz, Ł. Zarembik, M. Kasprowicz, B. Burszyk, P. Wojtaszewska, K. Dymurski, W. Poznakowska, I. Szymiczek (4:36,60) IV miejsce sztafety 4x50 zm - 2:38,38 w składzie:M. Wygnał, W. Poznakowska, P. Wojtaszewska, M. Kasprowicz. Pozostali podopieczni trener Ewy Sienkiewicz również pokazali się z dobrej strony poprawiając wiele własnych rekordów życiowych. GRATULUJEMY SUKCESU !!!!!!!!!!

Pozostałe wyniki

Brawo młodzi recytatorzy!

Listopad24

Nasi uczniowie z klasy IV i VI zostali laureatami Miejsko-Powiatowego Konkursu na Monodram, czyli Teatr Jednego Aktora. Konkurs zorganizowany pod patronatem prezydenta miasta i starosty raciborskiego odbył się w Gimnazjum nr 5 po raz 15.

Popisy aktorskie uczniów szkół podstawowych i gimnazjum obserwowało jury w składzie: Grażyna Tabor - reżyser teatrów dzieci i młodzieży, aktorka Teatru A3, Agnieszka Busuleanu- Jaksik - instruktorka teatralna, aktorka teatru Tetraedr oraz dziennikarka Kamila Besz. Jury oceniało dobór tekstów do wieku i osobowości ucznia, szczerość intencji w grze aktorskiej oraz poziom warsztatu teatralnego. Uczniowie naszej szkoły: Dawid Wypler z kl. IV B i Monika Kociołek z klasy VI A zajęli 2. miejsce, a Magdalena Borsuk z kl. VI C miejsce 3. w kategorii szkół podstawowych. Warto dodać, że nie przyznano miejsca 1. Laureaci otrzymali dyplomy i cenne nagrody, a ich opiekunowie- p. B. Koczwara, p. J. Chrzanowska-Rybeczka oraz p. K. Halfar - podziękowania za przygotowanie pięknych recytacji. GRATULUJEMY!

"Bezpieczna i przyjazna szkoła" - VIII Dni Profilaktyki

Listopad14

"Bezpieczna i przyjazna szkoła" to rządowy program na lata 2014 - 2016, którego głównym celem jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia w szkole przyjaznego środowiska. Tytuł programu stał się hasłem przewodnim tegorocznych Dni Profilaktyki organizowanych w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu, a jego założenia ich treścią. Celem szkolnego projektu była poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniów poprzez profilaktykę zachowań agresywnych, podejmowanie pozytywnych działań na rzecz innych, wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa, promowanie zdrowego, wolnego od nałogów i aktywnego stylu życia, promocję zachowań prozdrowotnych, dostarczenie informacji nt. bezpiecznej drogi do szkoły, zasad poruszania się rowerem, a także odpowiedzialności nieletnich. Pomysłodawca i koordynatorem projektu był Zespół Wychowawczy. Profilaktyką objęto wszystkich uczniów w szkole. Zadania zostały dostosowane do grup wiekowych i potrzeb dzieci. W każdym dniu uczniowie przychodzili do szkoły ubrani w inny kolor koszulki, czy bluzy. W ten sposób postanowiono zainteresować rodziców tym, co dzieje się w szkole. Obchody trwały tydzień - od 17 do 21 listopada 2014r. i rozpoczęły się od przygotowania przez uczniów plakatów - deklaracji dot. kulturalnego zachowania i dobrych uczynków na rzecz innych. Ogłoszono też konkurs plastyczny "Zdrowe i szczęśliwe życie". Wtorek przebiegał pod hasłem "Terapii śmiechem" i był bardzo radosnym dniem. Wielu uczniów przyszło przebranych w śmieszne stroje, a podczas przerw klasy wymieniały się wyszukanymi wcześniej i zweryfikowanymi przez wychowów żartobliwymi wierszykami, dowcipami i humorami. Wesołe stroje nie przeszkodziły w tym, by zająć się również poważniejszymi tematami. Uczniowie klas młodszych rozmawiali z asp. Grzegorzem Mederskim o bezpiecznej drodze do szkoły i ćwiczyli przechodzenie przez jezdnię. Mieli też okazję poznać Pana STOP, który od 13.11.2014r. bezpiecznie przeprowadza uczniów przez przejście dla pieszych przy ul. Matejki. Piątoklasiści, którzy przygotowują się do zdobycia karty rowerowej rozmawiali z Policjantami o zasadach poruszania się rowerem po drogach i ścieżkach rowerowych. W środę uczniowie uczyli się i bawili "zdrowo i sportowo". Uczniowie klas lekkoatletycznych pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego przygotowali dla młodszych kolegów zabawy sportowe. Podczas przerw nauczycielki uczyły dzieci klas młodszych dawnych tańców i zabaw zespołowych. W czwartek uczniowie prezentowali kolegom swoje ulubione gry planszowe i konstrukcyjne, zabawki, układanki. Celem tego zadania było zainteresowanie grami zespołowymi, wymagającymi nawiązania bezpośredniego kontaktu z innymi dziećmi, wyrobienie umiejętności współpracy, radzenia sobie w sytuacji odniesienia porażki oraz odciągniecie uczniów od gier multimedialnych. Działanie to spotkało się z żywym zainteresowaniem i dało dzieciom wiele zadowolenia. Dzięki temu poznały nowe gry, układanki, zabawy logiczne i konstrukcyjne i miały okazję pobawić się w inny sposób niż zwykle. Najstarszy rocznik uczestniczył w tym dniu w prelekcji prowadzonej przez dzielnicowego Krzysztofa Biskupa, który zapoznał ich z konsekwencjami prawnymi jakie im grożą nawet w tak młodym wieku jeśli złamią prawo. Było to bardzo pouczające spotkanie. Również w czwartek w każdej klasie rozmawiano o prawach dziecka w oparciu o Konwencję z 20.11.1989r. Uczniowie mieli za zadanie zilustrować wybrane przez siebie prawa. W piątek, na apelu kończącym obchody Dni Profilaktyki, przedstawiciele klas II - VI zaprezentowali efekty swoich działań. Formy prezentacji były różnorodne: wypowiedzi połączone z prezentacją plakatów, rymowanki, a nawet rap. Wszystkie zaprezentowane prace były przemyślane i miały piękną oprawę plastyczną. Podczas spotkania podsumowano też zawody sportowe i konkurs plastyczny. W zabawach sportowych klas pierwszych nagród nie przyznano, ponieważ zawody miały formę zabawy i przygotowania do kolejnych zawodów. Wśród klas drugich zwyciężyła klasa 2d - wych. Małgorzata Rostowska, a najlepszymi trzecioklasistami została drużyna z klasy 3c - wych. Aleksandra Urban. W kategorii klas I - III najpiękniejszy plakat na konkurs plastyczny pt. "Zdrowe i szczęśliwe życie" przygotowali i najwyższe lokaty zdobyli:

I m - uczniowie klasy 3c - wych. Aleksandra Urban

II m - uczniowie klasy 1a - wych. Małgorzata Grabowska

III m - uczniowie klasy 1c - wych. Teresa Kordula.

W kategorii klas IV - VI najwyższe miejsca zajęli:

I m - uczniowie kl. VId - wych. Joanna Hanslik

IIm - uczniowie kl. IVc - wych. Dominika Rydzek

IIIm - uczniowie kl. VIb - wych. Jacek Osowiecki

Oprac.: wicedyr. Kamila Kubiak

Galeria zdjęć

Liga Klubów Ślaskich II Runda 12-Latków

Listopad14

232 zawodników z 25 klubów wystartowało 14.11.2014r w Radlinie w II Rundzie Ligi Klubów Ślaskich rocznika 2002 w pływaniu .Na szczególną uwagę zasługują starty uczniów klasy VIc, którzy wielokrotnie stanęli na podium.

Wyniki

Bezpieczna droga do szkoły

Listopad13

Szkoła Podstawowa Nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu od 13.11.2014 r. zatrudnia Pana, który przeprowadza bezpiecznie dzieci idące do szkoły przez przejście na ulicy Matejki. Na wniosek rodziców, Rady Pedagogicznej, Prezydent Miasta wyraził zgodę na zatrudnienie Pana ”STOP”. Dzieci przeprowadzane są w godzinach 7.30 do 9.00 oraz 12.25 do 14.55. W związku z zatrudnieniem Pana “STOP” w szkole odbyło się spotkanie z policją i Panem “STOP”, na którym zapoznano dzieci z nowymi zasadami, które mają na celu podniesienie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

"Święto Niepodległości"

Listopad12

W środę 12 listopada w naszej szkole było obchodzone Święto Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele w strojach galowych, ozdobionych biało-czerwonymi kotylionami uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconym 96 rocznicy odzyskania niepodległości, który został przygotowany przez p.Marka Zimnickiego. Uczniowie klas IV-VI z uwagą wysłuchali relacji o utracie wolności w XVIII wieku, walkach powstańczych oraz radości z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Słowa narratorów były przeplatane recytacjami pięknej poezji oraz wzruszającymi pieśniami patriotycznymi, takimi jak "Pierwsza brygada" w wykonaniu chóru pod opieką p.Anny Reszki. Dla uczczenia święta narodowego zorganizowano także Szkolny Konkurs Recytatorski i Plastyczny "Polska-moja ojczyzna". Jury konkursu w składzie:p.K Halfar, p.B.Koczwara oraz p.K. Kucharczyk przyznało I miejsce Natalii Kuzdrowskiej z klasy VIa, II miejsce Bartoszowi Mętlowi z kl.VI b, III miejsce Katarzynie Kubali z kl.IV c, a wyróżnienia w konkursie otrzymali Dawid Wypler z kl.IV b oraz Alessandra Piekarska z kl.VI d. W konkursie plastycznym I miejsce zajął Michał Rębisz z klasy VI b, a wyróżnienia zdobyli D.Bubak z klasy VI c i Róża Tkacz z klasy IVc. Podczas apelu laureaci zaprezentowali piękne recytacje utworów patriotycznych oraz otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Galeria zdjęć

"Zostań Mistrzem Kaligrafii"

Listopad7

7 listopada 2014 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbył się II Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania "Zostań Mistrzem Kaligrafii". Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Barcikowska z III b, Oliwia Osowiecka z III c i Łukasz Pusz z III c. W czasie konkursu uczniowie musieli jak najpiękniej przepisać piórem fragment wiersza pochodzącego z książki pt. "Dzieci pana Astronoma" Wandy Chotomskiej. Wszyscy uczniowie pisali bardzo pięknie, ale najlepiej ta sztuka udała się Oliwii Barcikowskiej, która zajęła I miejsce i Łukaszowi Puszowi - II miejsce.

"WIELKA WYGRANA" w konkursie plastycznym pt. "140 LAT ZAKŁADU WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI W RACIBORZU"

Listopad6

06 listopada 2014 r. w siedzibie ZWiK Sp. Z o. o. na ul. 1 maja w Raciborzu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt. " 140 lat Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu". Nagrody wręczali prezes i wiceprezes Zarządu ZWiK Sp. Z o.o. Uczniowie naszej szkoły zajęli trzy pierwsze miejsca i zdobyli wysokie nagrody pieniężne:

I miejsce - Agnieszka Budzyńska VI b - 600 zł,

II miejsce - Wojtek Zelmański VI d - 400 zł,

III miejsce - Julia Zapart VI b i Alessandra Piekarska z VId - 200 zł.

W konkursie uczestniczyli również: Zuzanna Szczecina z kl Vd, Emilia Fiegel VId, Jakub Głuch VId i Krzysztof Wrona VId. Opiekunem uczniów była nauczycielka plastyki Dorota Dutkiewicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodycze i drobne upominki. Po głównej uroczystości goście mieli możliwość zwiedzenia Stacji Uzdatniania Wody.

Bliżej siebie - lekcja w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Październik30

30 października 2014r klasa I D wraz z wychowawcą A.Głuch wybrała się na lekcję biblioteczną do Biblioteki Miejskiej na ul. Kasprowicza. Zajęcia zostały zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski i miały na celu zapoznanie z problemem niepełnosprawności oraz kształtowanie pozytywnych postaw ludzi widzących wobec osób niewidomych. Uczniowie mogli zobaczyć przedmioty ułatwiające funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym np. skarpetnik- dzięki któremu niewidomy prawidłowo kompletuje parę skarpetek w praniu, przybory geometryczne, lupy i folie powiększające, karty do rozpoznawania banknotów, czujnik na wodę i białą laskę, a także "mówiące" zegarki. Wyjątkową rzeczą były tabliczki i rylce do pisania alfabetem Braille`a. Uczestnicy zajęć nie tylko byli biernymi słuchaczami, ale mogli wziąć udział we wspaniałych warsztatach. Uczniowie byli zachwyceni tak wielką atrakcyjnością zajęć. Nie przypuszczali jaki świat niewidomych jest tajemniczy, a jednocześnie trudny w codziennym ich funkcjonowaniu.

"SP 15 najlepsza w Lidze"

Październik29

Pięć medali - dwa złote, dwa srebrne, jeden brązowy i I miejsce w klasyfikacji medalowej zdobyli pływacy MKS-SMS Victoria Racibórz w I rundzie Ligi Klubów Śląskich rocznika 2002 W zawodach rozegranych 29 października na pływalni MOSiR-u w Radlinie wystartowało 232 zawodników z 28 śląskich klubów, w tym 22 pływaków z MKS-SMS Victoria Racibórz. Dwa złote i srebrny medal dla Victorii i SP nr 15 wywalczyli młodzi zawodnicy w konkurencjach sztafetowych, druga była Katarzyna Zarembik, a trzeci Dawid Bubak. Kilku podopiecznym trenerki Grażyny Kłody niewiele zabrakło do sięgnięcia po pozycje medalowe.

Wyniki Radlin 2014

Zamek Piastowski

Październik25

25 października uczniowie z kółka przyrodniczego zwiedzali Zamek Piastowski i ekspozycje w muzeum. Najciekawszą dla dzieci była wystawa " Śląskie Sherwood", gdzie rozpoznawali zwierzęta raciborskich lasów na naturalnych okazach.W skarbcu mielismy swietną zabawę przebierając się za rycerzy i księżniczki.Świetna przewodniczka w bardzo ciekawy sposób potrafiła zainteresować i historią zamku i wieloma ciekawostkami.

"Złote sztafety pływackie"

Październik25

Doskonale zaprezentowały się sztafety uczniów SP 15 podczas rozegranych 25.10.2014r w Rybniku zawodów pływackich "III Miting Pływacki". Na pływalni MOSiR-u wystartowało 312 zawodników z 23 klubów. Podopieczni trenerki Grażyny Kłody wywalczyli w sztafetach 4x50 dow i 4x50zm dziewcząt i chłopców 3 złote medale i 1 srebrny w składzie dziewczynki: Magdalena Borsuk,Katarzyna Zarembik,Oliwia Russok,Wiktoria Bałys i Martyna Mańkowska.Chłopcy: Dawid Bubak,Jarosław Lesik,Jakub Wituszyński, Adrian Podlasek, Rafał Żyła.

Wyniki Rybnik 2014

Udział w Dniach Otwartych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji

Październik22

Uczniowie z klasy IB i ID na zaproszenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji 22 października 2014r. wzięli udział w Dniach Otwartych z okazji Jubileuszu 140 - lecia istnienia tej instytucji. Tego dnia pogoda była bardzo brzydka, lał deszcz i było bardzo zimno. Mimo to dzielne pierwszaki, odpowiednio ubrane, stawiły czoła pogodzie i postanowiły pod opieką swoich wychowawców - p. B.Górskiej i p. A.Głuch pójść na zorganizowane zajęcia. Wielką atrakcją dla uczestników wycieczki było wejście pod ziemię do nieczynnego już filtra powolnego. Uczniowie poznali działanie centralnej dyspozytorni, wyposażonej w nowoczesny sprzęt komputerowy. Mogli zaobserwować pracę laboratorium, gdzie poszukiwane są szkodliwe bakterie w naszej raciborskiej wodzie. Na koniec wyświetlono film, z którego można było się wiele dowiedzieć o historii i współczesnej pracy zakładu oraz o dobrej jakości naszej wody pochodzącej z ujęcia głębinowego. Naszą wodę można pić bezpośrednio z kranu bez żadnych obaw. Dziękujemy pracownikom Zakładu za wspaniałe przyjęcie i poczęstunek!

Marsz Ekoelfów

Październik18

18 września 2014r. zazieleniło się w naszej szkole. W tym dniu uczniowie SP 15 w Raciborzu ubrani w zielone stroje, niosąc transparenty propagujące oszczędzanie wody, energii, surowców naturalnych, ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling wyruszyli na Rynek, aby zwrócić uwagę mieszkańców Raciborza na problemy związane z brakiem poszanowania środowiska naturalnego. Happening był elementem działań prowadzonych w ramach akcji Sprzątanie Świata - Polska". Poza marszem Ekolelfów uczniowie wzięli udział w porządkowaniu terenu wokół szkoły, skwerów przy kościele NSPJ oraz przy ul. Warszawskiej/ Matejki. Udział w akcji jest praktyczną metoda wychowawczą, poprzez którą szkoła uwrażliwia uczniów i społeczeństwo na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz prowadzi działania praktyczne ograniczające negatywny wpływ na otoczenie. Akcja "Sprzątania Świata - Polska jest organizowana od 1994r. Jej inicjatorką jest Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia, mieszkająca w Australii.

Kamila Kubiak

ŻYCZENIA DLA PRACOWNIKÓW OŚWIATY

Październik14

Życzenia i podziękowania za przekazywaną wiedzę i zasady wychowania zostały wręczone 14 pażdziernika wychowawcom, nauczycielom różnych przedmiotów oraz pracownikom naszej szkoły przez uczniów wszystkich klas. Piękne laurki z życzeniami przygotował także samorząd szkolny pod kierunkiem p.Bożeny Cieślik. Uroczysty charakter Dnia Edukacji Narodowej został podkreślony przez pana Dyrektora w czasie akademii, która odbyła się w sali gimnastycznej. Nauczyciele i uczniowie mogli wysłuchać inscenizacji pt."Z życia pewnej szkoły" w wykonaniu uczniów klay Va,VIa, IVa i IVb pod kierunkiem p.Katarzyny Halfar oraz utworów w wykonaniu chóru pod kierunkiem p. Anny Reszki. Wykonawcy w żartobliwy sposób zwrócili uwagę na niełatwą pracę nauczycieli oraz trudy uczniowskiej codzienności.

Wycieczka do szkółki leśnej w Nędzy

Październik13

W dniu 13.10.2014 z okazji Dnia Drzewa klasa 5a i 5c pojechały na wycieczkę do szkółki leśnej w Nędzy. Obejrzeli tam ciekawą prezentację o zwierzętach polskich lasów. W szkółce uczniowie zapoznali się z rozwojem roślin od nasiona do dużego drzewa. Poznawali znaczenie mikoryzy czyli współpracy grzybów z drzewami w ich zdrowym rozwoju. Ponadto rozpoznawali gatunki wielu młodych sadzonek: zarówno liściastych jak i iglastych. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Lekcja poświęcona "Mikołajkowi"

Październik13

W dniu 13 października 2014 klasa III c wzięła udział w lekcji poświęconej "Mikołajkowi" Jean-Jacques Sempé i René Gościnny'ego. W trakcie zajęć polsko-francuskich mali czytelnicy poznawali przyjaciół Mikołajka, ich imiona w wersji polskiej i francuskiej oraz próbowali charakteryzować poszczególne postacie. Świetnie poradzili sobie również z tłumaczeniem na podstawie fragmentu filmu. Na kolejne, imieninowe zajęcia w grudniu zapraszają: Wydawnictwo "Znak Emotikon" oraz nauczycielki języka francuskiego w ZSO nr 1 w Raciborzu - Joanna Kazimierczak i Małgorzata Sokołowska.

Lekcja w kinie

Październik10

W piątek 10 października 111 uczniów klas IV-VI uczestniczyło w lekcji o filmie pt " Co na ekranie z książki zostanie?". W sali kina "Bałtyk" uczniowie brali udział w multimedialnej lekcji o ekranizacjach i adaptacjach filmowych oraz w seansie ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego pt. "Szatan z siódmej klasy". Ta wierna adaptacja powieści z dobrze dobranymi środkami wyrazu i cechami edukacyjnymi przypadła dzieciom do gustu. -To była fajna przygoda, z momentami sensacji-stwierdziła Kasia z klasy piątej. -A mi podobały się ładne piosenki i dobra gra aktorów- dodała Ania z klasy szóstej. W czasie lekcji uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o filmie, a także zostali zachęceni do skonfrontowania przeczytanej lektury z jej adaptacją filmową.

Jesienna wycieczka

Październik9

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 do Arboretum Bramy Morawskiej w poszukiwaniu uroku jesiennej przyrody oraz najlepszych sposobów wspólnego spędzania czasu. W dniu 9.10.2014r. uczniowie klasy II c oraz II d razem z wychowawczyniami panią Ewą Kozuba, panią Małgorzatą Rostowską wybrały się na wycieczkę do Arboretum Bramy Morawskiej. W czasie spaceru uczniowie podziwiali mieniące się kolorami liście dębu, klonu, brzozy oraz słuchali szumiących pod nogami liści. Przeszli leśny szlak, na którym rozpoznawali drzewa i krzewy po liściach, owocach i korze. Oglądali rośliny i starali się wypatrzeć zwierzęta, które mieszkają w lesie. Potem spacerowali po "Zaczarowanym Ogrodzie", gdzie rozpoznawali gatunki bylin, charakterystyczne dla siedlisk Bramy Morawskiej oraz zwiedzili Mini-ZOO. Uczniowie również zbierali okazy przyrodnicze i inne dary lasu. Dodatkową atrakcją wycieczki były zabawy ruchowe na wyznaczonych terenach i aktywny wypoczynek w lesie jesienią. Było wesoło, miło i ciekawie!

Galeria zdjęć

Przede wszystkim bezpiecznie

Wrzesień25

Troska o bezpieczeństwo dzieci to priorytet działalności Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu. Pobyt pierwszoklasistów w szkole rozpoczął się od spotkania w dniu 01.09.2014r. ze Sznupkiem - pieskiem maskotką, który pouczył dzieci, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. W kolejnych dniach wychowawczynie przybliżyły dzieciom zasady bezpiecznego zachowania na terenie szkoły oraz w drodze do i ze szkoły, natomiast w dniach 24 i 25 września 2014r. we wszystkich klasach pierwszych zagościli przedstawiciele Straży Miejskiej, którzy wykorzystując prezentację multimedialną uświadomili uczniom, z jakimi zagrożeniami mogą się zetknąć w otoczeniu domu i szkoły oraz udzielili wskazówek jak zachować się, by uniknąć niebezpieczeństwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu udzielając odpowiedzi na pytania i wskazując właściwe rozwiązania. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali kamizelki odblaskowe ufundowane przez Urząd Miasta Racibórz. Z pewnością wykorzystają je podczas wycieczek, a przede wszystkim w drodze do i ze szkoły.

Zamek Grodziec

Wrzesień25

Na trzy wrześniowe dni (23-25.09.14) uczniowie naszej szkoły opanowali zamek Grodziec jako zwiadowcy uczący sie sztuki przetrwania, łucznictwa oraz kamuflażu. Pod okiem Mistrzów Szymona i Aleksandra Bolików poznawali tajniki walki bronią palną oraz samoobrony. Wszystko to w otoczeniu zamkowej kniei, dymu wystrzałów i tajemniczych murów nawiedzonego zamczyska.

Galeria zdjęć

Wycieczka do Westernowego Parku Rozrywki " TwinPigs"

Wrzesień23

23 września uczniowie z klas drugich (IIa, IIb, IIc i IId) były na wycieczce szkolnej w Westernowym Parku Rozrywki " TwinPigs" w Żorach. Uczniowie skorzystali z otrzymanej nagrody, którą podarował dzieciom "Dziennik Zachodni" za udział i zwycięstwo w konkursie "Najfajniejsza podstawówka w Raciborzu". Mnogość atrakcji przyprawiła wszystkich o niemały zawrót głowy. Dzieci mogły skorzystać z Wesołego Zakątka Lucky Lucka, gdzie czekało ich malowanie twarzy i kącik rysunkowy. Było również Kino "5D". Nasi dzielni mali odkrywcy Dzikiego Zachodu z entuzjazmem wyruszyli w podróż w głąb ziemi, dali upust emocjom w kolejce "Family Coaster", byli również świadkami pojedynku rewolwerowców oraz widowiskowego napadu na bank. Niezapomnianą atrakcją było Tajemnicze Podziemie, gdzie mogły zderzyć się z powiewem zimnego wiatru z wypełnionych lodem korytarzy, jak i z bliska zobaczyć dzikie węże, ogromnego niedźwiedzia i wiele innych atrakcji. Uczniowie podczas wycieczki do westernowego miasteczka "TwinPigs" mieli doskonałą rozrywkę, świetną zabawę i przeżyli wiele emocji. Podczas takich wycieczek nie sposób się nudzić.

Galeria zdjęć

30 Jubileuszowy Festiwal Pływacki w Niemieckim -Werdohl

Wrzesień6

W dniach 06-07.09.2014r uczniowie kl VI c reprezentowali naszą szkołę w zawodach pływackich, które odbyły się w Werdohl. W zawodach wystartowało ponad 500 zawodników Belgii, Holandii,Polski i Niemiec z 32 klubów. Podopieczni trenerki Grażyny Kłody w klasyfikacji medalowej zajęli I miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasługuje uczennica kl. VI c Katarzyna Zarembik, która była multimedalistką zdobywając 5 złotych medali i została wyróżniona jako najlepsza zawodniczka w swojej kategorii wiekowej otrzymując piekny puchar. Ogólnie zawodnicy SP 15 zdobyli 23 medale (6 złotych, 7 srebrnych, 10 brązowych).

Wyniki Werdohl 2014

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015 z udziałem Minister Edukacji Narodowej - Joanną Kluzik-Rostkowską.

Wrzesień1

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w naszej szkole było wyjątkowe. Była to inauguracja o randze wojewódzkiej, z udziałem Minister Edukacji Narodowej, Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, odprawioną przez biskupa pomocniczego Diecezji Opolskiej Pawła Stobrawę oraz proboszcza parafii NSPJ ks. Adama Rogalskiego. Następnie przy dźwiękach Orkiestry Dętej "Plania" do szkoły przemaszerował pochód z udziałem odtwórców inscenizacji historycznej - Króla Jan III Sobieskiego, w rolę którego wcielił się aktor Roch Siemianowski, huzarów, dworzan, Zespołu Pieśni i Tańca "Strzecha" pocztów sztandarowych raciborskich szkół, Henryka Siedlaczka - posła na Sejm RP, Andrzeja Gościniaka - przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, Mirosława Lenka -prezydenta Raciborza, Ludmiły Nowackiej - zastępcy prezydenta Raciborza, grona pedagogicznego oraz uczniów naszej szkoły i delegacji raciborskich szkół. Następnie granym przez orkiestrę utworem "Oda do radości" rozpoczęła się uroczysta akademia. Chór szkolny wraz z nauczycielami odśpiewał hymn państwowy oraz hymn szkoły.

Król Jan III Sobieski ( Roch Siemianowski) staropolską przemową powitał panią Minister Edukacji Narodowej. W imieniu organizatorów wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego tj. Piotra Litwy - wojewody śląskiego oraz Stanisława Fabera - śląskiego kuratora oświaty przybyłych na uroczystość przywitał również prezydent Raciborza, Mirosław Lenk. W swoim przemówieniu prezydent nawiązał do przypadającej 1 września 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Gospodarz miasta wszystkim uczniom i nauczycielom złożył życzenia udanego roku szkolnego 2014/2015. Joanna Kluzik-Rostkowska - Minister Edukacji Narodowej w swoim przemówieniu mówiła o nowym podręczniku, jaki dla uczniów I klas szkół podstawowych przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nawiązała do inscenizacji historycznej i zapytała dzieci, czy wiedzą dokąd udaje się król Jan III Sobieski. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia. Od Minister Edukacji Narodowej otrzymali nowe podręczniki i symboliczne "tyty", czyli rogi obfitości ze słodkościami.

Akademię zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy III c - Oliwię Osowiecką, Teresę Jasitę, Hanię Staroń, Kamila Koczwarę i Krzysia Płaczka oraz uczniów klasy VI b - Bartka Płaczka i Bartka Mętla. Młodzi artyści zaprezentowali się w scence szkolnej przeplatanej dialogami z siedzącym na scenie królem, a Bartek Płaczek wcielił się w rolę królewskiego dworzanina. Występ urozmaiciły piosenki w wykonaniu dwóch solistek, uczennic klasy VI a - Natalii Pisarczyk i Moniki Kociołek oraz chóru szkolnego. Zarówno nasi aktorzy, jak i śpiewacy stanęli na wysokości zadania - część wakacji poświęcili na próby i uczenie się ról, ale za to efekt był wspaniały! Występ bardzo podobał się publiczności, a artystów nagrodzono gromkimi brawami. Uczniów do programu artystycznego przygotowały p. Bogusława Koczwara i p. Anna Reszka

Galeria zdjęć