Rok szkolny 2013/2014


Wywiad ze szkołą

Maj16

- Cześć! Ile masz lat moja droga koleżanko?

- Wiesz, mam już trzydziestkę na karku!

-Eee. Nie mów. Ostatnio przeszłaś lifting?

-No tak! Teraz wyglądam jak bym miała zaledwie 13 lat.

-Czy odpowiada ci ten nowy wygląd, to połączenie łososia i fioletu?

-No wiesz nie dali mi dużo do powiedzenia w sprawie koloru, ale nie jest najgorszy.

- Przeszkadza ci, że nakładają na ciebie tak dużo " tapety"?

- Bardzo tu o mnie dbają nakładają ten make up itd. i wyglądam coraz lepiej.

-Słyszeliśmy, że miałaś dużo mamuś i tatusiów. To dziwnie zabrzmiało?

-Moim pierwszym tatą był Edmund Stefaniak. Jemu zawdzięczam najwięcej, ponieważ zapoczątkował moją historię .To właśnie on wybrał dla mnie imię Szkoła Podstawowa numer 15 im. Jana III Sobieskiego. Później moją mamą została Danuta Dradrach, która przyjęła sztandar, jako symbol mojej dumy. Następnie opiekował się mną sam Mirosław Lenk! Bardzo go lubiłam i nadal lubię.

-To super! Pewnie, dlatego że się Tobą tak dobrze opiekował, został prezydentem naszego miasta.

-Oczywiście. Ale przed obecnym dyrektorem, Andrzejem Ciesielskim, miałam jeszcze jedną wspaniałą opiekunkę - Dorotę Lachowicz. Za jej czasów dostałam obecną nazwę: Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi.

-No to wróćmy do początku. Dlaczego Sobieski?

-No bo w drodze pod Wiedeń przejeżdżał przez Racibórz i gdzieś tu stacjonował.

-Podobno odwiedzili Cię uczniowie zza granicy?

- Tak! Przyjechali do mnie z Bułgarii, Belgii i Turcji. Miło było poznać inne kultury i nowe dzieci i nauczycieli. Wszyscy byli bardzo mili i w ogóle.

-Jak sądzisz czy uprawiany na twoim terenie sport rozwija się wraz z technologią i projektami z Unii Europejskiej?

-W ramach programu "Moje Boisko-Orlik 2012" na moim terenie wybudowano kompleks boisk sportowych. Poza tym mam sale gimnastyczne: duża, mała, klamka, korekcyjna, siłownia. (Ha, ha: Jest też hol i szerokie korytarze.)

-Jesteś dumna z tego, że chodzą do ciebie sami zdrowi i wysportowani uczniowie?

-Oczywiście, że tak, baaaaardzo się cieszę, że wybrali akurat mnie.

-Jak reagujesz na sukcesy uczniów?

-Och cieszę się, gdy odnoszą sukcesy w dziedzinach pływania i lekkoatletyki. A gdy zajmą miejsce na podium wręcz rozpiera mnie radość! Zresztą cieszą mnie wszystkie sukcesy moich uczniów: i nagrodzeni stypendiami prezydenta za wyniki w nauce i laureaci konkursów przedmiotowych oraz innych przedmiotów wiedzowych, artystycznych. Zapraszam na Galę w czerwcu, gdzie wystąpią wszyscy tegoroczni najlepsi.

Nowy projekt "Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym szkoły"

W roku szkolnym 2013-14 nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w projekcie "Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym szkoły". Jest to nowy projekt MEN, który współfinansowany jest przez UE. Projekt zakonczy się w lutym 2015 r. Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce. Efektem udziału w projekcie będzie wypracowanie modelowych rozwiązań, które nastepnie zostaną opracowane i wdrożone do realizacji w placówkach oświatowych. Ideą projektu jest wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły i przedszkola. Z naszej szkoły w projekcie uczestniczy po 2 nauczycieli, rodziców i uczniów. Do tej pory odbyły się szkolenia dla każdej z grup i pierwsze wspólne warsztaty. Miejmy nadzieję, że dzięki pracy w projekcie wspólpraca na linii nauczyciel-rodzic-uczeń bedzie jeszcze lepsza. Więcej informacji o projekcie można znaleść na stronie: www.szkolawspolpracy.pl

Ocena projektu "Podróż do krainy zabawek"

W latach 2011-2013 nasza szkoła realizowała międzynarodowy Partnerski Projekt Szkół "Podróż do krainy zabawek" współpracując ze szkołami z Turcji, Bułgarii i Belgii (wszystkie szczegóły nt. projektu można znaleźć w zakładce Realizowane projekty""). Wraz z zakończeniem roku szkolnego 2012/2013 zakończyły się też działania w ramach projektu. Ostatnim krokiem w projekcie był raport końcowy wysłany do Narodowej Agencji w Warszawie, która jak zawsze, dokonała oceny projektu. Co roku, projekty najwyżej ocenione przez Narodową Agencję otrzymują status "przykładów dobrej praktyki". I to właśnie nasz projekt znalazł się w elitarnym gronie najlepszych projektów realizowanych w latach 2011-2013. Na oficjalnej stronie internetowej programu Comenius znalazła się informacja o naszej szkole, dzięki której przyszli beneficjenci mogą kontaktować się z nami i "podpatrzeć" jak prawidłowo zaplanować i realizować projekt. Jest nam niezmiernie miło, że doceniono cały wkład dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów w realizację projektu, a nadany tytuł "przykładu dobrej praktyki" z pewnością mobilizuje nas, by w przyszłości brać udział w kolejnych przedsięwzięciach tego typu.

Mistrzostwa Polski w Czwórboju LA

Czerwiec13

W dniach 13-14.06.2014r na stadionie w Olecku odbył się Finał Krajowy w Czwórboju Lekkoatletycznym. Na przepięknym obiekcie do rywalizacji sportowej przystąpiło 16 drużyn dziewcząt i 16 drużyn chłopców z całej Polski. Porywisty wiatr i obfite opady deszczu nie sprzyjały młodym zawodnikom w osiągnięciu życiowych wyników. Pomimo to, nasze zespoły spisały się bardzo dobrze - chłopcy ukończyli zawody na IVm z wynikiem 1253pkt., dziewczęta na VIIm z wynikiem 1345pkt. W indywidualnej klasyfikacji czwórbojowej brązowy medal zdobył Jakub Pfeifer uzyskując 290 pkt. W konkurencjach indywidualnych:

złoty medal w rzucie piłeczką palantową zdobyła Natalia Gamrotek (z wynikiem 49,5m)

złoty medal w rzucie piłeczką palantową zdobył Jakub Pfeifer (z wynikiem 66,5m)

brązowy medal w biegu na 60m zdobył Paweł Hulbój( z wynikiem 8,21s )

Składy drużyn:

Dziewczęta - Natalia Gamrotek, Marta Frankowska, Karolina Kamińska, Magda Kucza, Dominika Mitręga, Wiktoria Rymarska - opiekun Izabela Kiersztyn.

Chłopcy: Kacper Kowalczyk, Jakub Konopacki, Krzysztof Kilar, Paweł Hulbój, Patryk Janków, Jakub Pfeifer - opiekun Beata Szyjka.

Wycieczka do rezerwatu Łężczok

Maj31

W dniu 31.05.2014 dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do rezerwatu Łężczok. Podczas zajęć dzieci poznały świat roślin i zwierząt rezerwatu. Uczyły się rozpoznawać różne gatunki drzew lasu grądowego i łęgowego, wypełniały karty pracy dotyczące roślinności. Obserwowały ptaki wodne np. łyski, łabędzie i perkozy oraz płazy: młode żaby trawne, odróżniały owady od pająków i poznawały ich budowę. Mierzyły również obwody drzew i wykonywały odciski ich kory.

Czwórbój LA wygrany

Maj27

Dnia 27 maja na stadionie MOS-u w Sosnowcu odbył się Finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. Dziewczęta startowały w biegu na 60 i 600 metrów, skoku w dal i rzucie piłeczką palantową. Chłopcy w tych samych konkurencjach tylko zamiast 600m biegali 1000m. Po bardzo dobrym starcie i poprawieniu wielu rekordów życiowych drużyna dziewcząt z wynikiem 1298 pkt i chłopców z wynikiem 1277 pkt ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi zajęły I miejsce w województwie co dało im awans do Finału Krajowego w Czwórboju Lekkoatletycznym, który odbędzie się w dniach 12-14.06. w Olecku. Złote drużyny startowały w następującym składzie:

Dziewczęta - Natalia Gamrotek, Marta Frankowska, Karolina Kamińska, Magda Kucza, Dominika Mitręga, Wiktoria Rymarska, rez. Marta Myszakowska. Opiekunem drużyny jest Izabela Kiersztyn.

Chłopcy: Kacper Kowalczyk, Jakub Konopacki, Krzysztof Kilar, Paweł Hulbój, Patryk Janków, Jakub Pfeifer, rez. Paweł Jędrusiak. Opiekunem drużyny jest Beata Szyjka.

"Żywa lekcja"

Maj06

Po raz kolejny odwiedził naszą szkołę pan Andrzej Pająk-zajmujący się hodowlą egzotycznych zwierząt. Tematem "żywej lekcji" były tym razem ssaki. Pan Pająk w interesujący i barwny sposób opowiadał o życiu i hodowli tych zwierząt. Uczniowie mieli okazję zobaczyć żywe okazy: myszy laboratoryjne, szczura, jeża, chomiki i najmniejszą wiewiórkę. Niektóre zwierzątka mogli nawet pogłaskać. Najwięcej emocji wywołał ostronos z Patagonii o imieniu Kitty. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zwierzęta to ssaki, który ssak jest najmniejszy, a który największy. Ta lekcja na długo pozostanie w pamięci uczniów.

WARSZTATY JĘZYKOWE DLA TRZECIOKLASISTÓW W PWSZ W RACIBORZU

Kwiecień24

" THE MAGIC WORLD OF FAIRY TALES " - język angielski w bajkowej szacie. 24 kwietnia 2014 dwie klasy trzecie z naszej szkoły , III C i III D pod opieką wychowawczyń: Pani Alicji Głuch i Pani Estery Kurzydem, uczestniczyły w warsztatach językowych z literatury dziecięcej: " The Magic Word of Fairy Tales"w PWSZ w Raciborzu. Warsztaty poprowadziły studentki III roku edukacji elementarnej ze specjalnością języka angielskiego pod opieką Pani mgr Katarzyny Stadnik i Pani mgr Małgorzaty Skwareckiej. Studentki przygotowały prezentacje różnych bajek, od tych klasycznych,jak baśnie braci Grimm, czy Andersena, po współczesne , jak Przygody Kubusia Puchatka czy Clifforda. Prezentacjom bajek towarzyszyły inscenizacje kukiełkowe oraz różne gry i zabawy językowe. Po obejrzeniu i wysłuchaniu, uczniowie zmagali się z rozwiązywaniem różnorodnych zadań, krzyżówek, rebusów, wykreślanek i puzzli. Wykonali również postać jednego z bohaterów. Panie prowadzące nagrodziły uczestników medalami własnoręcznie wykonanymi oraz certyfikatami uczestnictwa. Studentki znakomicie sprawdziły się w roli nauczycielek i animatorek. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy zapraszani na podobne warsztaty, które sprawiły wiele radości maluchom, a satysfakcji prowadzącym.

Estera Kurzydem

Finał konkursu talentów-TALENT SHOW

Kwiecień16

Dnia 16 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbył się finał konkursu talentów-TALENT SHOW. W czwartej edycji konkursu mogliśmy podziwiać 12 występów uczniów. Tym razem program był bardzo urozmaicony, gdyż publiczność oglądała śpiew, taniec, grę na instrumentach (saksofonie, gitarze, skrzypcach i wiolonczeli), a także popis aktorski. Występy uczniów jak zwykle oceniane były przez reprezentantów z każdej klasy oraz wybranych nauczycieli, którzy przyznawali finalistom od 1 do 5 punktów. Po przeliczeniu średniej punktow, ogłaszamy tegorocznych zwycięzców:

I miejsce: Kacper Małyska z kl. 4 C (śr. punktów 4,87)

II miejsce: Ewa Gadżała z kl. 6 D (śr. punktów 4,74)

III miejsce: Maja Wygnał i Wiktoria Poznakowska z kl. 4C (śr. punktów 4,50)

Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Wycieczka przyrodnicza

Kwiecień14

14 kwietnia odbyła się wycieczka przyrodnicza do Arboretum Bramy Morawskiej. Podczas wędrówki po lesie dzieci z klas 4c i 4d uczyły się rozpoznawać rośliny wiosennego runa leśnego. Zwiedziliśmy też " Mini ZOO" w którym uczniowie mogli obserwować zgromadzone tam zwierzęta: kucyki, osły, lama, bociany, bażanty, kaczki, pustułki i pawie. Po krótkiej przerwie udaliśmy się do "Zaczarowanego ogrodu". Uczniowie byli nim zachwyceni. W lesie wypatrywaliśmy również mieszkających tu zwierząt. Udało nam się zaobserwować ropuchę. Ostatnim przystankiem było odwiedzenie Żabiego Stawu pięknie porośniętego wodną roślinnością.

Projekt "Plant-for-the-Planet"

Kwiecień12

12 kwietnia wzięliśmy udział w warsztatach ekologicznych: "Plant for the Planet" Projekt "Plant-for-the-Planet" jest inicjatywą stworzoną przez dzieci dla dzieci. Jej celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz zmotywowanie dzieci do włączenia się w światowy ruch ekologiczny. W II edycji projektu wzięło udział sześcioro dzieci z naszej szkoły. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej- informacji na temat tego jak ważne są dla nas drzewa, jaki wpływ mają one na kryzys klimatyczny i czego potrzebuje zdrowy las, dzieci udały się do lasu, aby wraz z pracownikami Nadleśnictwa posadzić drzewa. Podczas akcji posadziliśmy aż 500 nowych drzew. Po zakończeniu warsztatów każde z dzieci otrzymało certyfikat i zostało mianowane ambasadorem sprawiedliwości klimatycznej.

"BRAWO KASIA !"

Kwiecień10

Uczennica klasy VI B Kasia Zięba zajęła 3 miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Humanistycznym, który odbył się 10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4. Do konkursu Kasia przygotowywała się pod opieką p. Marka Zimnickiego i p. Katarzyny Halfar. Kasia odniosła sukces także w innych prestiżowych konkursach: jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Pangea", zajęła 3 miejsce drużynowo w Powiatowym Konkursie o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Pływanie " Mistrzostwa Polski Szkół Sportowych"

Marzec30

Dnia 29/30 marca na pływalni PWSZ odbyły się zawody pływackie "Mistrzostwa Polski Szkół Sportowych", w których wystartowało 225 zawodników z 27 najlepszych drużyn z całej Polski, w tym SP15, którą reprezentowali uczniowie naszej szkoły klasy piątej i szóstej pływackiej. W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie wywalczyli 14 miejsce. W pierwszym dniu zawodów w finale A ( miejsce 1-6) pływała Katarzyna Zarembik, która zajęła wysokie 6 miejsce w Polsce na dystansie 50 m stylem dowolnym, a w finałach B ( miejsce 7-12) płynął Jakub Pfejfer na tym samym dystansie zajmując 9 m-ce w Polsce. Wysokie 13 miejsce zajął również Jarosław Lesik na 50 st dow i Krzysztof Kilar na dystansie 100 i 200 stylem klasycznym. Opiekunami zawodników są Grażyna Kłoda i Janusz Lukoszek.

Ciekawsze wyniki uczniów SP15:

Katarzyna Zarembik VI m-ce 50 st dowolnym

XIX m-ce 200 st dowolnym

XXIV m-ce 100 st dowolnym

Jarosław Lesik XIII m-ce 50 st dowolnym

Dawid Bubak XVI m-ce 200st grzbietowym

XVIII m-ce 50st dowolnym

XXIII m-ce 100st grzbietowym

Martyna Mańkowska XXVIII m-ce 100st klasycznym

Magdalena Borsuk XXVII m-ce 100st klasycznym

XXV m-ce 200st klasycznym

Jakub Pfejfer IX m-ce 50 st dowolnym

XXII m-ce 100st dowolnym

XXV m-ce 200st dowolnym

Krzysztof Kilar XIII m-ce 100st klasycznym

XIII m-ce 200 st klasycznym

Finał konkursu matematycznego PANGEA

Marzec27

28 marca w Vistula University w Warszawie odbył się finał Miedzynarodowego Konkursu Matematycznego PANGEA. Do pierwszego etapu, który odbył się 10 stycznia zgłosiło się 103264 uczniów z całej Polski. Z naszej szkoły w konkursie brało udział 47 uczniów. Do finału zakwalifikowali się: Katarzyna Zięba i Piotr Stuchly. W Warszawie oprócz zmagań z matematyką zobaczyli między innymi panoramę miasta z 30 piętra Pałacu Kultury i Grób Nieznanego Żołnierza. Dzień był męczący, ale wrażenia niezapomniane. Teraz czekamy na wyniki finału.

LAUREATKA Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego w Leszczynach - Czerwionce

Marzec27

Dnia 27 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. W.Broniewskiego w Leszczynach - Czerwionce odbył się VII Wojewódzki Konkurs Matematyczny "Z Matematyką Za Pan brat". Wzięło w nim udział 20 uczniów z naszego województwa. Uczniowie zmagali się z trudnymi zadaniami. Najlepszy okazał się chłopiec z Rybnika, tuż za nim na II miejscu uplasowała się Roksana Zając uczennica klasy III c Szkoły Podstawowej nr 15 z Raciborza, która wraz z opiekunem, Esterą Kurzydem przybyła po zwycięstwo. Nasza " Mała" bohaterka okazała sie super matematyczką. Zadania, które musiała rozwiązać, nie sprawiły jej większego kłopotu. Wszystkie trzy miejsca rózniły sie tylko 1 punktem. Roksana lubi łamigłówki matematyczne, już w ubiegłym roku zmagała się w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "KANGUR" dla Maluchów. Oprócz matmy, Jej pasją jest również przyroda, ekologia i historia. 11 kwietnia 2014 roku, wraz z dwoma kolegami ze szkoły, będzie walczyc o pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym w Żorach. Od klasy pierwszej uczestniczy w dodatkych zajęciach przyrodniczo - matematycznych, które prowadzi wychowawca Estera Kurzydem dla 8 dzieciaków. W wolnych chwilach, Roksana uwielbia składać z mamą, Panią Kasią, origami. Robią to świetnie. Chętnie też czyta książki, nie tylko przyrodnicze. Aktualnie wciągnęła ją V część " Opowieści z Narni ". Trzymamy kciuki za naszą uczennicę 11 kwietnia. Estera Kurzydem, wychowawca

Omnibusik

Marzec26

Omnibusik to konkurs, w którym biorą udział wszyscy uczniowie klas szóstych. W tym roku odbył się po raz 14. Trzyosobowe drużyny z każdej klasy muszą zmierzyć się w pojedynku wiedzowym z każdego przedmiotu. Drużyny nie mogą się powtarzać i w ten sposób w konkurencjach startują wszyscy uczniowie. W komisji zasiadają nauczyciele przedmiotów: plastyki, matematyki, religii, w-f, historii, muzyki, polskiego, angielskiego, przyrody, którzy przygotowują zestawy zadań. W tym roku rywalizacja była bardzo zawzięta. Wszystkie klasy szóste przygotowały świetny doping, okrzyki, hasła i transparenty. Zawodnicy byli ciekawie i kreatywnie przebrani. Tematem przewodnim klasy 6a byli raperzy, dlatego ich znakiem rozpoznawczym były bandany. W 6b wszyscy mieli ciemne okulary, chłopcy krawaty a dziewczyny chustki. Klasa pływacka-6c wybrała za przewodnika BATMANA. 6d przebrała się za grzeczne dzieci-kujony. Początek zawodów zaczął się od przedstawienia zasad. Każda klasa była świetnie przygotowana i żadna nie miała zamiaru przegrać. Konkurencja była silna. Wszyscy znajdujący się na sali gimnastycznej cieszyli się z dobrych/poprawnych odpowiedzi i godzili się z porażką w danej konkurencji. Chociaż zdarzały się pomyłki, to jednak to nie peszyło zawodników. Pomiędzy konkurencjami wszystkie klasy dopingowały swoich przedstawicieli jak najlepiej i jak najgłośniej. Trzeba było dobrze zaprezentować swoją klasę. Jako pierwsza wystąpiła klasa 6c ze swoim niesamowitym i błyskotliwym dopingiem. Konkurencje toczyły się po kolei, jedna po drugiej. W grupie plastycznej osoby pracowały ponad dwie godziny nad plakatem pod tytułem: "Migawki ze szkolnej ławki". Każda klasa włożyła w tę pracę sporo wysiłku, by ich kolaż wygrał. Gdy skończyły się wszystkie konkurencje uczniowie zaprezentowali swoje barwne, oryginalne kolaże. Kiedy wszystkie punkty zostały już przyznane, wyłonił się zwycięzca, a mianowicie 6d. Jednak na sali zapadła cisza i wszystkim niemal zaparło dech w piersiach, gdy okazało się, że 6c i 6a mają po tyle samo punktów. Zaczęła się rywalizacja o 2 miejsce. Emocje sięgały zenitu. Reprezentanci z obydwóch klas mieli odpowiadać na pytania z losowo wybranego przedmiotu. W końcu po 4 dogrywkach konkurencję i 2 miejsce wygrała klasa 6a. Ogłoszono wyniki. Klasa 6d zajęła 1 miejsce, klasa 6a drugie miejsce, klasa 6c trzecie miejsce, a 6b czwarte miejsce. Nagrodą za 1 miejsce była kwota 350 zł, za 2 miejsce 250 zł, ufundowane przez Radę Rodziców, za 3 i 4 nagrodą były słodycze. Na koniec zostały zrobione zdjęcia klasowe z transparentami. Po zakończeniu Omnibusa uczniowie rozeszli się do swoich klas. Każdy był zadowolony z zabawy i z nagród. Tegoroczny Omnibus był ciekawy, pełen emocji i humoru. Mimo stresu uczniowie pokazali, na co ich stać i walczyli dzielnie i zaprezentowali swoją wiedzę. Uważamy, że Omnibus był świetnie przygotowany i ciekawy. Dziękujemy organizatorom. /Sandra Górska, Martyna Synowczyk, Martyna Jasiak i Maja Pordzik/

ZAWODY PŁYWACKIE Z okazji "30 - lecia SP 15" w Raciborzu

Marzec21

21.03.2014 r. na krytej pływalni P.W.SZ.Z. w Raciborzu odbyły się zawody pływackie z okazji "30-lecia Szkoły Podstawowej Nr 15" w Raciborzu Pomysłodawcą tej imprezy sportowej były mgr Ewa Rudzka - Bałys oraz mgr Ewa Sienkiewicz, nauczyciele - trenerzy pływania SP 15. W zawodach wzięło udział ponad 60 zawodników - uczniów kl. III oraz klasy IV z SP 15, dla uczniów klasy III były to pierwsze zawody pływackie przy tak dużej widowni. Rodzice i kibice mieli okazję zobaczyć swoje pociechy jak pływają i przeżyć niesamowite chwile związane z pierwszymi zwycięstwami. Wszyscy uczestnicy zdobyli medale i poprawili swoje rekordy życiowe. Hitem zawodów był start rodziców w sztafecie rodzinnej na dystansie 3 x 25 m. st. dow. ( T+M+Dz), rywalizacja była zacięta ale w duchu fair - play. Gratulujemy !!!!!!!

Podium raciborskich młodzików

Marzec21

W Radlinie 20/21.03.2014r odbyła się I runda Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików w pływaniu. W zawodach wystartowało 178 zawodników z 25 klubów, w tym pływacy SP 15 z klasy Vc pod opieką trenerki Grażyny Kłody. W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie wywalczyli wysokie 8 miejsce z dorobkiem 5815 pkt. Indywidualnie na podium stanął Dawid Bubak II m-ce 100st grzbietowym, III m-ce 200st grzbietowym i IV m-ce 100st klasycznym. Sztafeta mieszana IIm-ce 4x50 st dowolnym w składzie: Jarosław Lesik, Dawid Bubak, Adrian Podlasek, Michał Górny. Najgorsze m-ce dla sportowca IV zajęła sztafeta 4x50 st zmiennym w składzie: Dawid Bubak, Martyna Mańkowska, Magdalena Borsuk, Jarosław Lesik. Ciekawsze wyniki uczniów SP15:

Magdalena Borsuk VII m-ce 100st klasycznym VII m-ce 200st klasycznym

Martyna Mańkowska IX m-ce 100st klasycznym IX m-ce 200 st klasycznym

Michał Szremski VIII m-ce 400st dowolnym XI m-ce 100st dowolnym

Adrian Podlasek VIII m-ce 100st motylkowym

Jakub Wituszyński X m-ce 200st grzbietowym

Jarosław Lesik V m-ce 100st dowolnym XIV m-ce 100st klasycznym

VIII m-ce sztafeta 4x50 st zmiennym mieszana w składzie: Jakub Wituszyński, Michał Górny, Adrian Podlasek, Michał Szremski

IX m-ce sztafeta 4x50 st dowolnym w składzie: Wiktoria Bałys, Jakub Wituszyński, Magdalena Borsuk, Michał Szremski.

Powiatowy Konkurs Recytatorski Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów Racibórz 2014

Marzec18

18 marca 2014 odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Wystąpiło 40 recytatorów z gmin Powiatu Raciborskiego. Młodzież prezentowała utwór poetycki i fragment prozy. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Paulina Świerczek z SP nr 3 w Raciborzu. II miejsce i III miejsce przyznano uczniom SP 15 w Raciborzu: Jakubowi Taborowi i Monice Kociołek. Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Dzedzej z ZSO w Kuźni Raciborskiej. W kategorii gimnazjów I miejsce przyznano Julii Różyckiej z gimnazjum w Pietrowicach Wielkich, II miejsce zajął Maciej Krężel z G 1 w Raciborzu a III miejsce zajęła Karolina Gawliczek z G 2 w Raciborzu. Przyznano też jedno wyróżnienie- Magdalenie Mosek z G 3 w Raciborzu.

Przedstawienie pt."Królowa Śniegu"

Marzec12

12 marca 2014 r. uczniowie klasy IV B i IV D pod opieką nauczycielek Joanny Sroki i Bogusławy Koczwary udali się do Młodzieżowego Domu Kultury na przedstawienie pt."Królowa Śniegu". Spektakl przygotowany został przez grupę teatralną "Studio Baśni", działającą przy MDK. Trwające godzinę przedstawienie bardzo podobało się uczniom - z uwagą przyglądali się grze młodych aktorów i słuchali pięknych piosenek, którymi przeplatany był spektakl.

Matematyka na 5 w G5

Marzec12

Dnia 12 marca 2014 roku 3-osobowa drużyna naszej szkoły w składzie: Natalia Puczek, Katarzyna Zięba i Adrian Niklewicz, wzięła udział w mini maratonie matematycznym. Był to konkurs powiatowo- miejski "MATEMATYKA NA 5 W G 5" o puchar dyrektora szkoły. Uczniowie 17 szkół rywalizowali w konkursie indywidualnie jak i drużynowo. W przerwie między jednym, a drugim etapem maratonu odbywały się warsztaty, które miały dać chwile wytchnienia przed przystąpieniem do rozwiązywania następnych zadań. Konkurs stał na wysokim poziomie. Aby wygrać nie można było popełnić żadnego błędu. I miejsce indywidualnie zajęła Natalia Puczek. Drużyna również odniosła sukces zajmując IV miejsce (do podium zabrakło 1 punktu)

"Przyroda w poezji"

Marzec06

6 marca o godz. 8:00 w sali A-0-4 odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I - III pod hasłem "Przyroda w poezji". Każdą klasę reprezentowało dwóch recytatorów. Jury w składzie pani dyrektor Kamila Kubiak, pani Bogusława Koczwara i pani Aleksandra Stępień po długich naradach wybrało laureatów:

I miejsce Hanna Staroń II c

II miejsce Dawid Wypler III b

III miejsce Oliwia Barcikowska II b Krzysztof Płaczek II c

Wyróżnienia otrzymały również Agnieszka Rola II b, Anna Majchrzak I a, Weronika Sekuła I d i Karolina Juzefus I d W tym roku na etapie powiatowym naszą szkołę będzie reprezentowała Hania Staroń. Życzymy jej powodzenia i trzymamy za nią kciuki.

Organizatorki:I.Piszcz, A.Urban

Natalia Puczek - finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego Matematyka z Elementami Przyrody.

Marzec03

25 lutego odbył się trzeci - ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego Matematyka z Elementami Przyrody dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do tego etapu musieli najpierw przejść pomyślnie przez konkurs szkolny i rejonowy. Spośród uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu tylko jedna uczennica dostąpiła zaszczytu uczestnictwa w etapie wojewódzkim. Na wszystkich stopniach konkursu uczniowie rozwiązywali test pisemny zawierający zadania z matematyki i przyrody. Były wśród nich zadania typu prawda/fałsz, na dobieranie, zamknięte i otwarte. Zakres wiedzy obejmował wiadomości z matematyki i przyrody ze wszystkich klas, czyli od IV do VI. Zagadnienia z przyrody często znacznie wykraczały poza program szkolny, a zadania matematyczne wymagały wyobraźni liczbowej i przestrzennej oraz umiejętności sprawnego i bezbłędnego liczenia. Przygotowania do konkursu były długie i pracochłonne; Natalia rozwiązywała testy z poprzednich lat, zrobiła ponad 300 zadań z matematyki. Na co dzień jest uczennicą klasy lekkoatletycznej. Lubi śpiewać, grać na fortepianie, rysować, chodzić na szkolne dyskoteki. Gra w siatkówkę, kosza, lubi też zbijaka i dwa ognie. Czas wolny spędza z przyjaciółmi, a kiedy jest brzydka pogoda gra na tablecie. Jej średnia ocen za pierwszy semestr wynosiła 5,66. Za wyniki w nauce Natalia kolejny raz otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Raciborza.

Stypendia dla najlepszych uczniów szkół podstawowych

Marzec05

W dniu 05.03.2014r. w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się wręczenie stypendiów dla najlepszych uczniów szkół podstawowych. Wzorowym zachowaniem oraz średnią ocen 5,51 do 6,0 mogło się pochwalić dwanaścioro młodych ludzi z Raciborza, a wśród nich 2 uczennice SP 15 - Kasia Zięba, uczennica kl. VI b ze średnią ocen 5,66 i Natalia Puczek z kl. VI d - z identyczną średnią ocen. Obydwie uczennice mają wzorowe zachowanie. Gratulujemy Wam! Pozostałym uczniom życzymy, aby osiągnęli podobne wyniki.

SP 15 na podium

Luty28

Podczas rozegranych 28 lutego zawodów pływackich" Liga Klubów Sląskich 12 latków" w Radlinie pod opieką Grażyny Kłody SP 15 zajęła bardzo dobre II m-ce w sztafecie 8x50 st dowolnym mix w składzie: Borsuk Magdalena, Zarembik Katarzyna, Mańkowska Martyna, Bałys Wiktoria, Lesik Jarosław, Bubak Dawid, Podlasek Adrian, Wituszyński Jakub. Należy zaznaczyc iż w zawodach brało udział 233 zawodników. Na szczególne wyróżnienie zasługują starty uczniów Katarzyny Zarembik, która zajęła III m-ce i IV m-ce oraz Dawida Bubaka zajął tuż za podium IV m-ce i VI m-ce. Na podkreślenie zasługują również sztafety dziewcząt i chłopców 4x100 dow, które zajęły bardzo dobre V m-ce na 16 sztafet starujących, W składad których wchodzili: Bałys Wiktoria, Borsuk Magdalena, Zarembik Katarzyna, Mańkowska Martyna, Lesik Jarosław, Bubak Dawid, Wituszyńki Jakub, Podlasek Adrian oraz sztafeta 4x100 dow drugi skład zajęli VII m-ce w składzie: Górny Michał, Stuchly Piotr, Szremski Michał, Drajewicz Jakub. Było także kilka pozycji w czołówkach swoich konkurencji i wiele rekordów życiowych.

Grażyna Kłoda

Konkurs ortograficzny

Luty24

24 lutego 2014 roku odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny. O tytuł Mistrza Ortografii rywalizowało 28 uczniów. Ostatecznie I miejsce zajęli ex aequo Wiktoria Steczkiewicz z klasy VA i Bartłomiej Płaczek z klasy VB , zdobywając 97 na 100 możliwych punktów. Na drugim miejscu znalazła się Katarzyna Zięba z klasy VI B z 94 punktami, a na trzecim Jolanta Niewrzoł z klasy VI A zdobywając 93 punkty. Uczniowie najpierw rozwiązywali test z zadaniami ortograficznymi, a następnie pisali dyktando. Mistrzowie Ortografii - Wiktoria i Bartek, reprezentować będą naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Ortograficznym. Szkolny konkurs przygotowały i przeprowadziły Katarzyna Halfar i Bogusława Koczwara.

Podsumowanie I sem. roku szk. 2013/2014

Styczeń17

Na zakończenie I semestru zorganizowano w szkole apele, podczas których podsumowano wyniki klasyfikacji i wręczono dyplomy zwycięzcom konkursów.

Wyniki klasyfikacji klas IV - VI:

Średnia frekwencja w klasach IV - VI: 91,90 %

Lokaty klas z najwyższą średnią ocen w klasach IV - VI (4,00 i więcej):

miejsce Klasa/średnia ocen

I m. IVc- 4,47

IIm. IVd - 4,25

IIIm. Vc - 4,22

IVm. IVa - 4,15

Vm IVb, VId - 4,14

VIm Vd - 4,06

VIIm Vb - 4,05

VIIIm. VIc - 4,02

Uczniowie wzorowi w klasach IV - VI Klasa Liczba uczniów wzorowych (średnia ocen co najmniej 4,75 i co najmniej bardzo dobre zachowanie) IVa 5 IVb 5 IVc 8 IVd 4 Va 3 Vb 6 Vc 5 Vd 1 VIa 4 VIb 7 VIc 6 VId 6 RAZEM: 60 Im. - kl. IVc - 8 IIm.- k. VIb - 7 IIIm. - kl.Vb, VIc, VId - po 6

Najwyższą średnia ocen w szkole - 5,66 - uzyskały uczennice klas VI-tych: Zięba Katarzyna z kl. VIb i Natalia Puczek z kl. VId. Obydwie dziewczynki otrzymają stypendium Prezydenta Miasta. Średnią ocen powyżej 5,00 uzyskało trzynaścioro uczniów.

Klasy, w których wszyscy uczniowie uzyskali pozytywne oceny: IVc, Vc

Liczba uczniów z ocenami ndst.: 24

Liczba ocen niedostatecznych z poszczególnych przedmiotów: 43 ndst.

W Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym "Multitest 2013" uczniowie naszej szkoły zdobyli jedne z najwyższych lokat i uzyskali tytuł laureata.

W kategorii klas piątych: Bartłomiej Płaczek - 7 m. w kraju

W kategorii klas szóstych:

Jan Stogniew - 7 m. w kraju

Katarzyna Zięba - 7 m. w kraju

Adrian Niklewicz - 8 m. w kraju

Adam Tokarski - 9 m. w kraju

Ponadto wyróżnienia otrzymali: z klas czwartych - Karol Łamaza, Anna Strzelczyk, Wiktoria Poznakowska, Julia Kania;

z klas piątych - Natalia Kuzdrowska:

z klas szóstych - Julia Jasińska, Natalia Puczek, Wiktoria Rymarska, Jolanta Niewrzoł.

Zwycięzcy konkursu "Przyjaciel Przyrody"

Styczeń16

W klasach I - III wręczono odznaki, dyplomy i nagrody rzeczowe 10 laureatom konkursu "Przyjaciel przyrody" . W miejskim konkursie ekologicznym "Chomikuj baterie" SP 15 zdobyła II miejsce i otrzymała kwotę 700 zł, natomiast w zbiórce butelek plastikowych zajęliśmy miejsce VI.

Był raz bal na 100, a nawet 130 par!

Styczeń13

W dniu 13 stycznia uczniowie klas I - III przebrani w barwne stroje karnawałowe wzięli udział w balu, który poprowadził wodzirej Sebastian Chmiel. Uczniowie klas starszych bawili się na dyskotekach klasowych.

Przygotowania do bezpiecznych ferii

Styczeń10

Styczeń 2014 roku to dla uczniów SP 15 czas karnawału, zabaw klasowych, występów artystycznych oraz podsumowania I semestru. Na zaproszenie uczniów klasy IIa w dn. 10.01.2014r. przybyły do szkoły 6-latki z przedszkola nr 13. Dzieci obejrzały inscenizacją o zimie. Uczniowie kl. IIa przestrzegli swoich młodszych kolegów przed niebezpieczeństwami, jakie mogą im zagrażać podczas zabaw zimowych. Inscenizację obejrzeli też wszyscy uczniowie klas młodszych SP 15.

Wkrótce Boże Narodzenie

Grudzień20

W ostatnim dniu zajęć dydaktycznych w 2013 r. w szkole rozbrzmiewały piękne dźwięki kolęd i pastorałek. W każdej klasie zorganizowano spotkanie wigilijne i złożono sobie życzenia. Wszyscy uczniowie SP 15 obejrzeli bożonarodzeniowy program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy Va oraz zespół wokalny i fletowy pod opieką nauczycielek Bogusławy Koczwary i Anny Reszki. Przed świętami zorganizowano w szkole zbiórkę artykułów spożywczych i środków czystości, które w formie paczek przekazano 20 najbardziej potrzebującym rodzinom.

Zdrowo, kolorowo i bezpiecznie w SP 15

Listopad28

Miesiąc listopad 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu został poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce. Już po raz ósmy zorganizowano Dni Profilaktyki, których celem było budowanie pozytywnych relacji z rówieśnikami, dostrzeżenie potrzeb innych osób i udzielenie im wsparcia. Każdy dzień tygodnia poświęcono innej tematyce. Różnorodność omawianych zagadnień podkreślały kolory koszulek, w które uczniowie i nauczyciele ubierali się w kolejnych dniach. W "dniu pozytywnych emocji" obowiązywały żółte koszulki, w dniu poświęconym "zdrowemu stylowi życia" - zielone, :profilaktyce uzależnień" - czerwone, w dniu "pięknej polszczyzny" - niebieskie i w dniu podsumowania zrealizowanych działań - białe. Dwa tygodnie wcześniej ogłoszono konkurs na własnoręcznie, ale z pomocą rodziców wykonaną maskotkę - "dobrego duszka szkoły". Uczniowie każdej klasy zaplanowali i zapisali na plakatach, w jaki pozytywny sposób zmienią swoje zachowanie i co dobrego zrobią na rzecz innych. W dn. 25.11.2013r. zorganizowano akcję "Dzieci czytają dzieciom". Jedną godzinę lekcyjną poświęcono na czytanie i omówienie opowiadań profilaktycznych. Na zakończenie uczniowie układali hasła, rymowanki, wierszyki, czy przestrogi dla kolegów. Duży nacisk położono na poszerzenie wiedzy uczniów na temat zdrowego stylu życia, szkodliwości stosowania używek i zgubnych skutków zażywania narkotyków, substancji psychoaktywnych i dopalaczy. Uczniowie klas młodszych skorzystali z pogadanek na temat higieny ciała i omówili z nauczycielami jakie składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka, a jako podsumowanie wiedzy wykonali zdrowe kanapki i desery. Do wypełnienia powyższych zadań szeroko włączyli się rodzice uczniów, którzy wraz z dziećmi wykonali plakaty i plansze promujące zdrowy styl życia. Klasy starsze uczestniczyły we wtorek w spotkaniach z dietetyczkami Centrum Dietetycznego Natur House - pp. Agnieszką Górską i Mariettą Jasiak, które omówiły zasady zdrowego odżywiania oraz skutki nadwagi i otyłości oraz wspólnie zjadły śniadanie przygotowane wg. zasad zdrowego odżywiania. W dniu 27.11.2013 uczniowie prezentowali w klasach "Przepisy na zdrowy styl życia" oraz wybierali najlepsze wg nich, którymi pochwalili się na szkolnym apelu. Oglądali i omawiali filmy dot. szkodliwości i skutków zażywania narkotyków, dopalaczy i środków psychoaktywnych. Klasy piąte i szóste spotkały się też z asp. sztabowym Grzegorzem Mederskim oraz asp. Mirosławem Szymańskim, którzy przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Czwartek 28.11.2013r. poświęcony był krzewieniu kultury języka oraz właściwemu stosowaniu zwrotów i form grzecznościowych. Nauczyciele zorganizowali lekcje dot. znajomości obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Na lekcjach języka polskiego dzieci układały scenki i dialogi z zachowaniem pięknej polszczyzny, analizowały również swoje postanowienia i odnotowywały na plakatach te, które udało im się spełnić. .Uczniowie klas piątych uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pracownice Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Raciborzu "Na tak z innością, czyli jak być tolerancyjnym". Dużym przeżyciem i niecodziennym doświadczeniem był dla uczniów udział w prelekcji nt. narkotyków, dopalaczy i środków psychoaktywnych prowadzonej przez funkcjonariuszy Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu - st. chor. Daniela Bartusika i st. chor. Dariusza Grzonkę. Oprócz pogadanki uczniowie obejrzeli pokaz, podczas którego specjalnie szkolony pies bezbłędnie odnajdywał pojemnik, w którym znajdowała się próbka nasączona narkotykiem. Należy dodać, że przed pokazem uczniowie wąchali tę próbkę, ale nie wyczuwali na niej żadnego zapachu. W ostatnim tegorocznym "Dniu Profilaktyki" zorganizowano apele, podczas których wszystkie klasy prezentowały swoje "Dobre uczynki i postanowienia na rzecz innych" oraz "Przepisy na zdrowy styl życia". Plakaty i prezentacje były barwne i bardzo pomysłowe. Wszyscy z ciekawością i zainteresowaniem je oglądali i słuchali. Niektóre przepisy prezentujemy poniżej. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się plebiscyt na "dobrego duszka szkoły", na który wpłynęło 118 maskotek przygotowanych na konkurs przez uczniów wraz z członkami rodziny. W holu szkoły zorganizowano wystawkę wszystkich prac. Każdy uczeń mógł oddać jeden głos na wybraną przez siebie maskotkę. Zwyciężyła "sowa" wykonana przez uczennicę kl. 1c Agatkę Krawczyńską wraz z rodzicami. Zdobyła ona 168 spośród 494 głosów. Na zakończenie apelu uczniowie obejrzeli pokaz aikido zorganizowany przez senseia Jacka Ostrowskiego wraz z obecnymi i byłymi uczniami naszej szkoły. Aikido uważa się za sztukę walki, ponieważ oprócz przygotowania fizycznego, ale również kładzie nacisk na rozwój psychiczny i duchowy. Pokaz był też przykładem właściwego spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i wzbudził wiele emocji i zachwyt obserwatorów. Uczniowie chętnie uczestniczyli we wszystkich działaniach i byli bardzo zadowoleni z ciekawej formy "Dni profilaktyki". Po południu Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów dyskotekę andrzejkową. Oprac. K. Kubiak

BRAWA DLA AKTORÓW Z PIĘTNASTKI!

Listopad22

22 listopada 2013 w Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z niełatwą formą monodramu podczas MIEJSKO-POWIATOWEGO KONKURSU "MONODRAM, CZYLI TEATR JEDNEGO AKTORA". W tegorocznych zmaganiach młodych aktorów w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Bartek Płaczek z kl. V b. Natomiast drugie miejsce zdobyli: Natalia Puczek z kl.VI d i Jakub Tabor z kl.VI c. Do konkursu uczniów przygotowały: Joanna Chrzanowska-Rybeczka i Barbara Sput. Laureatom gratulujemy odwagi i umiejętności aktorskich !

Śląskie medale dla uczniów SP 15

Listopad15

Podczas rozegranych 15.11.2013r w Radlinie Mistrzostw Śląska dzieci 11-letnich, nasi uczniowie pod opieką trenerki Grażyny Kłody, w klasyfikacji medalowej zajęli 7 lokatę. W zawodach wystąpiło 310 zawodników z 31 klubów województwa śląskiego. Na szczególne wyróżnienie zasługują starty Katarzyny Zarembik, która zdobyła 3 medale ( 2 srebrne i 1 brązowy w startach indywidualnych) , oraz brąz w sztafecie 4x50 zm w skład której wchodziły także Magdalena Borsuk, Martyna Mańkowskai Wiktoria Bałys. Srebrny krążek w wyścigach indywidualnych wywalczył również Dawid Bubak oraz miejsca tuż za podium ( 4 i 5 ), a także 2 brązowe medale w sztafetach 4x50 dow w składzie Jarosław Lesik, Michał Szremski, Jakub Wituszyński, oraz 4x50zm w składzie Jakub Drajewicz, Jakub Wituszyński, Jarosław Lesik. Uczniowie pobili wiele rekordów życiowych i zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce.

"Polska-moja Ojczyzna"

Listopad13

Tradycyjnie już drugi tydzień listopada upłynął w naszej szkole pod szczególnym znakiem wartości patriotycznych. 9. listopada odbył się kolejny już konkurs recytatorski pod hasłem "Polska-moja Ojczyzna", na którym uczniowie klas IV, V i VI, prezentowali znane utwory poetyckie o Polsce. Komisji oceniającej występy najbardziej podobała się interpretacja wiersza Władysława Broniewskiego, pt. "Żołnierz polski", w wykonaniu ucznia klasy V - Bartosza Mętla. Utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Elegia o (…) chłopcu polskim" przejmująco wykonała uczennica klasy IV - Oliwia Urbanowska, zajmując w konkursie II miejsce. III miejsce przypadło Mateuszowi Miłowidowowi, uczniowi klasy IV, który wyrecytował wiersz Władysława Broniewskiego, "Bagnet na broń". Komisja postanowiła przyznać również jedno wyróżnienie za ciekawą interpretację trudnego utworu Jana Pietrzaka "A pan mi mówi…". Przypadło ono Aleksandrze Piekarskiej - uczennicy klasy V. Do konkursu przygotowywały uczniów nauczycielki języka polskiego : Katarzyna Halfar, Joanna Chrzanowska-Rybeczka, Joanna Morawiec, Bogusława Koczwara. Dni w szczególny sposób poświęcone pamięci o Ojczyźnie zakończyła uroczysta akademia, która odbyła się 13 listopada. Uczniowie klas V i VI przedstawili na niej krótką historię najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły w 1918 roku do odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię uświetnił również występ laureatów patriotycznego konkursu recytatorskiego oraz hymn Polski wykonany na skrzypcach przez uczennice klasy V - Dominikę Jasitę i Martę Musiał. Nad organizacją i przeprowadzeniem uroczystości czuwali nauczyciele: Marek Zimnicki i Katarzyna Halfar.

"Co słychać w lesie?"

Listopad6

"Las brzozową furtę ma, furta się otwiera.

Wiatr za furtą szumi, gra, gości sprasza teraz."

29 i 30 października oraz 5 i 6 listopada uczniowie z klas I - III naszej szkoły oraz przedszkolaki z raciborskich przedszkoli (nr 10, 12, 13, 14, 20, 23, 26 i prywatnego) mogli obejrzeć przedstawienie pt. "Co słychać w lesie?". Tym razem aktorami byli uczniowie z klas IIb i IIc, którzy przebrali się za drzewa i leśne zwierzęta. W ten sposób starali się oddać atmosferę jesiennego lasu i pokazać dzieciom przygotowania leśnych zwierząt do zimy. Drugoklasiści pięknie nauczyli się swoich ról, samodzielnie wykonali scenografię i razem z rodzicami przygotowali maski, kostiumy i rekwizyty. Mimo wielu przedstawień, bardzo chętnie występowali i z entuzjazmem przyjmowali wszelkie oznaki sympatii ze strony widowni.

PASOWANIE NA PŁYWAKA KLASY IV w SP 15

Październik25

W dniu 25.10.2013 r. na krytej pływalni PWSZ w Raciborzu odbyło się uroczyste pasowanie na pływaka - sportowca klasy IV SP15. W tej sportowej imprezie uczestniczyło 26 uczniów z klasy IV c wraz z rodzicami. We wrześniu rozpoczęli naukę w klasie sportowej - pływackiej, a dziś zostali przyjęci do grona sportowej rodziny SP15. Przed ceremonią pasowania czwartoklasiści wykonali próby sprawnościowe. Po pomyślnym przejściu wszystkich prób, dyrektor szkoły mgr A. Ciesielski pasował swoich uczniów na pływaka - sportowca kl. IV. Czwartoklasiści na pamiątkę pasowania otrzymali dyplom (powołanie) oraz okolicznościowe koszulki, które zostały wręczone przez rodziców. Pomysłodawcą tej imprezy oraz prowadzącą była mgr Ewa Sienkiewicz. Życzymy sukcesów !!!!!!!!!!

DRUŻYNY Z SP 15 WICEMISTRZAMI ŚLĄSKA W PRZEŁAJACH

Październik23

23.10.2013 r w Rudzie Śląskiej odbył się finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. Na zawodach tych bardzo dobrze spisały się drużyny chłopców i dziewcząt z naszej szkoły, które po zaciętej walce zdobyły srebrne medale, ulegając jedynie Sportowej Szkole Podstawowej Nr 15 z Rudy Śląskiej. Skład drużyny dziewcząt: Sylwia Siemiątkowska VIc, Katarzyna Zarembik VC, Marta Frankowska VId, Natalia Gamrotek VId, Wiktoria Rymarska VId, Marta Myszakowska VId i rezerwowa Natalia Sopel VId. Opiekunem była Izabela Kiersztyn. W drużynie chłopców pobiegli: Jakub Konopacki VId, Krzysztof Kilar VIc, Jakub Pfeifer VIc, Paweł Hulbój VId, Patryk Janków VId, Kacper Kowalczyk VId a rezerwowym był Jakub Suliga Vd. Opiekunem grupy była Beata Szyjka.

Pasowanie na ucznia

Październik15

Dla pierwszaków naszej szkoły 15 października2013r. był wielkim dniem. Na ten dzień zaplanowano uroczystość pasowania na ucznia. O godzinie 10.00 zebrali się w szkole wszyscy uczniowie klas pierwszych ubrani w uroczyste stroje i birety, ich wychowawczynie oraz zaproszeni przez pierwszaków goście: rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie. Uroczystość zaczęła się od powitania, jakie wygłosił dyrektor Andrzej Ciesielski. Pan Dyrektor wyraził nadzieję, że uczniowie poradzą sobie z zadaniami przygotowanymi dla nich. Krótkie przedstawienie przygotowane przez klasę IIIa wprowadziło pierwszaków w świat baśni. Dzieci dowiedziały się, że będą poddane 5 próbom, dzięki którym będzie można stwierdzić możliwość przystąpienia do ślubowania. Pierwsze zadanie polegało na odgadywaniu zagadek związanych z jesienią i szkołą. Z tym zadaniem świetnie poradziły sobie wszystkie klasy. Następnie uczniowie musieli rzucać do celu kasztanami. Tu również walka była wyrównana. Kolejnym zadaniem było odśpiewanie piosenki klasowej, były też zadania związane ze znajomością naszej ojczyzny. Po części zadaniowej nastąpiła część oficjalna: wprowadzono sztandar szkoły, uczniowie powtarzali za panią dyrektor Kamilą Kubiak treść ślubowania. Ostatnim punktem uroczystości było pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu. Dokonał tego pan dyrektor, kładąc każdemu dziecku na ramieniu wielki ołówek. Potem nastąpiły gratulacje dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, podziękowania. Uroczystość wszystkim się bardzo podobała i niejednego rodzica wzruszyła. Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas I- Małgorzata Rostowska, Ewa Kozuba, Bożena Szczypka, Elżbieta Jagiełło - Pisanko, Jolanta Klejny.

Dzień Edukacji Narodowej

Październik14

14 października, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Mimo trudnych remontowych warunków nie zabrakło uroczystych akademii, podczas których Pan Dyrektor przyznał nagrody wyróżniającym się nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Następnie uczniowie z klas III b i II c zaprezentowali swoje artystyczne zdolności - recytując wiersze, grając na różnych instrumentach i śpiewając dla nauczycieli, koleżanek i kolegów. W klasach odbyły się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, podczas których nie zabrakło kwiatów, słodyczy i miłych słów pod adresem nauczycieli, wychowawców oraz pracowników administracji i obsługi.

Lekkoatletyczna Olimpiada

Październik10

10 października 2013r. na stadionie PWSZ w Raciborzu odbyła się Olimpiada Lekkoatletyczna dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów z powiatu raciborskiego zorganizowana przez UKS Victoria przy SP nr 15 z Oddziałami Sportowymi. Na starcie stanęło 220 dziewcząt i chłopców. Młodzi zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV/V i VI szkół podstawowych oraz kl. I-II i III gimnazjów. Program zawodów, przewidywał rozegranie konkurencji szybkościowych, wytrzymałościowych, rzutowych i skocznościowych, a także rywalizację w sztafecie szwedzkiej. Raciborska olimpiada lekkoatletyczna została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Otwarcia zawodów dokonała wicedyrektor SP 15 Kamila Kubiak, życząc młodym sportowcom udanego startu i pobicia rekordów życiowych. Organizatorzy zawodów byli bardzo zadowoleni z ilości startujących młodych adeptów Królowej Sportu, a także z osiągniętych rezultatów. Najlepszymi zawodnikami zostali: Natalia Gamrotek i Jakub Pfeifer w szkołach podstawowych oraz Anna Szyjka i Patryk Sochiera w gimnazjach. Otrzymali oni nagrody rzeczowe, a najlepszym zawodnikom w poszczególnych konkurencjach wręczono medale.

Święto Drzewa

Październik10

Z okazji Święta Drzewa w dniu 10 października uczniowie klasy 5a,b,c i d mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Szkółki leśnej w Nędzy. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom wiedzy z zakresu wychowania ekologicznego. Dzieci poznały przyrodę własnego regionu, zasady umiejętnego korzystania z zasobów przyrody i ochrony środowiska naturalnego. Po szkółce leśnej z młodziutkimi sadzonkami drzew iglastych i liściastych oprowadzała nas pracownica szkółki. Pokazywała nasiona, z których powstają sadzonki i opowiadała o warunkach, w jakich odbywa się hodowla drzew. Dzieci poznały fazy rozwoju drzewa – od nasionka do sadzonki. Miały też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania drzew. Podczas prezentacji o lesie uczniowie mogli nie tylko obserwować typowe zwierzęta naszych lasów, ale również uczyli się rozpoznawać ich odgłosy. Z ogromną przyjemnością spędziliśmy czas przy ognisku - piekliśmy kiełbaski i bawiliśmy się na świeżym powietrzu.

Zajęcia przyrodnicze w stacji meteorologicznej

Październik5

W dniu 5. 10 .2013 odbyły się zajęcia przyrodnicze z projektu "Nauka bez tajemnic" w stacji meteorologicznej. Dzieci oglądały przyrządy meteorologiczne oraz poznawały pracę meteorologa. Obserwowały działanie heliografu, sprawdzały jak działają termometry, które mierzą temperaturę gleby, z zaciekawieniem przyglądały się przyrządom w klatce meteorologicznej.

Edukacja z zakresu bezpieczeństwa

Wrzesień24

Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu przechodzą intensywną edukację z zakresu bezpieczeństwa. W dniu 10 września 2013r. spotkali się z przedstawicielami Policji i Straży Granicznej, natomiast 24 września b.r. przedstawiciele Straży Miejskiej w Raciborzu: st. insp. Arkadiusz Ziental, st. insp. Jacek Domalewski i mł. insp. Agnieszka Szablińska przeprowadzili dla najmłodszych uczniów pogadanki na temat właściwego zachowania się w różnych sytuacjach oraz sposobów unikania niebezpieczeństw na jakie mogą by narożne dzieci w drodze do i ze szkoły, na podwórku, w lesie, a także podczas samodzielnego pobytu w domu. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na poruszane tematy, potrafiły wskazać różne zagrożenia i sposoby właściwego reagowanie na nie, ale i z ogromną uwagą słuchały informacji i uwag przekazywanych im przez funkcjonariuszy. Każdy "pierwszak" otrzymał odblaskową opaskę i książeczkę do wspólnego przeczytania z rodzicami nt. niebezpieczeństw na jakie może być narażone dziecko.

EkoElfy z SP 15 znowu maszerują

Wrzesień20

W przedostatni weekend września cała Polska angażowała się w akcję "Sprzątania Świata". Jak co roku i nasza szkoła wzięła aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Starsi uczniowie wraz z opiekunami porządkowali wyznaczony teren. Młodsi swoje poparcie dla ochrony środowiska zamanifestowali nieco inaczej. Już piąty raz ruszyli "w miasto" uświadamiać raciborzan " Jak ważną sprawą jest ochrona własnego środowiska" oraz co robić, żeby żyło nam się dobrze, według idei hasła: " Odkrywamy czystą Polskę". Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowali własnoręcznie wykonane ulotki o tematyce ekologicznej propagujące ideę dbałości o środowisko. Dodatkowo każda klasa wykonała kolorowy transparent z hasłem, zielone baloniki, no i oczywiście strój Zielonego Ludka. 8 klas I-III , czyli ok. 200 Zielonych EkoElfów maszerowało raźno przez miasto, śpiewając ekologiczne piosenki i wręczając zdumionym przechodniom samodzielnie przygotowane ulotki. Dzieciaki wzbudzały podziw i zainteresowanie mieszkańców Raciborza. "Dbaj o środowisko, bo to nie śmietnisko", " Szanuj Ziemię, to nasz dom", rozbrzmiewało tego dnia na ulicach naszego miasta. "Trzeba pamiętać, żeby dbać o środowisko, dlatego starsze klasy sprzątają , a my chodzimy po mieście śpiewając ekologiczne piosenki, rozdając ulotki przechodniom. Najważniejsze, żeby nie śmiecić i więcej jeździć rowerem niż autem"- tak tłumaczyły dzieci z klasy IIIc przypadkowym przechodniom . Estera Kurzydem

Żółwik FRANKLIN u nas w szkole

Wrzesień18

Dnia 18 września 2013 roku w naszej szkole gościliśmy Żółwika Franklina, bohatera znanych bajeczek dla dzieci autorstwa Paulette Bougeois i Brendy Clark, przetłumaczonych na język polski przez Patrycję Zarańską. Książeczki te są bardzo popularne wśród maluchów i najczęściej czytane . Teksty są proste i pouczające. Przygody żółwia uczą dzieciaki przyjaźni, koleżeństwa, pokory, prawdomówności i wielu innych pozytywnych cech. W rolę żółwia wcielił się nasz wieloletni współpracownik, " Przyjaciel Dzieci", właściciel księgarni " Sowa", Pan Dariusz Biel. Przeczytał on kilka pozycji tej książeczki : "Franklin czeka na siostrzyczkę"," Franklin pośpiesz się", " Franklin Mówi przepraszam", " Franklin rządzi się" , " Franklin na wycieczce", przeprowadził krótką pogadankę a następnie rozdał uczniom drobne upominki. Spotkanie było bardzo miłe a dzieciaki zadowolone. Estera Kurzydem

W trosce o bezpieczeństwo

Wrzesień10

Jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym są działania na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa uczniów. Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w szkole należy do najważniejszych obowiązków dyrektora, nauczycieli i opiekunów. Przedmiotem nieustannej troski dorosłych jest stworzenie dzieciom warunków do nauki, zabawy i wypoczynku w przyjaznej, radosnej atmosferze. W Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu trwa termomodernizacja budynków, w związku z czym należało zmienić organizację i system nauczania w taki sposób, aby uczniowie byli w pełni bezpieczni. W tym celu, na czas zmienionych warunków lokalowych, zrezygnowano z nauczania w pracowniach specjalistycznych. Każda klasa ma swoją salę lekcyjną, do której przychodzą nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Już w pierwszym dniu nauki nauczyciele - wychowawcy poinformowali uczniów o zasadach poruszania się po szkole i korzystania z obiektów sportowych. We wtorek 10.09.2013 dla uczniów klas IV - VI zorganizowano apele, podczas których przypomniano o bezpieczeństwie na terenie szkoły, a także o zasadach poruszania się po drogach. Nauczyciel techniki Marek Biliński poinformował uczniów o tym, kto jest uprawniony do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach oraz o głównych zasadach, o których powinien pamiętać i do których powinien się stosować rowerzysta. W tym samym dniu 110 uczniów klas I spotkało się z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji oraz Straży Granicznej. Asp. sztabowy Grzegorz Mederski zaprezentował mundur policjanta, opowiedział dzieciom o zadaniach pracowników Wydziału Ruchu Drogowego i przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły. Aspirant Mirosław Szymański rozmawiał z uczniami na temat zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z dorosłymi. O zadaniach Straży Granicznej i noszeniu znaczków i kamizelek odblaskowych opowiedział dzieciom st. chorąży Daniel Bartusik. Dzieci bardzo uważnie słuchały funkcjonariuszy, ponieważ za prawidłowe odpowiedzi na pytania kontrolne otrzymywały znaczki odblaskowe lub kamizelkę. Spotkanie było bardzo pouczające i przebiegło w sympatycznej atmosferze. Funkcjonariusze zadeklarowali również spotkania z uczniami klas starszych. Oprac. Kamila Kubiak

Pływacy na medal

Wrzesień8

W dniach 07-08.09 2013r odbyły się międzynarodowe zawody pływackie w Werdohl (Niemcy). W zawodach brało udział ponad 30 klubów z Belgi, Holandii, Niemiec i Polski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Vc i VI c pod opieką trenerów pływania Grażyny Kłody i Janusza Lukoszka. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy bardzo wysokie 3 miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasługuje uczennica klasy Vc Katarzyna Zarembik, która została najlepszą zawodniczką zawodów z rocznika 2002, zdobywając 5 medali.

Pierwszy dzwonek

Wrzesień2

2 września zabrzmiał pierwszy dzwonek dla blisko 600 uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu. Nowy rok szkolny nie będzie łatwy, bowiem w placówce trwa remont. Wyłączenie z użycia dwóch budynków z pięciu spowodowało, że przestrzeń trochę się skurczyła. Dla bezpieczeństwa uczniów wszystkie miejsca ogarnięte remontem zostały ogrodzone, wyraźnie oddzielone od pomieszczeń ogólnodostępnych. Również dla bezpieczeństwa na czas remontu zrezygnowano z systemu klasopracowni. Uczniowie klas starszych, tak jak w I-III uczą się w jednej sali, do której przychodzą poszczególni nauczyciele przedmiotu. Wymaga to od nauczycieli dobrej logistyki i ….kondycji, natomiast uczniowie z sentymentem wracają pamięcią do systemu nauczania w młodszych klasach, kiedy to mieli jedną swoją klasę.